Navigace
Top články

Zoufalství evropských investorů

Před dvěma měsíci jsme se zde rozepsali na téma rizikové přirážky a atraktivita korporátních dluhopisů. Od té doby jsme pozorovali u firemních dluhopisů velmi příznivý vývoj. Tématem našich příspěvků však není primárně popis minulých katalyzátorů trhu, ale náš výhled.

Přečtěte si také

Zapomenuté mistrovské dílo, novinky o pravěkých Venuších i jeden krutý žertík

Tento týden je pro mě především ve znamení předaukční výstavy Umělci umělcům. Ve světě umění se ale odehrávají i jiné výstavy, objevy a novinky, o které vás samozřejmě nemůžu ochudit. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti tentokrát?

Přečtěte si také

Státní dluhopisy: Trh, který přestal být trhem

Středobodem trhu je princip hledání tržní ceny, která vyrovnává měnící se poptávku a nabídku. To platí pro trh práce, zboží či kapitálu. Když se tento rys odstraní, přestává mít smysl mluvit o trhu. K tomuto stavu bohužel směřuje trh se státními dluhopisy v Japonsku a eurozóně.

Přečtěte si také

Vakcína proti covidu = doping pro akcie

Listopadový růst akciových trhů je letos oázou pro duši akciového investora a takovou náplastí za to, co investoři do akcií zažívali během března. Už během probíhajících voleb amerického prezidenta se akciové trhy začaly posouvat nahoru, ovšem oznámení dostatečně účinné vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer rozpoutalo úplnou nákupní horečku.

Přečtěte si také

Rok 2021: Díky vakcíně jsou výhledy pozitivní

Schválení vakcín proti covidu-19, pokračující uvolněná hospodářská politika či příprava na ekonomické zotavení budou hlavními faktory, které na přelomu roku posunou akciové indexy výše. „Musíme však být připraveni na problémy, které aktuálně trh přechází, jako jsou výrobní nedostatky, testovací výsledky či neochota populace k vakcinaci,“ upozorňuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Roste druhá generace dolarových milionářů

Dolarovým milionářů v ČR a SR je průměrně mezi 52 a 54 lety, svůj majetek však už začínají předávat potomkům. Ukázal to průzkum Wealth Report, který iniciovala J&T Banka.

Přečtěte si také

Opatření se zmírňují, umění ožívá

První prosincový týden přinesl především rozvolnění protiepidemických opatření, a od čtvrtka tak zase můžeme žít trochu kulturněji. Výstavní nabídka je pestrá a já připomínám alespoň naši předaukční výstavu Umělci umělcům. Nezapomínám samozřejmě ani na aukční trh, jehož padající rekordy vám určitě neunikly.

Přečtěte si také

Výhled na 49. týden: Trh sleduje, co přinese zasedání ECB

Ani tento týden se nevyhneme informacím okolo vakcíny na covid-19, ale investoři se budou upínat ke čtvrtečnímu zasedání ECB. Již dříve prezidentka Christine Lagardeová uvedla, že ECB dále uvolní měnovou politiku na prosincovém zasedání. „Prozatím prosakují informace, že by dosavadní programy mohly být prodlouženy o dalších 12 měsíců či by mohlo dojít k dodatečnému navýšení některých programů,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na 48. týden: Při převážení indexů dojde k přidání Philip Morris

Tento týden bude o tradičních tématech posledních týdnů spjatých s pandemií, ať už je to vakcína, či druhá vlna. Vzhledem k začátku měsíce budou analytici sledovat makroekonomická data, kterých je na pořadu týdne zvýšené množství.

Přečtěte si také

Aukce Umělci umělcům zveřejnila katalog děl

V pátek byl na aukčním portálu LiveBid zveřejněn katalog dobročinné aukce Umělci umělcům, za kterým stojí nově založený Luc Art Fund a z pozice generálního partnera i J&T Banka. O aukci už jste díky mediálním výstupům z minulých dní jistě slyšeli, nyní vám ale konečně mohu představit to nejdůležitější, samotný katalog!

Přečtěte si také

Příležitost investovat do e-commerce: dluhopisy Heureka

Největší evropská skupina cenových srovnávačů Heureka Group nabízí letos už podruhé investorům atraktivní možnost zhodnocení jejich volných peněžních prostředků. Na přelomu listopadu a prosince navýší svou emisi 5 letých dluhopisů až o 650 milionů korun na celkový objem emise 3,2 miliardy korun. Dluhopisy s nominální hodnotou 10 tisíc korun a splatností v roce 2025 mají kupon ve výši 5,25 % p.a. S umisťováním na trh bude pomáhat J&T Banka.

Přečtěte si také

Výhled na 47. týden: Trh bude na skokové reakce imunní

Trh se bude nadále zajímat o informace týkající se vakcíny proti covidu-19, o pokračující boj při předání moci v USA či o další vývoj druhé vlny pandemie nejen v USA. Dá se očekávat, že dojde k dalším oznámení na poli připravovaných vakcín proti covidu-19, jako tomu bylo v posledních dnech. „Trh by měl být již na skokové reakce imunní,“ Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Kofola: Projekce výsledků za 3. čtvrtletí 2020

Společnost Kofola ČeskoSlovensko zveřejní své hospodářské výsledky za 3Q20 ve středu 25. 11. po zavření trhu. Třetí čtvrtletí je typicky nejsilnější v sezónním hospodaření Kofoly vzhledem k turistickému ruchu a vyšším prodejům nealko nápojů během léta. Letošní 3Q se podle nás Kofole vydařilo, neboť mezi červencem a zářím nebyly v platnosti téměř žádné restrikce na provoz restaurací, hotelů a shopping center. Obava českých a slovenských turistů z cestování do zahraničí podpořila domácí turistický ruch, což pomohlo tržbám Kofoly v segmentu Česka a Slovenska. Tento segment kompenzoval slabší prodeje v oblasti Jadranu, kde pandemie Covid-19 na turistický ruch v létě přece jen dopadla. Tržby Kofoly navíc od jara zahrnují i akvírované minerální vody Ondrášovka a Korunní. Dohromady očekáváme, že silná poptávka v ČR a na Slovensku a efekt významné akvizice zvýšily tržby o 10,5 % meziročně na 2056,4 mld. Kč.

Přečtěte si také

Vakcína + US volby = akcie letí nahoru

Po rozpačitém září a říjnu, kdy obavy z výsledku amerických voleb a nárůstů počtu nemocných covidem-19 vyvolávaly stres na akciových trzích, píšeme nyní úplně jinou povídku. Už během probíhajících voleb se akciové trhy začaly posouvat nahoru, jako kdyby od jejich výsledků čekaly nový impulz. I když bylo jasné, že to bude relativně těsné!

Přečtěte si také

Tři aukce a jedna podivná žirafa

Aukční sezóna je v plném proudu a podle toho také vypadají tyto novinky. Londýnská Sotheby’s dražila online české umělce, dvě z našich velkých aukčních síní se na své podzimní dražby teprve chystají. Co nabízejí?

Přečtěte si také

Výhled na 46. týden: Kratší obchodování a schvalování dividendy Kofoly

V následujících dnech analytici očekávají, že by mělo nadále docházet k rotaci do cyklických sektorů s tím, jak by se mohly dále vyvíjet informace kolem vakcíny či léku na covid-19. Jasnější by měla být i situace kolem voleb v USA, ale významnější zvrat se již nepředpokládá.

Přečtěte si také

Bohatí nepropadají pesimismu. Restart ekonomiky by měl podpořit stát

I když se české ekonomice ve třetím čtvrtletí nad očekávání dařilo a zdá se, že první vlnu pandemie zvládla, pro další období analytici již tak optimističtí nejsou. Poměrně dobře dokázali situaci predikovat už v létě čeští dolaroví milionáři, jejichž pohled na ekonomiku přinesl unikátní průzkum Wealth Report. Respondenti v něm dění nejen hodnotí, ale také navrhují řešení.

Přečtěte si také

J&T Ventures II hledá nové investiční příležitosti

Fond J&T Ventures II má zainvestováno téměř 95 milionů korun do sedmi společností a hledá další příležitosti. Do konce roku by chtěl uskutečnit jednu až dvě další investice. „S ohledem na ekonomický vývoj vidíme právě teď zvýšení počtu investičních příležitostí v celé Evropě a chceme je využít,“ říká Adam Kočík, spoluzakladatel fondu.

Přečtěte si také

Umělci umělcům

„Již během první vlny pandemické krize se ukázalo, jak nedostatečně je česká kulturní obec chráněna. Především samotní umělci nejsou koncepčně podporováni a jejich životní situace se neustále zhoršuje či je již neudržitelná,“ vysvětluje galeristka Lucie Drdová, proč se rozhodla založit nadační fond Luc Art Fund podporující současné umělce a jejich tvorbu. Prvním velkým projektem je aukce Umělci umělcům, která startuje 9. prosince. J&T Banka je jejím generálním partnerem.

Přečtěte si také

Kdy začít se sběratelstvím? Právě teď

Někdo základy sbírky zdědí, jiný se odhodlává stát se sběratelem dlouhá léta. Začít se dá kdykoliv, tak proč ne zrovna v období Vánoc? A když už se po světě umění začnete rozhlížet, možná objevíte i tip na dárek pro své blízké nebo zjistíte, jak někomu pomoci.

Přečtěte si také