Navigace
Top články

Utajená rekonstrukce Národního divadla a falešná Mona Lisa na prodej

Minulý týden byly oznámeny hned dvě velké personální změny v kulturních institucích u nás i v zahraničí a taky praskly informace o utajované rekonstrukci Nové scény Národního divadla. V Paříži se draží falešná Mona Lisa a v Lisabonu se zahajuje výstava Aj Wej-weje. Co by vám tedy nemělo uniknout (a kam byste měli jet na dovolenou)?

Přečtěte si také

Řepkový Pac-Man, ostuda na bienále a vůně van Gogha

Minulý týden na sebe umění upoutalo pozornost především díky novému provokativnímu projektu skupiny Ztohoven. Ta na 18 hektarech řepkového pole poblíž hory Říp vysekala postavičku Pac-Mana, kterého připodobňuje k Andreji Babišovi a jeho podnikání. Stalo se ale i plno dalších věcí: bylo zahájeno benátské bienále, na kterém k naší ostudě chybí česká i slovenská účast, Galerie Kodl v neděli dražila Toyen i Kupku a věřte tomu, nebo ne, na svět přichází vůně inspirovaná Vincentem van Goghem.

Přečtěte si také

Ekonomické oživování udrží trhy v pozitivním módu

Přelom května a června bude v pondělí ovlivněn zámořským svátkem, a tudíž absencí obchodování v USA. Ve zbytku týdne se investoři zaměří především na makrodata, protože začátek nového měsíce s sebou přináší várku nových dat za květen.

Přečtěte si také

Přijde ta korekce, nebo už byla?

Vývoj na akciových trzích byl v květnu opět mírně pozitivní, a tak si díky posledním dnům a zlepšené náladě akcie připisují lehce kladná čísla. Ale nevypadalo to ze začátku úplně tak.

Přečtěte si také

Na kvalitu dluhopisu se zase nehledí

Není dluh jako dluh. Hlavním tržním tématem je nyní pohyb sazeb státních obligací a jeho příčina. Bondový trh je však široký a nabízí i zajímavější data. A to i pro akciové investory. Dluhopisy různých firem s sebou nesou různé riziko. Ratingové agentury investorům pomáhají alespoň s hrubým rozdělením rizikovosti a přiřazují firmám stupně od premiantů AAA přes BBB směrem dolů na B, potom výrazně divočejší CCC a níže. Pod C už je jenom D – default, bankrot.

Přečtěte si také

Převážení indexů MSCI přinese zvýšené objemy a volatilitu

Poslední celý květnový týden bude poměrně skromný na významné události. Investoři se zaměří na pravidelná makrodata a na techniku převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Michelangelovo NFT, ukradené billboardy a hra pro jediného diváka

Na trhu s NFT se objevila položka, kterou tam asi málokdo čekal: samotný Michelangelo. České umělecké vody zase rozčeřila nová inscenace Národní divadla pro jediného diváka nebo umělec, který za bílého dne kradl billboardy. Co dalšího by vám tento týden nemělo utéct?

Přečtěte si také

Byty zachycují skrytou inflaci v ekonomice

Očekávání, že koronakrize srazí našponované ceny nemovitostí, se nenaplnilo. Ceny v Česku stále rostou, protože reflektují probíhající inflaci v ekonomice. Nejen tu oficiální, ale i tu skrytou. Čekání na „lepší ceny“ bytů může být s malou nadsázkou nekonečný proces.

Přečtěte si také

I s málem lze investovat do umění

Hrozba dramatického nárůstu inflace spolu se zvýšenou volatilitou na tradičních akciových burzách nutí investory přemýšlet také o alternativních investicích. Mimo jiné i z důvodu dostatečné diverzifikace jejich portfolia. Teorie mluví přibližně o desetiprocentní alokaci volných prostředků do alternativních investičních aktiv, kdy nejčastěji jsou zmiňovány drahé kovy, aktuálně velmi mediálně probírané kryptoměny nebo třeba umělecké předměty.

Přečtěte si také

Krást umění bude zas o trochu komplikovanější

Minulý týden svět objevil novou aplikaci Interpolu, která zase trochu zkomplikuje krádeže a hlavně následné prodeje uměleckých děl. Došlo ale i k několika zajímavým (legálním) prodejům od Kupky po CryptoPunks, v Praze proběhly první koncerty s diváky a v Ostravě jsme otevřeli novou výstavu.

Přečtěte si také

V USA už vzrostla inflace, investoři chtějí vyšší výnos

Na finančních trzích se v uplynulém týdnu opět dostalo do popředí téma inflace, když tento ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %r. Vyšší inflace znamená, že investoři k její kompenzaci požadují od aktiv vyšší výnos, tedy poptávají cenné papíry za nižší cenu.

Přečtěte si také

Akcie na rozcestí?

Poprvé to letos na akciových trzích více zaskřípalo, když obavy z rostoucí inflace a teoreticky možného růstu úrokových sazeb, vyplašily celou řadu investorů do akcií. Výprodeje se spustily nejdříve na technologických akciích, ale další segmenty trhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Tak tu máme situaci, kdy je většina akciových trhů od začátku měsíce v červeném, tedy v minusu. Máme proto panikařit?

Přečtěte si také

Bude pokračovat pozitivní trend na rizikových aktivech?

Komodity společně s americkými a evropskými akciemi v letošním roce jasně porážejí výnosy na dluhopisových trzích. Většina akciových indexů si na akcie rozvinutých trhů připisuje od začátku roku dvouciferné výnosy. Navzdory vysokým cenám surovin a akciovým valuacím můžeme očekávat pokračování tohoto trendu.

Přečtěte si také

Více vkladů, vyšší bilanční suma. Takový byl loňský rok pro J&T Banku

J&T Banka uzavřela loňský mimořádně náročný rok, který byl provázen nepřehlednou makroekonomickou situací v souvislosti s pandemií covidu-19 a celospolečenskou obavou o budoucí ekonomický vývoj, ziskem 1,67 miliard korun. Bilanční suma dle auditovaných konsolidovaných výsledků činila 175,04 miliardy korun, což představuje nárůst o 15,4 %.

Přečtěte si také

Budou investoři vyčkávat na lepší příležitost?

Květen je na události poměrně chudý, proto se investoři soustředí hlavně na výsledkovou sezónu. Zamíchat kartami by už neměla ani pandemie.

Přečtěte si také

J&T Ventures investoval do start-upu Robotiq.ai

Do start-upu Robotiq.ai vstupuje český fond J&T Ventures. Menšinový podíl ve společnosti získal výměnou za investici ve výši 900 000 eur. Společnost vyvíjí roboty, kteří přebírají rutinní činnosti od zaměstnanců bank nebo úřadů. Lidé přitom se svými virtuálními kolegy mohou jednoduše komunikovat přes e-mail nebo chat.

Přečtěte si také

Vratislav Svoboda: Technologizace světa přinese větší nejistoty. Ale také příležitosti zbohatnout

Pandemie nového typu koronaviru zavřela velkou část ekonomiky, zasáhla zemědělství, průmysl i služby, řada lidí přišla o práci, firmy „zavíraly krám“. To se logicky odrazilo na finančních trzích, které po deseti letech dynamického růstu prožily loni na jaře nevídaný otřes. „Domníval jsem se, a stejně tak moji kolegové, že to nakonec odezní jako vždy v minulosti. Na čem ale nepanovala shoda, bylo kdy. Jak dlouho to bude trvat, než dojde k zotavení?“ popisuje oprávněnou paniku investorů ředitel privátního bankovnictví J&T Banky Vratislav Svoboda. Jak se tehdy vypořádával s komplikovanou situací na trzích a co radil klientům?

Přečtěte si také

Umění sbírat umění

Začíná to nenápadně. Stojíte před uměleckým dílem a najednou cítíte zvláštní pocit, že byste tento konkrétní kousek chtěli vlastnit. Zjistíte, že vás objekt niterně oslovuje a že chcete, aby dodával duši i vašemu domovu. Mnohdy to trvá, než se skutečně odhodláte si dané dílo pořídit. Přitom začnete objevovat, jak daný umělec přemýšlí, kde tvoří, čím se inspiruje. Postupně si uvědomíte, jak funguje svět umění, a zatoužíte stát se sběratelem. Art specialistky Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková vám poradí, jak na to.

Přečtěte si také

Eva Koťátková: Obsese kresbou, detaily a tím, co v nás vyvolávají různé instituce

Jak se cítí lidé za mřížemi léčebny? Jak vnímáme svět obutí v pohodlí domácích bačkor? Jaké by to bylo vrátit se zpátky do školy? A jak se nahlíží až za obzor fantazie? Evu Koťátkovou fascinují různá prostředí, která formují naše vědomí. Cenu Jindřicha Chalupeckého získala už ve 25 letech.

Přečtěte si také

Fotbal a akcie II.

V březnovém sloupku jsem se věnoval primárně akciím svého oblíbeného fotbalového klubu Borussia Dortmund, nicméně na akciových trzích je kotována celá řada světoznámých klubů. Jak jsem již minule zmínil, uvědomělý investor by měl v rámci rozhodování o výběru správné fotbalové akcie kromě svých osobních preferencí posoudit také finanční výkonnost a stabilitu či prostředí, v němž se daný klub pohybuje. To platí především pro dlouhodobého investora. Pro odvážnější nabízejí fotbalové akcie také alternativní možnost k sázkovým kancelářím, jak spekulovat na výsledky daného klubu.

Přečtěte si také