Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

O dalším vývoji ČEZu napoví valná hromada

Tento týden se bude pozornost upírat opět k ČEZu, který v úterý pořádá valnou hromadu akcionářů. Diskuze se pak bude zřejmě z velké části točit okolo dividend, likvidity a procesu restrukturalizace.

Přečtěte si také

Červen 2022 – těžká doba pro investory

Máme za sebou skoro půlku roku 2022 a situace na finančních trzích, ale i obecně na celém světě, není jednoduchá. Samozřejmě jsou oblasti, kde je situace vysloveně tragická a kde jsou oproti tomu naše problémy malicherné. To je fakt, ale to teď tady vyřešit z Prahy nedokážu. Přál bych si, aby válka skončila a viník byl ztrestán za to, co provedl, ale je to taková naivní představa. Proto se pojďme věnovat finančním trhům a hlavně těm akciovým.

Přečtěte si také

Nevyhlašujme předčasně vítěze a poražené. S inflací jsme teprve na začátku

Vysoká míra inflace, která dopadá na kupní sílu drtivé většiny lidí, vedla v poslední době k přirozené tendenci porovnávat země podle vzestupu cen. Má-li Česká republika vyšší inflaci než průměr eurozóny, znamená to, že by s eurem měla inflaci nižší? Nebo euro nehraje roli, protože v eurozóně jsou i státy jako Estonsko, kde inflace dosahuje 20 %?

Přečtěte si také

ČNB zasedá, čeká se další zvýšení sazeb

Tento týden bude v pondělí ovlivněn státním svátkem v USA, což bude na trhu znát sníženou aktivitou. V rámci převážení hned několika indexů a přenastavení derivátů k pátku 17. 6. mohou ze začátku týdne ještě doznívat technické faktory. V průběhu týdne budou investoři rozebírat poslední kroky Fedu a budou sledovat makroekonomická data.

Přečtěte si také

Veletrh v Basileji, výstava v Londýně a Kolíbal na Moravě

Tento týden vás zvu na uměleckou cestu kolem světa. Začneme nejslavnějším veletrhem umění, který právě teď probíhá ve švýcarské Basileji, pokračovat budeme přes londýnskou výstavu umělecké dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty a zpátky domů to vezmeme přes Mikulov, kam se natrvalo přestěhovala velkoformátová plastika Stanislava Kolíbala.

Přečtěte si také

Jiří Příhoda: I sběratelé musejí pomoci české scéně vyrůst

Na většinu svých epických děl si shání peníze sám, na některé si dokonce musí půjčit. Dlouhá léta se živil grafikou nebo architekturou výstav, posledních pět let ale již ze 70 % uměním a i kvůli tomu pendluje mezi Spojenými státy a Českem. Jiří Příhoda nyní představuje několik obřích děl v Galerii Rudolfinum, kterou vlastně celou předělal a obrátil naruby.

Přečtěte si také

Užijte si léto u jezera

Kdo si rád užívá léto u vody, většinou už má v tuto chvíli nejspíše dobře rozmyšleno, kam se letos vypraví na prázdninovou dovolenou. Možná vám ale v kalendáři zbývá ještě pár volných dnů, a proto J&T Concierge přináší tipy na nejlepší hotely u rakouských a italských jezer, ze kterých se vám nebude chtít odjet domů.

Přečtěte si také

5 tipů jak ochránit majetek pro případ smrti

Neexistující závěť, zapomenutý digitální majetek, spory při spoluvlastnictví nemovitosti, spory mezi akcionáři či společníky nebo výluky z pojistného – to jsou jen příklady nepříjemných situací, se kterými se dříve nebo později setká každý z nás. Přitom jim lze snadno předcházet.

Přečtěte si také

Dluhopisy jsou výhodné, vysvětlit to investorům ale není jednoduché

Pětileté státní dluhopisy teď v Česku nabízejí více než pětiprocentní výnos, dokonce i desetileté nabízejí 4,9 procenta. Ovšem investoři se často rozhodují podle výnosů v krátké minulosti. „Takže namísto toho, aby nakupovali, ještě z dluhopisových fondů odcházejí,“ říká portfolio manažer J&T Investiční společnosti Martin Kujal. Úrokové sazby přitom dříve či později klesnou a cenné papíry s pětiprocentním výnosem pak získají na ceně.

Přečtěte si také

J&T Thein začíná šlapat na paty největším tuzemským hráčům v oboru

Investiční fond J&T Thein Tomáše Budníka a J&T, který vznikl teprve přede dvěma roky, má za sebou první zauditované účetní období. S tržbami kolem 2,4 miliardy korun loni vydělal přibližně 108 milionů. „Naším cílem je být mezi pěticí hlavních IT hráčů v Česku,“ prozrazuje Tomáš Budník.

Přečtěte si také

Investoři vyhlížejí další kroky centrálních bank

Červen bude o hospodářské politice, a to především té měnové. Naplánována jsou zasedání významných centrálních bank, která by měla naznačit či utvrdit přechod na restriktivní monetární politiku. Svět samozřejmě i nadále sleduje dění na Ukrajině.

Přečtěte si také

Michal Šnobr: Začínáme psát další investiční příběh

Investor Michal Šnobr je znám hlavně jako menšinový akcionář a velký kritik kroků vedení společnosti ČEZ. Spolu s J&T už v minulosti dokázal na vzestupu akcií ČEZ slušně vydělat. Podařilo se mu to také u Unipetrolu i v dalších případech. Teď našel další investiční příběh a – opět v kooperaci s J&T – to chce zkusit znovu.

Přečtěte si také

Český design v Miláně a Čapkovo dílo online

Milovníci designu se minulý týden sešli v Miláně, kde kromě jiného probíhá slavný veletrh Salone del Mobile. Já jsem se rozhodla v této souvislosti vyzdvihnout jméno jedné české vycházející hvězdy. Pokud se vám však nechce cestovat, mám pro vás nabídku více než pěti tisíc děl Josefa Čapka, která můžete prozkoumávat online z pohodlí domova. Co dalšího se událo ve světě umění?

Přečtěte si také

Zasedání Fedu může přinést tlak na akciové indexy

V tomto týdnu se investoři zaměří na středeční zasedání Fedu, kdy trh průměrně očekává zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a pokračování v obdobných krocích přinejmenším po zbytek letošního roku.

Přečtěte si také

J&T Ventures investuje do virtuální tréninkové platformy Sense Arena

Úspěch českého sportovně-technologického startupu Sense Arena přitáhl pozornost dalšího investora, J&T Ventures. Miton a SYNER, dosavadní investoři, tak spolu s J&T Ventures investovali 3 miliony dolarů na rozšíření tréninkové platformy o další sporty a současně na vývoj nové multisportovní metaverze aplikace.

Přečtěte si také

Máte zálusk na Porsche?

Automobily Porsche jsou vnímány jako top produkt automobilového průmyslu a tomu tím pádem odpovídá i jejich vysoká cena. Zřejmě již letos si však budete moci na trhu koupit i akcie výrobce těchto ikonických vozů. Koncern VW se totiž chystá na uvedení této značky na burzu! (Pozor, neplést si s firmou Porsche Automobil Holding SE Holding, která již nyní na burze je.)

Přečtěte si také

Rekord českých aukcí a dortový flákanec Mony Lisy

U nás se nemluví o ničem jiném než o rekordním prodeji Bohumila Kubišty, ve světě zase o Moně Lise, která dostala od podlého návštěvníka Louvru ránu dortem. Čím dalším žil minulý týden umělecký svět?

Přečtěte si také

Naznačení jestřábí politiky může přinést na trh nervozitu

V tomto týdnu se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde se očekává potvrzení ukončení kvantitativního uvolňování ke konci června a vyhlížet se budou jakékoliv náznaky na budoucí úroveň aktuálně stále záporných základních úrokových sazeb.

Přečtěte si také

Znovunalezený Tizian a kabelky podle Yayoi Kusamy

Svět umění je zase o něco veselejší. Po dvaceti letech byl nalezen ukradený obraz renesančního malíře Tiziana, vydražena nová nejdražší fotografie na světě a vznikla nová kolekce kabelek, ve které se spojil módní dům Louis Vuitton a japonská umělkyně Yayoi Kusama. U nás se mezitím stále neúnavně (a zatím bezcílně) řeší československý pavilon v Benátkách.

Přečtěte si také

(Ne)zakázané investice

Je vcelku obvyklé, že nejrůznější investiční fondy mají ve svých statutech omezení, týkající se oblastí, do kterých nesmějí (nebo mohou jen velmi omezeně) investovat finanční prostředky svých akcionářů či podílníků. Motivací bývá – vedle legislativního rámce – většinou zájem o udržitelnost a dále pak společenská nebezpečnost některých sektorů ekonomické činnosti.

Přečtěte si také