Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Majetek je lepší řešit už za života

„Až tady nebudu, dělejte si s tím, co chcete.“ Tento přístup sice držiteli majetku zajistí klid za života, přidělá ale hodně problémů dědicům. Často se rodina rozhádá tak, že už spolu odmítne zasednout ke svátečnímu stolu, nenávratně poškozena je i případná rodinná firma. Než se vyřídí z dědictví, nic z ní nezbude.

Přečtěte si také

České startupy mají stále větší globální ambice

Pandemický rok 2021 celosvětově ovlivnil i investice do startupů. Uskutečnil se menší počet transakcí, na druhou stranu se ale zvýšil objem investovaných peněz. „Pro fondy J&T Ventures to však byl rok poměrně příznivý. Provedli jsme úspěšný exit, rozjeli nové investice a další dojednali,“ říká spoluzakladatel fondů Martin Kešner.

Přečtěte si také

Fond J&T ARCH INVESTMENTS pokořil inflaci. Vynesl 12,17 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS uzavřel třetí kvartál letošního roku s aktivy ve výši 9,7 miliardy korun. Za posledních dvanáct měsíců se pak hodnota vlastního kapitálu připadajícího na jednu investiční akcii zvýšila o 12,17 % v případě korunové akcie, respektive o 11,98 % v případě té eurové. Fond, se kterým mají zakladatelé J&T velké plány, již nyní patří mezi nejlikvidnější tituly na pražské burze.

Přečtěte si také

Nenápadný fenomén stavebních pozemků

Čeští i slovenští dolaroví milionáři nejlepší zhodnocení očekávají od stavebních pozemků, startupů, rezidenčních nemovitostí a akcií. Ukázal to jedenáctý ročník unikátního průzkumu českých a slovenských dolarových milionářů J&T Banka Wealth Report 2021.

Přečtěte si také

Intelektuální promiskuita a kritické myšlení se hodí

Naučit se teorii investování není tak složité. Obtížné ale je všechna ta nastudovaná pravidla dodržovat. Vábení momentální situace je totiž mnohdy silnější než racionální úvahy. „Už Odysseus se radši přivázal k lodi, když věděl, že ho Sirény budou svým hlasem vábit, investor by měl postupovat podobně,“ obrazně doporučuje Tomáš Martinec, generální ředitel J&T Investiční společnosti.

Přečtěte si také

Kroky Fedu motají investorům hlavu

Měsíc leden je pro investory s otazníkem. Je možné, že budou více rozebírat dlouhodobé dopady možných kroků Fedu, zejména snižování bilance. Převážit by je však mohla dobrá výsledková sezóna, která by ukázala, že firmy jsou schopny absorbovat měnící se měnové nastavení.

Přečtěte si také

Kryptoměny se staly mainstreamem. Vydělávají pořád, ale stovky procent již nejspíš ne

Rok 2021 byl pro kryptoměny v mnoha ohledech průlomový. Digitální aktiva v čele s bitcoinem se stala tolerovanou, ale nezpochybnitelnou součástí finančního světa. Vydělávat na nich již lze i prostřednictvím etablovaných nástrojů i bank. Po překonání hned několika rekordů však bitcoin i další kryptoměny začaly klesat a nyní mohou propadnout až k polovině hodnoty oproti loňskému podzimu. Co kryptoměny čeká letos, kdy bitcoinu někteří investoři věští pád k ceně 10 tisíc dolarů? A jak se k němu staví tuzemští milionáři?

Přečtěte si také

Zhoršení vztahů mezi NATO a Ruskem ohrožuje riziková aktiva

Tento týden bude na zámořských trzích zkrácený o pondělí, kdy se v USA slaví den Martina L. Kinga juniora. Z hlavních témat pro akciové trhy podle analytiků poněkud ustupuje varianta koronaviru omikron, u níž se podle posledních zpráv potvrzuje relativně mírný průběh.

Přečtěte si také

Falešní sběratelé, ztráty v Louvru a noví laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého

Uplynulý týden přinesl jednu detektivní zápletku z italského instagramu, který podle všeho infikovala skupina falešných sběratelů. Aukční dům Bonhams se rozrůstá o několik skandinávských poboček aukční síně Bukowskis a brousí si tak zuby na větší podíl na trhu. U nás mezitím došlo k vyhlášení pěti letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Minimálně jedno jméno vám asi bude povědomé.

Přečtěte si také

Strach z inflace mohou zmírnit správné investice. Akcie loni vydělávaly desítky procent

Hlavní akciové indexy v roce 2021 vydělaly desítky procent, inflace přitom dosáhla zhruba 7 %. V Americe se dařilo technologickým firmám, v Evropě rostl bankovní sektor. Pražská burza cenných papírů patřila k nejlepším na světě, když si připsala desítky procent. Jaký bude rok 2022? Podle odborníků složitý.

Přečtěte si také

Malé ohlédnutí a co nás v umění čeká v roce 2022

Kdo v lednu nebilancuje uplynulý rok a neglosuje plány na rok nastávající, jako by nebyl. Proto se i první letošní novinky ze světa umění ponesou především v duchu srovnání roku 2021 vs. 2022. Podíváme se na nejdražší díla českých i zahraničních aukcí a do kalendáře si zapíšeme pár důležitých událostí, které nás letos čekají. Ale nezapomněla jsem ani na pár dalších zpráv.

Přečtěte si také

Cenu ropy ještě zvýší nízké investice a zásoby

Po dramatickém poklesu v roce 2020 patřila ropa a její deriváty k nejvýnosnějším komoditám v roce 2021. Ceny americké ropy WTI loni posílily o 55 %, přičemž růst severomořské ropy Brent rovněž překonal 50 %. K hlavním důvodům silné „rally“ na ropě patří rychle se obnovující poptávka navzdory pokračující pandemii.

Přečtěte si také

Výsledková sezóna může přinést překvapení

Tento týden se znovu ponoříme do výsledkové sezóny, která bude hlavním tématem nadcházejících dní. Výsledky v USA za čtvrtý kvartál 2021 odstartuje ve čtvrtek Delta Air Lines a v pátek ji budou následovat banky jako JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo či BlackRock.

Přečtěte si také

Rok 2021 byl super pro akcie. Co přinese 2022?

S přelomem roku se vždy bilancuje a hodnotí a z pohledu akciového trhu můžeme říci, že rok 2021 byl super rokem pro investory do akcií. Světové indexy hlavních trhů si připsaly mezi 15 % (německý Dax, britský FTSE o něco méně) a 28 % jako např. francouzský CAC či americké S&P (+27,56 %).

Přečtěte si také

Makroekonomická data napoví

Začátek nového roku bude hned bohatý na makroekonomická data, která více napoví, jak se dařilo ekonomice ke konci roku s vlivem další vlny pandemie.

Přečtěte si také

Investiční výzvy roku 2022

Rok 2021 se ukázal být příznivý pro investice do výnosových (někdy se používá také termín rizikových) aktiv. Velmi se dařilo akciím, komoditám i nemovitostem, a to především na rozvinutých trzích. Kladné zhodnocení udržely i rizikovější (a proto i výnosnější) podnikové dluhopisy. Naopak záporný výnos vykázaly konzervativní dluhopisy, a to jak podnikové, tak především státní. Důvodem špatné výkonnosti dluhopisů byla především úroveň, kam během pandemie poklesly úrokové sazby.

Přečtěte si také

S koncem roku investoři přistupují k optimalizaci portfolií

Pro poslední týden letošního roku lze očekávat sváteční obchodní tempo. Důvodem bude i omezené obchodování na několika trzích. Londýn má například zavřeno v pondělí a úterý, většina Evropy pak má přinejmenším omezené obchodování v pátek. Domácí trh je v pátek zavřený. Naopak USA jsou celý týden otevřeny.

Přečtěte si také

Investujte do firem a nemovitostí, radí čeští dolaroví milionáři

Čeští i slovenští dolaroví milionáři nejlepší zhodnocení v současné chvíli očekávají od stavebních pozemků, start-upů, rezidenčních nemovitostí a akcií. Vyplývá to z výsledků jedenáctého ročníku unikátního výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů, J&T BANKA Wealth Report 2021. S ohledem na narůstající inflaci radí zařadit do portfolia právě pružnější aktiva, která dokážou znehodnocení lépe odolávat.

Přečtěte si také

J&T ARCH INVESTMENTS za posledních 12 měsíců zhodnotil majetek investorům o 12,17 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS uzavřel třetí kvartál letošního roku s aktivy ve výši 9,7 miliardy korun. Za posledních dvanáct měsíců se pak hodnota vlastního kapitálu připadajícího na jednu investiční akcii zvýšila o 12,17 % v případě korunové akcie, respektive o 11,98 % v případě té eurové. K 30. září tak investiční akcie dosáhla hodnoty 1,1255 Kč, potažmo 1,1224 eur.

Přečtěte si také

PODCAST o myšlení a investování dolarových milionářů

Hostem MONEYPENNY, podcastu Hospodářských novin, byl Vratislav Svoboda, šéf privátního bankovnictví J&T BANKY. Tématem byly výsledky letošního ročníku J&T BANKA WEALTH REPORT, unikátního průzkumu českých a slovenských dolarových milionářů.

Přečtěte si také