Navigace
Top články

Komu vadí růst výnosů dluhopisů?

Centrální banky dodávají bezprecedentní záplavu likvidity do systému. Peněžní zásoba roste v eurozóně přes 10 % meziročně, v USA dokonce přes 20 %. Vlády přistoupily na fiskální injekce, které byly k vidění naposledy ve válečných letech, a poslední rozpočtový balíček Spojených států činí cca 9 % HDP. Dohromady to s sebou přináší oprávněné obavy ohledně růstu cenové hladiny (inflace), v důsledku čehož se během tří měsíců výnos desetiletého amerického státního dluhopisu téměř zdvojnásobil (byť z velmi nízkých hodnot) na 1,7 % p. a. Samotná výše této úrokové sazby však stále nijak závratná není.

Přečtěte si také

Hodování jede dál, jen jinde

Březen je zatím nejúspěšnějším měsícem pro akciové trhy v letošním roce, jen otěže růstu převzal Dow Jones a evropské akcie. Přece jen nad investory visí Damoklův meč v podobě růstu výnosu amerických státních dluhopisů, když se 10leté dostaly na nové letošní maximální úrovně s výnosem cca 1,67 %.

Přečtěte si také

Z Art Indexu zmizeli Kovanda, Merta, Kokolia a další umělci

Na první příčce J&T Banka Art Indexu se již potřetí umístila Eva Koťátková, pomyslným skokanem roku je Vendula Chalánková a nově se do první stovky dostalo 16 umělkyň a umělců. Tak by šlo shrnout hlavní letošní výsledky edice indexu nejvýraznějších současných umělců, který pro J&T Banku administruje ART+. Tedy až na jeden: Ze zveřejňovaného žebříčku zmizeli Jiří Kovanda, Jan Merta, Vladimír Kokolia a další.

Přečtěte si také

Investice do rozvoje Bratislavy

Nově vznikající bratislavskou čtvrť Eurovea City, kterou tvoří obchodní, zábavní, obytná a administrativní čtvrť spolu s parky, náměstími, sportovišti i veřejnými prostory, podpořili soukromí investoři, kteří rozebrali emisi dluhopisů společnosti Eurovea 2 financing s.r.o. v celkovém objemu 20 milionů euro.

Přečtěte si také

Od ukradeného Pissarra po nové taláry na UMPRUM

Minulý týden přinesl spoustu novinek, a to doslova. Cena kritiky za mladou malbu má nového laureáta, pařížské Musée Rodin ředitelku a Cindy Shermanová pro změnu zastupující galerii. Zpráva z UMPRUM se tentokrát netýká výtvorů studentů, ale nových talárů.

Přečtěte si také

Výhled na 11. týden: Investoři očekávají rychlejší nákup aktiv

I v tomto týdnu se pozornost investorů upíná k dluhopisovému trhu. Intenzita je o to větší, že ve středu bude probíhat zasedání FOMC. „Zde se neočekává, že by mělo dojít ke změně úrokových sazeb, ale mělo by být potvrzeno opětovné prodloužení současných programů QE o další tři měsíce,“ uvádí Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Investice, která baví i chutná

Investice nemusí mít jen podobu akcií, dluhopisů nebo poštovních známek, ale také hodnotu emoční. Radost z nákupu poskytuje například investice do produktů z vinné révy. Kromě známějšího vína je finance možné vložit i do koňaku, který je označován za nejluxusnější pálenku světa. Specialitou je pak možnost nechat si vytvořit vlastní koňak, který ponese vaše rodinné jméno. J&T Concierge vám tuto příležitost zprostředkuje.

Přečtěte si také

Investice do umění táhnou

Může být J&T Banka Art Index vodítkem pro investování do současného umění? Jednoduchá odpověď zní ano, záleží však na časovém horizontu, o který se jedná. Index vychází z premisy, že k nejvýraznějšímu zhodnocení současného umění dochází až v řádu jedné či více generací. I mnohamilionová díla Muchy, Kupky či Toyen se za jejich života ve vztahu k dobovým mzdám pohybovala v podobných cenových relacích jako díla našich současníků.

Přečtěte si také

Jan Hlavsa: Je čas přinést západní styl investování také do Česka

Investiční platforma Fondee mění způsob, jakým Češi uvažují o penězích. Věkový průměr klientů se pohybuje nejčastěji ve věku 25 až 40 let, uživatelé vybírají spíše odvážnější typy portfolií. Do startupu, který založili manželé Hlavsovi, koncem loňského roku vstoupila J&T Banka jako strategický investor.

Přečtěte si také

Martin Kešner: Propad investic se zastavil, střední Evropa táhne

Startupy jsou křehké společnosti a ekonomické propady je ohrožují více než stabilní firmy se zkušenostmi a silným kapitálovým zázemím. Startupy, do nichž se rozhodl zainvestovat fond J&T Ventures, však uplynulý rok zvládly se ctí a povedlo se jim získat nové investory i klienty zvučných jmen.

Přečtěte si také

Výhled na březen: Rostou obavy z růstu výnosů státních dluhopisů

Březen naváže na únorové téma a tím bude vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů. Analytici budou především sledovat, zda se stabilizuje vývoj, či zda se dále vyhrotí dynamika.

Přečtěte si také

Fotbal a akcie

Byť se to na první pohled nemusí zdát, akciové trhy a fotbalový svět mají hodně společného. V obou těchto oblastech se točí velké peníze a sledují je desítky milionů lidí po zeměkouli, jimž dodávají pravidelnou dávku emocí. Ať pozitivních, když se vašemu portfoliu nebo oblíbenému týmu daří, nebo negativních, když třeba v aktuální mizérii fandíte Liverpoolu nebo jste na vrcholu trhu nakoupili a teď sledujete jízdu dolů.

Přečtěte si také

Rotace, růst výnosů a co dál?

Celkem těžká otázka, křišťálová koule by se hodila a ani od kartářky Jolandy se to již bohužel nedozvíme. Ale pojďme popořadě.

Přečtěte si také

Ekonomika ztrácí, ceny nemovitostí dál rostou. Co za tím je?

Než na ekonomiku tvrdě dopadly důsledky pandemie koronaviru, ceny nemovitostí stabilně rostly. Dokonce tak, že mnozí ekonomové kroutili hlavou nad tím, zda ještě mají nějaký zdravý fundament. V loňském roce se (nejen) česká ekonomika propadla, a tak se začalo spekulovat, jak moc propadnou ceny i bytů. Aktuální čísla ukazují, že k poklesu nedošlo, naopak ceny stále rostou až dvouciferným tempem. Nemovitosti jsou totiž v období finanční represe stále bezpečným investičním přístavem.

Přečtěte si také

Výhled na 10. týden: Analytici očekávají zvýšenou volatilitu

Nadcházející týden pokračuje ve sledování dluhopisového trhu. Pokračující růst výnosů bude rizikovým faktorem pro akciové indexy, tedy především na nedávné technologické hvězdy trhu vzhledem k jejich valuaci a rovněž rotaci prostředků k tradičním sektorům. Ty by měly profitovat z ekonomického oživení.

Přečtěte si také

Umění na jachtách, za kryptoměny i ve světě blockchainu

Trh s uměním v minulých dnech zažil spoustu dobrodružství. Winston Churchill si za lidových 250 milionů korun připsal nový autorský rekord, Damien Hirst vstoupil do světa kryptoměn, umění se začalo prodávat prostřednictvím NFT a francouzský veletrh FIAC otevřel své digitální brány.

Přečtěte si také

Volkswagen zpět na výsluní

Akcie Volkswagenu patřily v minulém roce k „otloukánkům“ akciového trhu a ti investoři, kteří drželi jeho akcie celý rok 2020, odepsali více než −15 %. To ani nemluvím o tom, že v průběhu březnových výprodejů byly akcie na polovině své počáteční hodnoty roku 2020.

Přečtěte si také

J&T Banka investovala do Rohliku Tomáše Čupra

Skupina Rohlik Group, jeden z předních evropských lídrů v online prodeji potravin, získala od investorů 190 milionů eur. Hlavními investory se staly Partech a Index Ventures, dále investovali EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a stávající investor Enern. Získané finanční zdroje použije Rohlik Group na expanzi na stávajících trzích, pro vstup do Německa a na další mezinárodní rozvoj.

Přečtěte si také

Záhadný nápis na Munchově obrazu rozluštěn

Tentokrát vám v rámci novinek ze světa umění přináším hlavně tipy na zajímavé čtení, koukání nebo poslouchání. Co si budeme povídat, odreagovat se potřebujeme asi všichni.

Přečtěte si také

Výhled na 9. týden: Březen bude o dlouhých státních dluhopisech

Začátek března bude opětovně o výnosech dlouhých státních dluhopisů. Rizikem je jejich další prudké zvyšování, resp. růst dynamiky. Rostoucí tzv. bezrizikové výnosy mají negativní vliv na ocenění rizikových aktiv, například akcií. „Pozvolný posun ve výnosech výše s pozvolně rostoucí inflací akciím není výrazně nepříznivý, ale prudké zvyšování výnosů bezrizikových aktiv v reakci teprve na očekávanou inflaci již negativní efekt má,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také