Navigace
Top články

Darujte pod stromeček emoce

Svátky klidu a pohody se blíží. Aby i pro vás proběhly přípravy v klidu, sestavilo J&T Concierge pár tipů, které by vás mohly inspirovat, jak své blízké co nejvíce potěšit.

Přečtěte si také

Umělci: Cena Jindřicha Chalupeckého nám změnila život

Desítka umělců, desítka mimořádných uměleckých děl. To je nyní k vidění v nové galerii Magnus Art otevřené v sídle J&T Banky na pražském Karlíně. Ačkoli je galerie nyní uzavřena kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru, s jednotlivými díly a jejich tvůrci se přesto můžete seznámit alespoň prostřednictvím rozhovorů v katalogu, který k výstavě vyšel.

Přečtěte si také

Do devadesátek bych se chtěla vrátit hned

Je autorkou katalogu k právě probíhající výstavě první třetiny děl ze sbírky Magnus Art. Kvůli tomu odbornice na umění J&T Banky Anna Pulkertová mluvila se všemi umělci oceněnými v devadesátých letech. Jak Cena Jindřicha Chalupeckého ovlivnila jejich životy a jak se od devadesátých let změnila jejich tvorba?

Přečtěte si také

S Magnusem (nejen) za knihami

Ani zavřená knihkupectví nezabrání knihomolům, aby si pořídili novinky, které s podzimem na knižní trh pravidelně přicházejí. E-shopy totiž naštěstí stále fungují. Členové klubu Magnus mohou v Knižním klubu dokonce platit objednávky svými body nebo na mini e-shopu nakupovat vybrané novinky za výhodné ceny.

Přečtěte si také

Volby v USA a vakcína proti Covid-19

Částečně se naplnilo očekávání větší volatility před americkými volbami, ale konečné tržní vyznění nás překvapilo a je zřejmé, že investoři výsledek voleb přijali relativně dobře. Ti, kteří se předtím posunuli více do defenzivního módu či uprodali svá portfolia, se aktuálně vrací do pozic, což dále umocňuje kladnou tržní reakci na akciích. Celkově se však naplňuje naše očekávání, že ani výsledek amerických voleb by z delšího hlediska neměl ovlivnit pozitivní náhled na reálná aktiva a akcie.

Přečtěte si také

Sbírka Magnus Art má svůj online katalog

Tyto novinky ze světa umění jsou novinkami v tom pravém smyslu slova. Představují totiž nový web sbírky Magnus Art i dvě nová díla malíře Davida Hockneyho. Informují také o novém online veletrhu TEFAF a laureátce prestižní Ceny Marcela Duchampa.

Přečtěte si také

Výhled na 45. týden: Prezidentem bude Biden. Napadne Trump výsledky?

V průběhu týdne by již mohly být dopočítány všechny hlasy z amerických voleb. O víkendu byl za prezidenta prohlášen Joe Biden, který má dle dosavadních výsledků již 290 hlasů volitelů (270 je nutných). „Nyní se bude čekat, jestli Trump napadne volby u soudu, či zda bude požadovat přepočítávání, a tím finální výsledky oddalovat,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Výhled na listopad: Investoři netrpělivě čekají na novou vakcínu nebo lék

Také listopad bude o covidu-19. Druhá vlna pandemie budí oprávněně obavy o vývoj ekonomiky, respektive jsou to preventivní opatření, která si hlavně v Evropě již začínají vybírat daň na rizikových aktivech. „Jde sice jen o jeden z faktorů, ale právě nejistota, rozsah, nejasné časové vymezení a ne zcela přesně určitelný dopad do hospodaření firem dělají tento faktor významným,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Fondee chce naučit Čechy pravidelně investovat do akcií a dluhopisů. V růstu startupu pomůže deseti miliony J&T Banka

Do akcií a dluhopisů může investovat každý, online, bez poradců a nesmyslných poplatků, to je vize startupu Fondee. Ten spatřil světlo světa letos v lednu po více než dvouletém vývoji. Ke konci září měl startup přes sedm stovek klientů, kterým už stihl vydělat dohromady několik milionů korun. Nyní do startupu, který založili manželé Hlavsovi, vstupuje strategický investor, J&T Banka. Částka deset milionů korun je určena ke zrychlení růstu s cílem stát se nejpoužívanějším a nejlepším online investičním nástrojem v České republice.

Přečtěte si také

Výhled na 44. týden: Trump versus Biden. Rozhodnutí se blíží

Hlavním tématem tohoto týdne budou úterní prezidentské volby v USA. Průzkumy prozatím favorizují Bidena, ale ani v posledních volbách nebyl Trump předvolebním favoritem. Právě větší šance Bidena vnáší na riziková aktiva zvýšenou nervozitu, a to především kvůli pravděpodobnosti částečného zrušení předchozí Trumpovo daňové reformy.

Přečtěte si také

Největší světoví sběratelé. I ti čeští, co stahují obrazy z výstav

Tento týden přináším tipy na umělecké dokumenty z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava nebo na čtení o největších světových sběratelích i o ikoně italského umění Michelangelu Pistolettovi. Bez povšimnutí jsem také nenechala výsledky aukce u 1. Art Consulting ani nejnovější vývoj v kauze Medek vs. Železný.

Přečtěte si také

J&T Banka: Prezidentské volby v USA a vliv na investiční strategii

V úterý 3. listopadu v USA proběhnou prezidentské volby. Američané budou vybírat mezi úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem (Republikáni) a Joe Bidenem (Demokraté), který je bývalý viceprezident Baracka Obamy (2009-2017) a dlouholetý senátor za Demokraty (1973-2009). Podle průzkumů vede s výrazným náskokem Joe Biden, i když v některých státech je situace velmi těsná. Výzkumné agentury jako např. FiveThirtyEight považují Joe Bidena za velkého favorita (šance na výhru 89 %). Donald Trump (šance na výhru 11 %) je tedy ještě větší outsider, než byl před 4 roky.

Přečtěte si také

Druhá vlna Covid-19 srazí ve 4. kvartále evropskou ekonomiku

Od září všechny evropské země čelí nárůstu počtu nových případů Covid-19. Od října se kvůli vyhrocení situace vrací vládní restrikce, které omezují pohyb a sociální kontakty obyvatel podobně jako na jaře letošního roku. Z původně selektivních opatření se stále více stávají plošná opatření. Navíc vzhledem k epidemiologickému vývoji, který se na konci října nedaří stabilizovat, velmi pravděpodobně půjde o opatření, která budou v platnosti alespoň další měsíc (cca do konce listopadu).

Přečtěte si také

SprayVision využívá Porsche i Fiat, získala investici od J&T Ventures

Mladá česká společnost SprayVision dokázala během pouhých dvou let od založení prodat své technologie významným automobilkám i největším světovým firmám v oblasti barev a lakování. Díky investici od J&T Ventures nyní chce posílit pozici na americkém trhu a zamířit do Asie.

Přečtěte si také

Management CPI Property Group (CPI PG) dnes vydal vyjádření k dopadům druhé vlny Covid-19 na společnost

Přestože zatím nelze přesně odhadnout dopad nových restrikcí na hospodaření společnosti, komentáře managementu považujeme za pozitivní. Podmínky kompenzací ze strany vlády ČR jsou tentokrát příznivější než při jarním nouzovém stavu. Bude samozřejmě výrazně záležet na tom, jak dlouho omezení potrvají, zda nebudou dále zpřísněna a zda se dotknou i období Vánoc, které je důležité z pohledu tržeb nájemníků.

Přečtěte si také

Skandály se nevyhýbají ani umění

Pro tento týden jsem vybrala pět novinek od nás i ze světa a nudit se u nich nebudete: vedle napínavého dění na trhu jsou to tentokrát samé spory, zločiny a soudní pře.

Přečtěte si také

Výhled na 43. týden: Zpřísňování opatření zatěžuje hlavně sektor služeb

Tomuto týdnu budou dominovat dvě témata. Na evropské straně Atlantiku to bude stále pokračující nárůst případů covidu-19, který vede většinu vlád ke zpřísňování opatření. To zatěžuje především sektor služeb a tím celkovou ekonomickou aktivitu. Naopak v zámoří půjde o poslední týden před prezidentskými volbami. „Z dosavadního chování trhů je patrné, že vítězství favorizovaného Joea Bidena by zřejmě nepřineslo výrazný negativní tlak na akcie,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Národní galerie v Praze má novou ředitelku

Napínavý příběh kolem výběru nového ředitele Národní galerie v Praze konečně získal rozuzlení: novou ředitelkou naší nejvýznamnější sbírkotvorné instituce se od příštího roku stane Alicja Knast. Odbornou veřejnost zpráva z minulého týdne obecně překvapila - v kuloárech se poslední týdny horlivě diskutovalo, jestli na ředitelské křeslo usedne stávající ředitel ostravské galerie PLATO Marek Pokorný, nebo neprávem odvolaný bývalý ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Na kandidátku z Polska, která se v doporučení výběrové komise umístila na druhém místě, jsme tak nějak pozapomněli.

Přečtěte si také

Výhled na 42. týden: Šíření nákazy vytváří tlak na politiky k větším restrikcím

Hlavním tématem akciových trhů bude zhoršující se epidemiologická situace především v Evropě. V uplynulých týdnech se zpřísňovala opatření v největších ekonomikách Evropy, přičemž například ve Velké Británii se uvažuje i o karanténním opatření jako na jaře.

Přečtěte si také

Kde hledat příležitosti na akciovém trhu

Sledovat vývoj na akciových trzích v době pandemie chtělo pevné nervy. Nejprve hysterie a velké výprodeje, pak stejně rychlé smazání ztrát. „I přes obdobné výkyvy Down Jones index v dlouhodobém horizontu stále stoupá, proto by akcie měly být nedílnou součástí každého investičního portfolia,“ říká Jan Pavlík, hlavní makléř J&T Banky.

Přečtěte si také