Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Sotheby’s možná míří na burzu a v Lounech řeší falza ruských suprematistů

Letošní poslední novinky ze světa umění přinášejí především pár zajímavých zpráv z trhu – díla Zdeňka Sýkory se ve Švýcarsku prodala za osmiciferné částky, Sotheby’s hlásí rekordní obrat a taky se šušká, že se vrátí na burzu. V Česku se mezitím objevila falza ruských modernistů ve sbírkách lounské galerie.

Přečtěte si také

V hlavní roli centrální banky

Poslední adventní týden bude ve znamení dalšího vyhodnocování zpráv z posledních zasedání centrálních bank. Především ukončování nákupů aktiv a plánované zvyšování sazeb v případě Fedu může vést k přehodnocování valuací u některých rizikových aktiv. Hlavně u těch, která nebudou slibovat dostatečný růst zisků, jenž by nahrazoval růst požadované míry návratnosti.

Přečtěte si také

Co se děje v indexu Nasdaq

Akcioví investoři ve středu odpověděli snaze americké centrální banky bojovat s inflací po svém. Akciové indexy v reakci na postupné utahování monetární politiky ve formě rychlejšího snižování nákupů dluhopisů ze strany Fedu a naznačení trojnásobného zvýšení sazeb v roce 2022 překvapivě posílily o 1,6 % (S&P 500), což byl největší nárůst indexu v den zasedání Fedu od roku 2020.

Přečtěte si také

Markéta Othová: Všichni moc fotíme

Tři dívky se procházejí po pláži a náhle jen tak zamávají. Zcela obyčejný okamžik. V podání Markéty Othové však okamžik plný tajemství, nedořečeností. Kdo jsou ty dívky? Na koho mávají? Proč? Kam jdou? Tyto a desítky dalších otázek vzbuzuje jedno z jejích děl vystavených v galerii Magnus Art v pražském sídle J&T Banky.

Přečtěte si také

Mince Františka Josefa I. na aukci AUREA NUMISMATIKA

Vzácné historické mince jsou dlouhodobě zajímavým doplňkem investičních portfolií. V sobotu 4. prosince proběhla již 102. numismatická aukce společnosti Aurea Numismatika, na které byla dražena řada významných mincí od antiky přes středověká bohemika až po novověk. V tomto příspěvku se zaměříme (nejen) na mince legendárního panovníka Františka Josefa I., který i 105 let po své smrti zůstává v kolektivní paměti celého středoevropského prostoru, české země nevyjímaje. Důvodů pro tento fenomén je celá řada, z nichž zde zmíníme jen ty klíčové.

Přečtěte si také

LIVE: Vše o energetice s Michalem Šnobrem

V posledních týdnech hýbe Českem překotný vývoj na trhu s energiemi a surovinami, ze kterých se elektřina vyrábí. Na jedné straně strmý růst na světových trzích, na straně druhé pád hned několika alternativních dodavatelů energie v čele s Bohemia Energy. Situace na trhu se neuklidňuje, vše navíc podtrženo narůstající inflací ovlivňuje a ovlivňovat bude život téměř každého z nás. Povídání s předním odborníkem na energetiku, Michalem Šnobrem a Petrem Sklenářem, hlavním ekonomem J&T Banky.

Přečtěte si také

Trust jako vzor pro svěřenský fond

Obecně byla česká podoba svěřenského fondu inspirována trustem, tedy institutem známým především ze zemí užívajících tzv. common law. Konkrétně pak naše právní úprava vychází z trustu podle občanského zákoníku kanadského Québecu. Ovšem bez ohledu na konkrétní právní rámec, trust obecně nabízí různé možnosti, které lze využít při předávání majetku.

Přečtěte si také

J&T BOND slaví 10 let existence

Během uplynulých deseti let své existence zhodnotil fond spravované prostředky o téměř 55 %, což představuje průměrný roční výnos 4,42 %. Tento výnos se podařilo doručit při relativně nízké kolísavosti. Pro srovnání – průměrná spotřebitelská inflace v České republice v daném období dosáhla 2 %.

Přečtěte si také

Inflace ohrožuje růst bohatství. Je nutné zrevidovat portfolio

Tak vysoká inflace tu už desítky let nebyla. Kdo si dříve vystačil v portfoliu se stabilizační složkou v podobě termínovaných vkladů a s dluhopisy, přichází nyní plíživě o svůj majetek. Roční výnosy z nich totiž inflace převálcuje. Aby investor ochránil svoje bohatství, musí provést revizi svého portfolia a zařadit do něj flexibilnější aktiva.

Přečtěte si také

Na křižovatce výzev i příležitostí

Čeští a slovenští dolaroví milionáři se mění. Hlavní složku jejich bohatství letos poprvé tvoří spíše příjem z investic než z vlastního podnikání. Vyplývá to z výsledků jedenáctého ročníku unikátního průzkumu českých a slovenských dolarových milionářů J&T Banka Wealth Report 2021.

Přečtěte si také

Inflace je vyšší, než říkají oficiální čísla, myslí si bohatí Češi. A podle toho také investují

Movití Češi teď nejvíc řeší, jak ochránit hodnotu svého majetku v době, kdy Česko zažívá nejrychlejší inflaci za posledních nejméně deset let. Ukazuje to průzkum, který slovensko-česká privátní banka J&T každoročně dělá mezi dolarovými milionáři. Alena Tkáčová, obchodní ředitelka v pražské J&T Bance, říká v rozhovoru, že jedním z nejzajímavějších závěrů letošní zprávy je, že se z tuzemských milionářů, lidí, kteří většinou zbohatli díky podnikání, začínají stávat investoři.

Přečtěte si také

Kam kráčíš, koruno?

Pro posílení koruny nyní hraje více faktorů než proti němu. Česká národní banka zvedla základní úrokovou sazbu o 2,5 % na 2,75 % během méně než půl roku. Tomu se přizpůsobují dluhopisové trhy. Český desetiletý státní dluhopis nabízí o 2,7 % ročně více než ten německý, o 2,4 % více než francouzský a o 1,4 % více než italský. Takto výjimečně vysoký rozdíl slouží jako lákadlo zahraničním investorům pro alokaci prostředků do české koruny.

Přečtěte si také

Lagerfeldova sbírka na prodej a česká plagiátorská kauza

V uměleckých kuloárech bylo i tento týden o čem mluvit. Největší světové aukční domy dražily – Christie’s ne příliš úspěšně NFT, zatímco Sotheby’s poměrně úspěšně pozůstalost slavného návrháře Karla Lagerfelda. Nizozemští odborníci mezitím při zkoumání Rembrandtovy Noční hlídky objevili originální skicu, která se skrývá pod dnešní malbou. A co se mezitím dělo u nás? Médii i fotografickou komunitou se prohnala pořádná plagiátorská kauza.

Přečtěte si také

Obavy z omikronu slábnou, na důležitosti nabývá měnová politika

Informace naznačují, že nová varianta koronaviru omikron pravděpodobně nepředstavuje mimořádné nové riziko a že je zvládnutelná současnými léky a očkováním. Naopak výraznější bude podle v příštím týdnu téma zpřísňování měnové politiky.

Přečtěte si také

Inflace je největší hrozbou pro bohatství a majetek, míní čeští dolaroví milionáři

Čeští i slovenští dolaroví milionáři shodně (57 %) považují za největší hrozbu pro udržení a růst svého bohatství v nadcházejících 12 měsících inflaci. Vyplývá to z výsledků jedenáctého ročníku unikátního výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů, J&T BANKA Wealth Report 2021.Téměř všichni respondenti pak očekávají, že se inflace bude pohybovat nad dlouhodobým inflačním cílem centrálních bank. Každý dvanáctý milionář dokonce očekává inflaci kolem 10 %. Inflace je proto pro ně hlavním popudem ke změně investičního chování. I přes nelehkou situaci však vidí dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci v tuzemsku stále jako příležitost pros své investice a s pokorou očekávají i nadále růst svého bohatství.

Přečtěte si také

Bláznivé dny na akciích. Co dál?

Druhá půlka listopadu a začátek prosince přinesly na akciové trhy nervozitu, pokles řady titulů a začalo se spekulovat, zda už konečně máme tu korekci tady. Zároveň se výrazně rozdělil vývoj jednotlivých akcií, když se „top kvalita“ (např. Apple) nadále těšila pozornosti investorů a naopak společnosti, obchodované jen na základě budoucích tržeb, dostaly tvrdý hit.

Přečtěte si také

Toyen za 50 milionů a Frida Kahlo v metaverzu

První prosincové novinky přinášejí zprávy ze všech představitelných koutů světa, včetně toho v metaverzu. Český aukční trh má za sebou úspěšný dražební víkend, pražská Akademie výtvarných umění zase volby nového vedení. Britská Turnerova cena zná letošního laureáta, rodina Fridy Kahlo přenáší její dům do metaverzu a (nejen) módní svět truchlí za Virgila Abloha.

Přečtěte si také

Inflace ve Spojených státech roste, Fed bude nucen reagovat

I tento týden bude akciový trh sledovat především poznatky o nové variantě koronaviru Omikron a měnící se priority americké měnové politiky. Na konci příštího týdne bude zveřejněna meziroční inflace v USA za listopad, kde se čeká nejvyšší údaj za více než tři dekády (6,7 %).

Přečtěte si také

Baterie aneb trochu jiné investování (nejen) do elektromobility

Elektromobilita je – a zdá se, že minimálně v příštím desetiletí i nadále bude – velmi aktuální téma. Otázka je, jak z tohoto masivního trendu co nejvíce profitovat.

Přečtěte si také

Jihoafrická mutace opět vnesla neklid na trhy

Na přelomu listopadu a prosince budou investoři dále sledovat dění kolem covidu-19. Budou se vyhledávat informace o nové jihoafrické mutaci a o preventivních opatřeních především v Evropě.

Přečtěte si také