Navigace
Top články

Letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého nikdo nevyhraje

Tento týden jsem to se sestavováním novinek ze světa umění měla jednoduché. Mediální prostor totiž zaplavila dvě zcela zásadní témata, přičemž obě byla tak trochu překvapením. Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie odhalilo tři favority, v jejichž čele stojí jedno dosud neskloňované jméno, a Cena Jindřicha Chalupeckého prošla naprosto zásadní změnou konceptu.

Přečtěte si také

Výhled na 33. týden: Trh by mohl reagovat pozitivně

V tomto týdnu bude ještě doznívat výsledková sezóna. Investoři budou sledovat jakýkoliv posun v jednání o dalším fiskálním stimulu USA a případné pokračování jiskření mezi USA a Čínou v případě firem TikTok a WeChat. Makroekonomická data mohou dále podpořit pozitivní náhled investorů na postupné oživování ekonomik.

Přečtěte si také

Výhled na srpen: Někdy stačí neměnná situace

V srpnu se obejdeme bez měnově-politických rozhodování ECB či Fedu, což může vést k většímu sledování pandemického vývoje. V závěsu budou nadále makroekonomická data, která mohou vykazovat mírnou stagnaci s tím, jak v červenci narůstaly statistiky denně nakažených covidem-19. I tak by přinejmenším neměnná úroveň mohla trh pozitivně povzbudit.

Přečtěte si také

Zlato není drahé – to peněz je moc

Cena zlata v amerických dolarech překonala tento týden svůj historický rekord a na chvíli byla vzdálena pouhých dvacet dolarů od hranice 2000 USD za trojskou unci. Skok v ceně zlata za poslední měsíce je na první pohled intuitivní. Pandemie koronaviru způsobila největší šok ve světové ekonomice od finanční a hospodářské krize let 2008-09. Ekonomiky procházejí recesí, většině firem klesají zisky a u některých oborů jako letectví či sdílená ekonomika není jasné, co s nimi Covid-19 udělá. Obecná poučka zní, že zlato se kupuje v době nejistoty jako alternativa vůči rizikovým aktivům, a letos to platí na sto procent.

Přečtěte si také

Přicházejí čísla za 2. kvartál

Průběh července odpovídal předchozím dvěma měsícům, akciové trhy s občasnými výkyvy spíše rostly a zdálo se, že nic nemůže tento proces zastavit. Poslední třetina měsíce však přinesla první náznaky oslabení. Nechci to nazývat korekcí, ale nálada se poměrně změnila, především u evropských akcií. Byla také zahájena výsledková sezona za ten „ošklivý“ 2. kvartál, některé firmy i v tomto zlém období dokázaly příjemně překvapit.

Přečtěte si také

Výhled na 32. týden: Zpomaluje se oživování ekonomiky?

„Investoři budou v následujícím týdnu podle nás sledovat především vývoj nekončící pandemie covid-19 a některé makroekonomické ukazatele. Naopak výsledková sezóna, z níž v USA již odreportovaly své výsledky nejvýznamnější firmy, bude už jen doznívat,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Nejhlubší propad české ekonomiky v historii

HDP podle předběžného odhadu ve 2Q mezikvartálně propadl o 8,4 % (−3,4 % v 1Q), česká ekonomika meziročně poklesla o 10,7 %. „Jde o nejhlubší propad české ekonomiky v historii, ale i tak je konečný výsledek lepší, než se očekávalo,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Odhad trhu byl −10,2 % q/q, J&T Banky −13,0 % q/q.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 30. týden

V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na výsledkovou sezónu, informace o pandemii Covid-19 a návrat pozornosti k vzájemným vztahům mezi USA a Čínou.

Přečtěte si také

Covid-19: Počet nakažených roste, nemoc ale mívá lehčí průběh

V posledních týdnech se začínají objevovat nárůsty počtů nových případů, a to hlavně v Evropě a Americe. V některých státech se čísla nově nakažených i nemocných (active case) dostávají na rekordní úrovně, kde tyto statistiky byly na začátku dubna. Následně jsou zaváděna nová restriktivní opatření jako roušky, lokální karantény apod.

Přečtěte si také

Na rezidenčním trhu se drama nekoná

Ve výstavbě je v Praze nyní přes 9 000 bytů, z toho by mělo být v letošním roce dokončeno něco kolem 6 000 bytů. Vlivem koronaviru některé projekty nabraly mírné zpoždění, ale informace o pozastavených nebo odložených projektech jsme na trhu zatím nezaznamenali.

Přečtěte si také

Firmám může pronájem IT zařízení výrazně vylepšit cash flow,

říká šéf J&T Leasing Vlastimil Nešetřil .

Přečtěte si také

Karel VI. a Marie Terezie na jarních aukcích

Svět se postupně vyrovnává s pandemií a numismatického prostředí se to v nemenší míře týká také. Jarní aukční sezona byla z velké části posunuta a některé aukce se uskutečnily pouze v internetové podobě. Naproti tomu jsme nezaznamenali znatelný propad na poptávkové ani nabídkové straně, což potvrzuje prakticky již staleté pravidlo, že numismatický trh nezná velkých růstů ani pádů.

Přečtěte si také

Magnus Magazín dosáhl plnoletosti

Už deset let dělá Magnus Magazín radost svým čtenářům. Za tu dobu vyšlo osmnáct čísel, která jsou nositeli myšlenky „noblesse oblige“. Tedy, že postavení zavazuje a bohatství a svoboda jsou především věcí osobní a společenské zodpovědnosti. Gabriela Lachoutová, která stála u zrodu magazínu, a šéfredaktor Joachim Dvořák zavzpomínali, jak a proč tato myšlenka vznikla.

Přečtěte si také

Lidé nespojují život s uměním tolik jako například s pivem v hospodě

Patří k největším hvězdám českého mladého umění. Ještě před třicítkou získal řadu prestižních ocenění včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vystavuje doma i ve světě, především v Německu. A nyní můžete tvorbu Vladimíra Houdka obdivovat v pražské centrále J&T Banky. „Kvůli šíření koronaviru jsem musel zrušit tři výstavy. Ale i na takových situacích lze najít něco krásného,“ říká Vladimír Houdek.

Přečtěte si také

Nové výzvy pro rodinný majetek

Sametová revoluce nepřinesla lidem jen možnost svobodně nabývat majetek, ale dala jim do rukou také odpovědnost. Za posledních více než třicet let zde napříč obory vznikly stovky prosperujících firem a rodinných podniků. Spolu s nimi se pak rozrůstalo i rodinné bohatství. Dnes na podnikatele čeká nelehký úkol. Naučit se, jak spravovat rodinné bohatství, udržet tradici a předat majetek dalším generacím.

Přečtěte si také

Chorvatsko stále na špici zájmu českých turistů

Chorvatsko bylo jednou z prvních zemí, která po přísných opatřeních otevřela Čechům své hranice. Na české turisty už se tu těší, protože vědí, že se tato destinace každoročně těší jejich velkému zájmu. Klienti J&T Banky nyní mohou využít ojedinělou nabídku – speciální kód, díky němuž získají při rezervaci nejlepší možné ceny.

Přečtěte si také

Hypotéky nyní přejí nákupům nemovitostí

Změny vycházející z událostí posledních měsíců se nevyhnuly ani hypotečnímu trhu. Dlouho diskutovanou daň z nabytí nemovitosti vláda v dubnu zrušila, a to zpětně od prosince 2019. Tato daň činí 4 % z kupované nemovitosti, takže představuje zátěž v desítkách až stovkách tisíc. Nákup nemovitosti by tak měl pro kupujícího být výhodnější, neboť právě kupující tuto daň nad rámec kupní ceny nemovitosti musel zaplatit.

Přečtěte si také

Zlato na korunových maximech

Cena zlata z mimořádné situace, která nastala na jaře 2020, zatím výrazně profitovala. V dolarech vzrostla od začátku března o 12 % na dnešních cca 1760 USD za unci, v eurech o 11 % a v korunách dokonce o 16 %, jelikož růst ceny v dolarech se násobil s oslabením devizového kurzu koruny.

Přečtěte si také