Navigace
Top články

Jak investovat do umělé inteligence?

O umělé inteligenci a strojovém učení slýcháváme každý den a s jejich výsledky se setkáváme na každém kroku, aniž bychom si to uvědomovali. Jedná se o optimalizaci výsledků vyhledávání v prohlížečích, autonomní řízení motorových vozidel, nejrůznější asistenty, předpověď počasí nebo třeba synchronizaci výtahů ve výškových budovách. Otázkou zůstává, jak tento narůstající potenciál využít i investičně.

Přečtěte si také

Začíná hon na investice

Bývaly časy, kdy úrokové sazby zcela běžně převyšovaly inflaci. Ke zhodnocení financí tak stačilo založit si prostý vklad a časem si vybrat zajímavý výnos. Toto pravidlo však už dávno přestalo platit. A to nejen u vkladů a spoření. Padající sazby a narůstající inflace roztočily cenovou spirálu i u ostatních aktiv. Doba přeje rozumným a dlouhodobým investicím, díky kterým lze útlak úspor překlenout.

Přečtěte si také

Výhled na 8. týden: V pátek nás čeká technické převážení indexů MSCI

Tento týden bude trh nadále sledovat vývoj na výnosech dlouhých státních dluhopisů USA, postupné doznívání výsledkové sezóny a ke konci týdne technický faktor převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Hirst kurátorem u Gagosiana a Kintera v nové pražské galerii

Tento týden se novinky ze světa umění nesou v duchu dobrých zpráv o vznikání nových institucí. V Praze se plánuje nová budova filharmonie, ve Vršovicích se otevírá nová venkovní galerie, v Rožnově zase neobvyklá výstavní síň ve stylu white cube. Ale nebojte, není všechno cukrkandl. Jednu kritickou zprávu jsem si pro vás taky schovala.

Přečtěte si také

Platina získává zpět svůj investiční lesk

Vzácné kovy v čele se zlatem v období pandemie silně posilovaly a v loňském roce zaznamenaly dvouciferné zisky. Investoři nakupovali zlato zejména z důvodu ochrany proti rostoucí inflaci a znehodnocení peněz v souvislosti s rekordními měnovými stimuly ze strany centrálních bank. Cena zlata v roce 2020 posílila o více než 20 %, nicméně v letošním roce aktuálně ztrácí zejména kvůli posilování dolaru a růstu výnosů u státních dluhopisů. Částečně se tomu tak děje i proto, že investoři začali upřednostňovat investice do kovů, které sehrávají významnou roli v oblasti související se snižováním škodlivých emisí a obnovitelnými zdroji.

Přečtěte si také

Rentalit pomáhá (nejen) firmám s digitalizací

Startup Rentalit nabízí operativní leasing hardwaru malým a středním společnostem a osobám samostatně výdělečně činným. V prosinci se stal součástí společnosti J&T Leasing a doplnil tak portfolio firmy, která od roku 2018 poskytuje operativní leasing výpočetní techniky korporacím a státním institucím.

Přečtěte si také

Krasojízda na akciích pokračuje

Korekce, nebo možná „korekcička“, hlavních amerických trhů je zapomenuta, akce proti shortařům na GameStopu je nyní již historií. Přibližně týden trhu trvalo, než se vzpamatoval a uprodal pozice na větších titulech, jako jsou Apple, Facebook a Google. Právě vynikající čísla posledně zmiňované společnosti dala zelenou dalšímu pokračování akciových trhů nahoru. Google se dostal dokonce nad metu 2100 dolarů za jednu akcii. Uf, ale ta čísla byla opravdu impozantní.

Přečtěte si také

Ohrožují výnosy dluhopisů potenciál akcií?

V lednu odepsaly hlavní akciové indexy 1–3 %. Po předchozích růstech tento pohyb nehodnotíme jako dramatický. Výraznějším tématem se však stávají rostoucí výnosy státních dluhopisů, ať už v Evropě, nebo USA (graf 1). Podle ekonomické teorie rostoucí výnosy dluhopisů znamenají nižší atraktivitu jiných aktiv, mj. akcií. To však platí za jinak neměnných podmínek.

Přečtěte si také

Výhled na 7. týden: Pozitivní nálada se snad ještě chvíli udrží

V pondělí je v USA státní svátek a tamní trhy jsou zavřené. To ovlivní objemy obchodování ze začátku týdne. Trh bude mít na programu obdobné body zájmu jako v minulém týdnu, tedy průběh pandemie, resp. vakcinace, a výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Umění nakoupené, interaktivní i kradené

Ani tento týden vás neochudím o novinky ze světa umění. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti? V Česku se umění nakupuje, v Rakousku krade. Pařížské Centre Pompidou představilo nový interaktivní projekt o Vassilu Kandinském a Amazon zase novou budovu, která budí rozpaky.

Přečtěte si také

Spekulant by měl znát svého hejla, jinak je jím sám

Zkušení hráči pokeru občas dávají cennou radu – pokud nevíš, kdo je u stolu hejl, jsi to ty. Drahé ponaučení teď získali ti drobní spekulanti, kteří se spojili a postavili profesionálním žralokům na Wall Street. Zpočátku amatéři slavili úspěch, ale pak si nevšimli, že u jejich stolu už sedí jiní hráči, a zapomněli se dívat, kdo je hejl.

Přečtěte si také

Zelená je a bude dobrá

Když minulý týden výrobce dieselových motorů, americká firma Cummins Inc., zveřejnila své čtvrtletní výsledky, leckterý akcionář jistě očekával pozitivní reakci trhu a plánoval vybírání zisků. Výsledky totiž překonaly očekávání trhu o téměř 20 % a potvrdily solidní výhled na rok 2021. Akcie společnosti ale ten den uzavřely poklesem o 1,5 % a tím jen potvrdily, kterým směrem se v posledních měsících upírá pozornost investorů.

Přečtěte si také

Investujte do vzdělání svých dětí

Kombinace léta a školy nemusí znít každému lákavě, ale opak je ale pravdou. Letní škola v zahraničí je příležitostí pro poznávání světa, sbírání zážitků, znalostí i zkušeností, potkávání přátel a především zdokonalení jazyků. Spojte vzdělávání dětí s cestováním a pošlete je do světa.

Přečtěte si také

Haló, tady robot!

„Pro řešení problémů stiskněte jedničku.“ Zastaralé hlasové automaty se už i u nás postupně stávají minulostí. Zásluhou mladého česko-slovenského startupu Born Digital je nahrazují asistenti postavení na umělé inteligenci. Investici ve výši 600 tisíc eur do startupu vložil i fond J&T Ventures.

Přečtěte si také

Aukce se kvůli covidu přesouvají na internet. A daří se jim

Rok 2020 byl pro trh s uměním velmi složitý, přesto na něm došlo k několika důležitým událostem. Tou klíčovou bezesporu je přesun aukcí umění na internet. I poměrně rigidní instituce, jako jsou velké aukční domy světové či tuzemské, dobrovolně přešly na prodej umění přes internet. A tato disruptivní událost dokonce přilákala k nákupu umění zcela novou část populace.

Přečtěte si také

Trh s uměním v roce 2020

I umělecký trh loni ovládla situace související se světovou pandemií a ten se nové situaci musel rychle přizpůsobit. S nastalou situací se však popral nejlépe, jak dovedl. Během roku se tak postupně zformovaly tři hlavní prodejní formáty: online aukce, buy now platformy a především všudypřítomné online viewing rooms. Celkové výsledky za loňský rok nakonec nejsou tak zoufalé, jak ještě na jaře mnozí odhadovali.

Přečtěte si také

Výhled na únor: Riziko má jméno Reddit

Covid-19, vakcína a nové mutace jsou stále tématem číslo jedna. Analytici však budou sledovat také pokračující výsledkovou sezonu a volatilitu způsobenou velkým množstvím retailových investičních účtů jednajících stejnosměrně. Zdá se, že aktivity na sociální síti Reddit ještě investorům zamotají hlavu.

Přečtěte si také

Bitcoin už není považován za exotické aktivum

Bitcoin se na počátku února obchodoval na historickém rekordu nad 47 000 USD a v posledních měsících zaznamenává exponenciální růst podobný tomu, jaký jsme viděli naposledy v roce 2017. „Důvodů je hned několik – například masivní měnová expanze v USA nebo vstup fondů na scénu,“ říká Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Přečtěte si také

Výhled na 6. týden: KB a Kofola zveřejní výsledky, PPF nabízí odkup akcií Monety

I ve druhém únorovém týdnu se investoři zaměří na vývoj kolem covidu-19 (počty denně nakažených / vakcíny / očkování) a výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. Pokračující očkování, ústup počtu nově denně nakažených, absence logistických problémů v dodávkách vakcín či další postup ve vývoji u dalších výrobců vakcín proti covidu-19 můžou kladně působit na investorský sentiment. Podpořit jej může i výsledková sezóna, která svými čísly nadále pozitivně překvapuje.

Přečtěte si také

Angelina Jolie prodává malbu Winstona Churchilla a Ermitáž vystavuje falešná Fabergého vejce

První únorové novinky jsou mimořádně geograficky vyvážené. Long story short: v New Yorku se dražilo české baroko, v Londýně se bude prodávat Churchillova malba zajímavé provenience, Španělsko platí majitelce umělecké sbírky příjemný několikamilionový poplatek za zápůjčné a v petrohradské Ermitáži prý vystavují falešná Fabergého vejce.

Přečtěte si také