Top články

Týdenní přehled - 51. týden

Uplynulý týden byl pro světové akciové trhy jednoznačně negativní. Mezi investory doznívala pachuť z předešlého zasedání ECB, která navzdory slibům objem QE nenavýšila. Rovněž na trhy doléhaly další propady cen komodit v čele s ropou (téměř -10 % t/t) a s tím spojené problémy některých velkých těžařských a přepravních firem. K nervozitě mohlo pomoci i blížící se zasedání Fedu, který by měl poprvé po 9 letech zvýšit úrokové sazby. Americký index S&P 500 odepsal 3 % t/t, německý DAX dokonce 3,7 %. Index PX následoval negativní vývoj v Evropě a zakončil týden na 923 bodech (-2,9 %).

Přečtěte si také

Upozornění pro klienty

Platební příkazy, které mají být zúčtovány na straně příjemce ještě v roce 2015, předkládejte laskavě v následujících termínech

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 50. týden

Zasedání ECB bylo hlavní událostí minulého týdne. Draghi trhy nepříjemně překvapil tím, že sice provedl měnové uvolnění, jak dříve naznačoval, ale zdaleka ne tak razantní, jak očekával trh. ECB snížila depozitní sazbu na -0,3 z původních -0,2 %, prodloužila program QE do března 2017 a uvedla, že hodlá reinvestovat maturující aktiva. Trh čekal především na navýšení QE programu, tedy zvýšení měsíčně vykupovaného objemu aktiv (aktuálně 60 mld. EUR/měsíčně), které provedeno nebylo. Evropské trhy se dostaly pod prodejní tlak a euro posílilo na úroveň 1,095 USD/EUR. Domácí index PX zakončil týden na 951 bodech, což znamenalo pokles o 2,8 % t/t.

Přečtěte si také

Veřejná nabídka převzetí akcií skupiny Pivovary Lobkowicz Group

Dnešního dne byl uveřejněn nabídkový dokument pro povinnou nabídku převzetí akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group a.s. (PLG).

Přečtěte si také

Sbírka umění Magnus Art

J&T Banka vybudovala vlastní sbírku současného umění složenou z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Obsahuje více než třicet děl nebo sérií.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 49. týden

Investoři se v uplynulém, pro USA zkráceném, týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců ECB. Zástupci ECB dále potvrzovali názor na další zvýšení programu QE na nadcházejícím zasedání (3.12.). To pomohlo americkému dolaru se dále přiblížit k paritě. Hladina dolaru k euru se dostala pod 1,06 USD/EUR. Makroekonomická data byla spíše smíšená. Mírně pozitivně jsme četli lepší revizi amerického HDP za 3Q15, což však bylo zapříčiněno především většími zásobami. To na druhou stranu pozitivní vyznění lepšího výsledku snižuje. Domácí index PX zakončil týden na 978 bodech, což znamenalo pokles o 1,6 % t/t.

Přečtěte si také

Laureátkou 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého se stala Barbora Kleinhamplová.

V pátek 20. listopadu proběhlo v Besedním domě Filharmonie Brno slavnostní vyhlášení 26. laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého. Mezinárodní porota udělila ocenění Barboře Kleinhamplové, která ve svých dílech pracuje s videem, performancí a instalací. V rámci výstavy finalistů představila animovanou videoinstalaci složenou ze zavěšených monitorů, které vedle sebe staví jednotlivé části lidského těla konfrontované s každodenním korporátním prostředím. Vystaveno je i jednokanálové video zachycující inscenované skupinové cvičení, jehož výsledkem jsou různé emocionální reakce.

Přečtěte si také

Akcie čeká křižovatka, kde jsou obě cesty riskantní

Uplynulé roky přinesly jedno pozorování: téměř všechno bylo ve skutečnosti naopak, než jak nejvlivnější mozky finančního světa očekávaly. Proto investor nemusí za každou cenu volit investiční strategii podle toho, jak se tváří velké bankovní instituce.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 48. týden

Na začátku týdne jsme na světových trzích viděli nervozitu po teroristických útocích. Nicméně pak indexy posilovaly. S&P přidal 3,5 % (2093,4 b.), když korigoval propad v předchozím týdnu. Ve středu byl zveřejněn zápis z říjnového zasedání měnového výboru Fedu, ze kterého vyplývá připravenost zvýšit sazby na prosincovém zasedání. Což je spíše očekávaná a oceněná skutečnost. Domácí index PX zakončil týden na 994 bodech, což znamenalo růst o +1,3 % t/t.

Přečtěte si také

Křehká síla skla: nový rekord za plastiku

Akce Křehká síla skla, která byla poctou generaci slavných českých sklářů, skončila 15. října dražbou reprezentativního výběru 58 děl vrcholné sklářské tvorby. Nejvyšší a na českém trhu rekordní ceny dosáhla plastika Prostor II.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 47. týden

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců Fedu a ECB. Draghi z ECB dále podpořil myšlenku rozšíření monetárního uvolnění v EU na dalším zasedání, které se bude konat 3. prosince. Současně zástupci Fedu, včetně Yellenové, nadále podpořili jestřábí pohled na vývoj měnové politiky v USA. Další zasedání Fedu se bude konat 16.12. Makroekonomická data za uplynulý týden v USA můžeme hodnotit jako mírně horší než očekávání. Nicméně minulý týden nebyl příliš hutný na makroekonomická zveřejnění. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo pokles o 0,7 % t/t.

Přečtěte si také

Výsledková sezona je v plném proudu

Na trhu opětovně pokračovala vysoká volatilita, mírný výprodej ze září vystřídal v říjnu růstový skok. Hlavními tématy byly opětovně centrální banky a výsledková sezona.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 46. týden

Relativně poklidný týden byl charakterizován čekáním na páteční data o americké měsíční zaměstnanosti. Americké indexy se vyšplhaly blízko svým historickým maximům již v první polovině týdne a zde setrvaly až do pátečního obchodování. Páteční lepší data z trhu práce přinesla na trh mírné vzrušení, ale výraznější ústup z pozic se nekonal. Šéfka Fedu Yellenová svým středečním vystoupením před americkými zákonodárci dále potvrdila jestřábí vyznění nedávného zasedání americké centrální banky, na což reagoval pozitivně především dolar a naopak dále se propadlo zlato. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidními čísly (viz. Facebook, Time Warner, Allergan či Ralph Lauren) a lehce narovnala celkový pohled na dosavadní průběh. Domácí index PX zakončil týden na 988 bodech, což znamenalo růst o 0,5 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 45. týden

Hlavními událostmi uplynulého týdne byly zasedání Fedu a výsledková sezóna. Fed byl pro trh překvapivě jestřábí, když připustil možnost prosincového zvyšování sazeb. Zároveň ze svého komentáře vypustil text o negativním vlivu globálního ekonomického zpomalení na ekonomiku USA. Trh očekával spíše potvrzení zářiového holubičího vyznění, což se však nestalo. Výsledková sezóna je rovněž jako na houpačce. Velmi dobré výsledky v jednom dni střídají relativně slabá čísla ve dni následujícím. Celkově si však prozatím výsledková sezóna vede relativně dobře, kdy na čistém zisku překvapilo 75 %, ale na tržbách naopak 55 % firem zklamalo. Doposud reportovalo 70% společností z indexu S&P 500. Domácí index PX zakončil týden na 983 bodech, což znamenalo pokles o 0,3 % t/t.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 44. týden

Uplynulý týden byl o relativním překvapení z dílny ECB, o pátečním snížení úrokových sazeb ze strany Číny (PBOC) a o výsledkové sezóně za 3Q15 nejen v USA. Čtvrteční zasedání ECB nepřineslo změnu sazeb ani aktuálního programu QE, ale komentář pana Draghiho byl výrazně více holubičí než trh čekal. Šéf ECB naznačil, že banka může využít další nástroje pro uvolněnější měnovou politiku. Současně uvedl, že již prosincové zasedání bude rozhodovat o navýšení uvolnění. Někteří členové ECB dle zápisu požadovali další uvolnění již na aktuálně proběhnuvším zasedání. Výrazně holubičí vyznění zasedání bylo vzpruhou pro evropské akcie a naopak dostalo pod tlak euro. V pátek pak další dílek do skládačky měnových uvolnění přidala Čína, která netradičně před víkendem snížila svoji základní úrokovou sazbu. Výsledková sezóna pokračovala relativně solidním sledem výsledků a rovněž pomohla k pozitivnímu vyznění týdne. Domácí index PX zakončil týden na 986 bodech, což znamenalo růst o 1,6 % t/t.

Přečtěte si také

Dvě výstavy k Ceně Jindřicha Chalupeckého

V Praze a v Brně na konci září otevřely dveře dvě výstavy spojené s Cenou Jindřicha Chalupeckého. Pražská bilancuje pětadvacet let trvání prestižního ocenění, brněnská představuje její letošní finalisty.

Přečtěte si také

Megaskandál VW poslal Evropu do kolen

V pátek jsem se procházel výstavištěm ve Frankfurtu a dojmy z autosalonu mi kazil pohled na vývoj evropských trhů, zvláště německý DAX poměrně prudce oslaboval. To jsem však ještě netušil, co mě čeká… Přes víkend se objevily zprávy o porušení emisních limitů u vozů VW s motory diesel v USA a skandál brzy nabral obřích rozměrů.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 43. týden

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a průběžných makroekonomických datech. Výsledky bank byly pro trh relativně zklamáním vůči odhadům a rovněž výhledy především na obchodní divize nebyly zrovna optimistické. Ani některé technologie nebyly zrovna pozitivním překvapením především se svými výhledy (např. Micron). Makroekonomická data především v USA jsme vnímali jako slabá. Domácí index PX zakončil týden na 970 bodech, což znamenalo pokles o 1,1 % t/t.

Přečtěte si také

J&T Banka nabízí dluhopisy EPH Financing CZ

Dluhopisy v nabídce banky obsahují investiční nápady skupiny J&T nebo jejích tradičních partnerů. Banka stojí často u jejich vzniku a sleduje je dlouhodobě. Právě takové jsou i aktuálně nabízené dluhopisy EPH Financing CZ.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 42. týden

Uplynulý týden byl o zápisu z posledního zasedání Fedu a o začátku výsledkové sezóny za 3Q15 v USA. Čtvrteční zveřejnění zápisu ze zářiového zasedání Fedu jen potvrdilo relativně holubičí vyznění a relativní závislost na externím ekonomickém vývoji. Začátek výsledkové sezóny v USA prezentovaný společností Alcoa nebyl zrovna nejlepší při zveřejnění horších než očekávaných čísel. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo růst o 1,8 % t/t.

Přečtěte si také