Navigace
Top články

Rentalit pomáhá (nejen) firmám s digitalizací

Startup Rentalit nabízí operativní leasing hardwaru malým a středním společnostem a osobám samostatně výdělečně činným. V prosinci se stal součástí společnosti J&T Leasing a doplnil tak portfolio firmy, která od roku 2018 poskytuje operativní leasing výpočetní techniky korporacím a státním institucím.

Přečtěte si také

Krasojízda na akciích pokračuje

Korekce, nebo možná „korekcička“, hlavních amerických trhů je zapomenuta, akce proti shortařům na GameStopu je nyní již historií. Přibližně týden trhu trvalo, než se vzpamatoval a uprodal pozice na větších titulech, jako jsou Apple, Facebook a Google. Právě vynikající čísla posledně zmiňované společnosti dala zelenou dalšímu pokračování akciových trhů nahoru. Google se dostal dokonce nad metu 2100 dolarů za jednu akcii. Uf, ale ta čísla byla opravdu impozantní.

Přečtěte si také

Ohrožují výnosy dluhopisů potenciál akcií?

V lednu odepsaly hlavní akciové indexy 1–3 %. Po předchozích růstech tento pohyb nehodnotíme jako dramatický. Výraznějším tématem se však stávají rostoucí výnosy státních dluhopisů, ať už v Evropě, nebo USA (graf 1). Podle ekonomické teorie rostoucí výnosy dluhopisů znamenají nižší atraktivitu jiných aktiv, mj. akcií. To však platí za jinak neměnných podmínek.

Přečtěte si také

Výhled na 7. týden: Pozitivní nálada se snad ještě chvíli udrží

V pondělí je v USA státní svátek a tamní trhy jsou zavřené. To ovlivní objemy obchodování ze začátku týdne. Trh bude mít na programu obdobné body zájmu jako v minulém týdnu, tedy průběh pandemie, resp. vakcinace, a výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Umění nakoupené, interaktivní i kradené

Ani tento týden vás neochudím o novinky ze světa umění. Co by nemělo uniknout vaší pozornosti? V Česku se umění nakupuje, v Rakousku krade. Pařížské Centre Pompidou představilo nový interaktivní projekt o Vassilu Kandinském a Amazon zase novou budovu, která budí rozpaky.

Přečtěte si také

Spekulant by měl znát svého hejla, jinak je jím sám

Zkušení hráči pokeru občas dávají cennou radu – pokud nevíš, kdo je u stolu hejl, jsi to ty. Drahé ponaučení teď získali ti drobní spekulanti, kteří se spojili a postavili profesionálním žralokům na Wall Street. Zpočátku amatéři slavili úspěch, ale pak si nevšimli, že u jejich stolu už sedí jiní hráči, a zapomněli se dívat, kdo je hejl.

Přečtěte si také

Zelená je a bude dobrá

Když minulý týden výrobce dieselových motorů, americká firma Cummins Inc., zveřejnila své čtvrtletní výsledky, leckterý akcionář jistě očekával pozitivní reakci trhu a plánoval vybírání zisků. Výsledky totiž překonaly očekávání trhu o téměř 20 % a potvrdily solidní výhled na rok 2021. Akcie společnosti ale ten den uzavřely poklesem o 1,5 % a tím jen potvrdily, kterým směrem se v posledních měsících upírá pozornost investorů.

Přečtěte si také

Investujte do vzdělání svých dětí

Kombinace léta a školy nemusí znít každému lákavě, ale opak je ale pravdou. Letní škola v zahraničí je příležitostí pro poznávání světa, sbírání zážitků, znalostí i zkušeností, potkávání přátel a především zdokonalení jazyků. Spojte vzdělávání dětí s cestováním a pošlete je do světa.

Přečtěte si také

Haló, tady robot!

„Pro řešení problémů stiskněte jedničku.“ Zastaralé hlasové automaty se už i u nás postupně stávají minulostí. Zásluhou mladého česko-slovenského startupu Born Digital je nahrazují asistenti postavení na umělé inteligenci. Investici ve výši 600 tisíc eur do startupu vložil i fond J&T Ventures.

Přečtěte si také

Aukce se kvůli covidu přesouvají na internet. A daří se jim

Rok 2020 byl pro trh s uměním velmi složitý, přesto na něm došlo k několika důležitým událostem. Tou klíčovou bezesporu je přesun aukcí umění na internet. I poměrně rigidní instituce, jako jsou velké aukční domy světové či tuzemské, dobrovolně přešly na prodej umění přes internet. A tato disruptivní událost dokonce přilákala k nákupu umění zcela novou část populace.

Přečtěte si také

Trh s uměním v roce 2020

I umělecký trh loni ovládla situace související se světovou pandemií a ten se nové situaci musel rychle přizpůsobit. S nastalou situací se však popral nejlépe, jak dovedl. Během roku se tak postupně zformovaly tři hlavní prodejní formáty: online aukce, buy now platformy a především všudypřítomné online viewing rooms. Celkové výsledky za loňský rok nakonec nejsou tak zoufalé, jak ještě na jaře mnozí odhadovali.

Přečtěte si také

Výhled na únor: Riziko má jméno Reddit

Covid-19, vakcína a nové mutace jsou stále tématem číslo jedna. Analytici však budou sledovat také pokračující výsledkovou sezonu a volatilitu způsobenou velkým množstvím retailových investičních účtů jednajících stejnosměrně. Zdá se, že aktivity na sociální síti Reddit ještě investorům zamotají hlavu.

Přečtěte si také

Bitcoin už není považován za exotické aktivum

Bitcoin se na počátku února obchodoval na historickém rekordu nad 47 000 USD a v posledních měsících zaznamenává exponenciální růst podobný tomu, jaký jsme viděli naposledy v roce 2017. „Důvodů je hned několik – například masivní měnová expanze v USA nebo vstup fondů na scénu,“ říká Pavel Ryska, analytik J&T Banky.

Přečtěte si také

Výhled na 6. týden: KB a Kofola zveřejní výsledky, PPF nabízí odkup akcií Monety

I ve druhém únorovém týdnu se investoři zaměří na vývoj kolem covidu-19 (počty denně nakažených / vakcíny / očkování) a výsledkovou sezónu za čtvrtý kvartál. Pokračující očkování, ústup počtu nově denně nakažených, absence logistických problémů v dodávkách vakcín či další postup ve vývoji u dalších výrobců vakcín proti covidu-19 můžou kladně působit na investorský sentiment. Podpořit jej může i výsledková sezóna, která svými čísly nadále pozitivně překvapuje.

Přečtěte si také

Angelina Jolie prodává malbu Winstona Churchilla a Ermitáž vystavuje falešná Fabergého vejce

První únorové novinky jsou mimořádně geograficky vyvážené. Long story short: v New Yorku se dražilo české baroko, v Londýně se bude prodávat Churchillova malba zajímavé provenience, Španělsko platí majitelce umělecké sbírky příjemný několikamilionový poplatek za zápůjčné a v petrohradské Ermitáži prý vystavují falešná Fabergého vejce.

Přečtěte si také

Úspory nevydělávají. Když výnos pohltí inflace.

Češi patří k nejvíce konzervativním investorům a své úspory vidí nejraději na bankovních vkladech. Jenže ty jim nyní téměř nic nevydělávají. Úroky jsou kvůli nastavení centrální banky tak nízké, že nepokryjí ani inflaci. Ekonomové pro to používají termín finanční represe.

Přečtěte si také

Kam jít pro výnosy na dluhopisovém trhu?

Vzhledem k tomu, kde se nachází a ještě dlouho budou nacházet úrokové sazby, za které lze ukládat peníze u centrálních a následně i obchodních bank, se dosažitelné výnosy u konzervativních dluhopisů nacházejí v blízkosti nuly. Když říkáme konzervativní dluhopisy, většinou si představíme dluhopisy vydávané státy, popřípadě velkými, stabilními firmami s dlouhou historií a nízkým zadlužením jako Siemens, BMW nebo ČEZ. U extra bonitních emitentů jako je třeba německá vláda dnes dokonce věřitel platí dlužníkovi za privilegium si takový dluhopis koupit. U delších, konzervativních firemních dluhopisů se v současné době v nejlepším případě dostaneme k výnosu 1 % ročně. Takový výnos ani zdaleka nepokryje očekávanou budoucí inflaci.

Přečtěte si také

Dluhopisy Rohlik.cz za 1,7 miliardy korun rozebrány v rekordním čase

Pětileté seniorní dluhopisy společnosti Rohlik.cz Finance a. s. v celkovém objemu 1,7 miliardy korun rozebrali investoři v průběhu dvou týdnů. Poprvé se tak stalo, že veškeré dluhopisy této firmy se vyprodaly ještě před datem jejich emise. Výtěžek z emise byl použitý především ke splacení emise předchozí.

Přečtěte si také

Botticelli za 2 miliardy a palčáky Bernieho Sanderse k nezaplacení

Ani poslední lednový týden nezklamal a nabídl novinky ze všech koutů planety. V New Yorku se ve čtvrtek dražilo mimořádné dílo Sandra Boticelliho, v Turíně se bude očkovat přímo v galerijní expozici, z Paříže ohlásili rekonstrukci Centre Pompidou, z Ostravy nového městského architekta a ze všech zákoutí internetu vykukují palčáky Bernieho Sanderse.

Přečtěte si také

Výhled na 5. týden: Na trhu bude rušno, firmy zveřejňují své výsledky

Na začátku února se investoři budou nadále zabývat výsledkovou sezónou za čtvrtý kvartál, zprávami kolem vývoje covidu-19 a vakcíny a děním na velmi shortovaných akciích, resp. sociální síti Reddit.

Přečtěte si také