Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Bláznivé dny na akciích. Co dál?

Druhá půlka listopadu a začátek prosince přinesly na akciové trhy nervozitu, pokles řady titulů a začalo se spekulovat, zda už konečně máme tu korekci tady. Zároveň se výrazně rozdělil vývoj jednotlivých akcií, když se „top kvalita“ (např. Apple) nadále těšila pozornosti investorů a naopak společnosti, obchodované jen na základě budoucích tržeb, dostaly tvrdý hit.

Přečtěte si také

Toyen za 50 milionů a Frida Kahlo v metaverzu

První prosincové novinky přinášejí zprávy ze všech představitelných koutů světa, včetně toho v metaverzu. Český aukční trh má za sebou úspěšný dražební víkend, pražská Akademie výtvarných umění zase volby nového vedení. Britská Turnerova cena zná letošního laureáta, rodina Fridy Kahlo přenáší její dům do metaverzu a (nejen) módní svět truchlí za Virgila Abloha.

Přečtěte si také

Inflace ve Spojených státech roste, Fed bude nucen reagovat

I tento týden bude akciový trh sledovat především poznatky o nové variantě koronaviru Omikron a měnící se priority americké měnové politiky. Na konci příštího týdne bude zveřejněna meziroční inflace v USA za listopad, kde se čeká nejvyšší údaj za více než tři dekády (6,7 %).

Přečtěte si také

Baterie aneb trochu jiné investování (nejen) do elektromobility

Elektromobilita je – a zdá se, že minimálně v příštím desetiletí i nadále bude – velmi aktuální téma. Otázka je, jak z tohoto masivního trendu co nejvíce profitovat.

Přečtěte si také

Jihoafrická mutace opět vnesla neklid na trhy

Na přelomu listopadu a prosince budou investoři dále sledovat dění kolem covidu-19. Budou se vyhledávat informace o nové jihoafrické mutaci a o preventivních opatřeních především v Evropě.

Přečtěte si také

Výstavy v lockdownu, pohádkové zhodnocení a podvod s NFT

Tento týden si asi všichni spojujeme s dalším nepříznivým vývojem covidové situace. Ten se samozřejmě váže i na kulturu, a v lockdownu se tak ocitly i dvě zásadní výstavy v našich sousedních zemích. Přináším ale i dobré zprávy, třeba tu o drobné kresbě za 30 dolarů, ze které se vyklubal originál Albrechta Dürera ohromné hodnoty, nebo nový report ArtTactic o aukčních prodejích souborných sbírek soukromých sběratelů.

Přečtěte si také

Hádka sběratele s umělcem a kontroverzní stavba v Paříži

Ani uplynulý týden nebyl na novinky ze světa umění chudý. V Praze proběhla aukce, která stanovila nový autorský rekord Aloise Wachsmana, v Ostravě se rozhoupalo monumentální kyvadlo Josefa Pleskota, v Singapuru se soudně popotahuje významný sběratel se slavným umělcem a v Paříži se pomalu, ale jistě začíná stavět kontroverzní mrakodrap.

Přečtěte si také

Psychiatr jen nepředepisuje prášky. Naučí vás i relaxovat

Uplynulý rok pořádně zamával s psychikou nás všech. Ambulance psychologů a psychiatrů jsou plné na dlouhé týdny a měsíce dopředu, zvýšil se počet úzkostných poruch i pokusů o sebevraždu. Co Čechy nejvíce trápí a jaké možnosti jim psychiatrie nabízí, popisuje MUDr. Alena Lambertová, Ph.D.

Přečtěte si také

Inflace a jak na ni

V Česku se oficiální číslo meziroční inflace za září 2021 pohybovalo na hodnotě 4,9 %. Pokud mají lidé uložené peníze „pod slamníkem“, právě o tolik každý rok reálně přicházejí – vzrostly ceny a za svůj stále stejný obnos si koupí méně zboží a služeb.

Přečtěte si také

Anna Pulkertová: NFT tu již zůstanou. Ale zda půjde o masovku, jisté není

Ptají se investoři na možnosti vsadit na NFT místo na klasické umění? A jakou roli mohou digitální originály hrát ve správě majetku? Na to i na další otázky spojené s investičním potenciálem digitálního umění odpovídá Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky.

Přečtěte si také

NFT se prodávají za statisíce dolarů. Jde o bublinu?

Kryptoměny mění svět. Proměnily investice, mohou zcela proměnit finanční systém. A jejich logika může značně přetvořit také svět umění. To se ostatně již děje prostřednictvím takzvaných NFT neboli originálních digitálních děl, které sice vypadají jako obyčejný obrázek nebo video, jichž je internet přeplněný, ale které díky technologii blockchainu nelze kopírovat. Lze je pouze prodat, případně darovat. Stejně jako obraz, sochu nebo videoart.

Přečtěte si také

David Černý: Užívám si pohyb mezi svobodou a pravidly

Během pandemie doufal, že si odpočine, ale nestalo se. Práce je pořád dost, jen doproplacených faktur ubylo, říká David Černý, který patří mezi nejtalentovanější, ale také nejdražší tvůrce u nás. Jeho sochu Jesus Christ z roku 1993 nyní můžete obdivovat v galerii Magnus Art, protože je součástí stejnojmenné sbírky J&T Banky.

Přečtěte si také

Martin Kujal: S dluhopisy je to jako s dýcháním

Jaký vliv mají rostoucí úrokové sazby na dluhopisy? Portfolio manažer J&T Investiční společnosti Martin Kujal to připodobňuje k procesu dýchání: „Teď je doba, kdy se dluhopisové fondy nadechují, ale přijde i doba, kdy budou vydechovat a nabízet zajímavé zhodnocení.“

Přečtěte si také

Kratší týden na obchodování, více času na výsledkovou sezónu

Tento týden budou trhy ovlivněny čtvrtečními svátky Dne díkůvzdání v USA. To bude znamenat uzavřené obchodování v USA ve čtvrtek po celý den a v pátek na půl dne, což výrazně ovlivní likviditu ve zbytku světa. Investoři se tak budou věnovat dozvuku výsledkové sezóny a středečnímu zápisu z posledního zasedání FOMC.

Přečtěte si také

Největší centrální banky riskují, že prospí nástup inflace

„S inflací, stejně jako s diktátorem, se musí bojovat dříve, než se chopí moci,“ pronesl v závěru 70. let Otmar Emminger, tehdejší prezident Bundesbanky. I díky tomuto přesvědčení si západní Německo v inflační vlně 70. let dokázalo jako jedno z mála udržet cenovou hladinu relativně na uzdě. O téměř padesát let později se zdá, že tento obezřetný přístup k inflaci je opět v menšině.

Přečtěte si také

Na trzích klid. Výsledky zveřejní maloobchod a internetové společnosti

Na světových trzích bude tento týden spíše chudší na informace, jelikož nepřinese zasedání centrálních bank ani větší sérii makrodat. Investoři tak budou vnímat především doznívající výsledkovou sezónu.

Přečtěte si také

Otazníky nad da Vinciho autorstvím a Vánoce u Tiffanyho s Basquiatem

Tento týden jsem o zajímavé novinky ze světa umění opravdu nouzi neměla. Kromě slibně rozjeté aukční sezóny u nás i v zámoří přináším zprávy o projektu pražské Vltavské filharmonie, jejíž návrhy začne připravovat 20 světových architektonických studií. Dynamický vývoj má i nekonečný příběh Leonardovy malby Salvatora Mundi, který možná není tak úplně Leonardův. A na závěr si odkryjeme trochu jiný adventní kalendář, než na který jsme zvyklí.

Přečtěte si také

Ceny lithia na historických maximech

Tak trochu ve stínu růstu cen ostatních komodit aktuálně míří na nová historická maxima ceny lithia, tedy kovu, od jehož hodnoty se odvíjí ceny lithiových baterií používaných nejen v elektromobilech.

Přečtěte si také

Nejen ČNB umí překvapit

Inflační tlaky, kterým čelí globální ekonomika, v těchto dnech nikoho nepřekvapí, stejně tak centrální banky, když v reakci na rostoucí cenovou hladinu zvyšují úrokové sazby. Rozdílná bývá jen rétorika, kterou centrální banky používají při komentáři ke svým krokům v rámci monetární politiky.

Přečtěte si také

Výsledková sezona vypadá dobře, pozor však na makrodata

Stěžejním faktorem pro listopadový vývoj trhu bude výsledková sezona, se zveřejněním výsledků jsou na řadě těžaři a maloobchod. Kartami však ještě mohou zamíchat makroekonomická data.

Přečtěte si také