Navigace
Top články

Inflace, zlato a kryptoměny

Extrémně uvolněné měnové politiky a pověstné tisknutí nových peněz, jejichž cílem bylo podpořit globální ekonomiky v těžkých časech boje s pandemií, vyvolávaly v odborných kruzích diskuzi nad nebezpečím vysoké inflace. I když z počátku byly tyto hlasy tlumeny představiteli centrálních bank, poslední dobou se obavy skutečně naplňují a mezi investory opět začíná rezonovat věčné téma ochrany portfolií před znehodnocením způsobeným rostoucí cenovou hladinou.

Přečtěte si také

Investoři sledují vývoj mutace delta a americkou zaměstnanost

Konec letních prázdnin a začátek nového školního roku se bude nést ve znamení makroekonomických dat a dalšího rozboru příspěvků centrálních bankéřů u příležitosti zasedání v Jackson Hole.

Přečtěte si také

Trh znervózněl: Čeká na projev šéfa Fedu

V tomto týdnu se budou zraky investorů upínat k zasedání centrálních bankéřů světa v Jackson Hole. Nejvíce sledované bude páteční vystoupení Jeromeho Powella z Fedu. Christine Lagardeová z ECB se setkání nezúčastní. Powell by mohl více naznačit či přiblížit možné načasování uvažované změny měnové politiky.

Přečtěte si také

J&T INVESTMENTS dokončil investici do holdingu J&T CAPITAL PARTNERS a získává tak nepřímou angažovanost na společných projektech investorského tandemu Tkáč & Křetínský.

Fond kvalifikovaných investorů J&T INVESTMENTS investoval prostřednictvím fondu J&T ALLIANCE do holdingové společnosti J&T CAPITAL PARTNERS. Nedávno založený holding, do kterého Patrik Tkáč plánuje zkonsolidovat veškeré své podíly ve společných projektech s Danielem Křetínským, v tuto chvíli již vlastní zhruba 44% podíl společnosti Energetický a průmyslový holding.

Přečtěte si také

VIG oznámí výsledky. Co stojí za růstem čistého zisku?

I v tomto týdnu se investoři soustředí na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. V hledáčku bude maloobchod (Walmart, Target a další) či energetiky (Fortum).

Přečtěte si také

Blíží se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu

Tento týden bych vás především ráda nalákala na blížící se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu, přehlídky čerstvé tvorby nejvýraznějších českých současných umělců. Svět umění ale žije i mimo náš pop-up, a tak se tentokrát dočtete třeba o tajfunem unesené soše Jajoi Kusamaové, prodeji 11 Picassů ze sbírek MGM Resorts a novém hybridním výstavním prostoru v New Yorku.

Přečtěte si také

Výhled na srpen: možný útlum programů QE a převážení indexů

V srpnu by se na trhy měla dostavit opravdu prázdninová nálada. Ta by měla být podpořena absencí výraznějších očekávaných tržních impulzů. „Investoři se tak zaměří na ještě doznívající výsledkovou sezónu, která by však měla jen potvrdit doposud pozitivní vyznění,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. Především vyšší či jinak pozitivní výhledy do konce roku mohou riziková aktiva dále udržet poblíž historických maxim.

Přečtěte si také

J&T BANKA a AMISTA uzavřely strategické partnerství

J&T BANKA a investiční společnost AMISTA, největší tuzemský správce a administrátor fondů kvalifikovaných investorů, uzavřely strategické partnerství s cílem nabídnout investorům nejširší portfolio služeb v oblasti fondů kvalifikovaných investorů (FKI) v České republice. Partnerství se promítá také do akcionářské struktury investiční společnosti, v níž J&T BANKA převzala 9,9% podíl zakladatele Víta Vařeky. Zároveň se akcionáři společnosti stávají ředitel AMISTY, Ondřej Horák, spolu s dalšími manažery, Petrem Janouškem a Pavlem Barešem. Významná změna v akcionářské struktuře v sobě odráží nejen synergii se skupinou J&T, ale také kontinuitu reprezentovanou dosavadním managementem. Zakladatel AMISTY, Vít Vařeka, nadále zůstává minoritním spoluvlastníkem.

Přečtěte si také

Udrží se pozitivní nálada na trhu?

V tomto týdnu se investoři soustředí na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. Pozitivní dozvuky by snad měly přetrvávat. Jinak by nás měl čekat relativně klidný týden bez výraznějších faktorů. „Celkově očekáváme, že by výsledková sezóna měla udržet pozitivní náladu na trhu,“ říká ředitel odboru analýz finančního trhu Milan Vaníček.

Přečtěte si také

Machu Picchu zestárlo, Anish Kapoor se stěhuje do Benátek a Sotheby's se nechalo napálit

Sama se divím, ale tento týden přináším novinky ryze zahraniční. Slavný sochař Anish Kapoor začal budovat novou instituci v Benátkách, Machu Picchu minulý týden zestárlo o několik desítek let a vypadá to, že se blíží další falzifikátorský skandál. Na závěr ještě přihazuju jeden tip na knihu, která je sice o Manhattanu, ale seženete ji i u nás.

Přečtěte si také

Nová investice fondu J&T Ventures. Vstoupil do společnosti AdScanner

Chorvatský startup AdScanner, který s pomocí big data přináší rychlost a efektivitu do světa televizní reklamy, ohlásil další kolo financování. Dosavadního investora South Central Ventures doplní český fond J&T Ventures společně s německým Laughing Tuna.

Přečtěte si také

J&T Ventures stále hledá nové příležitosti. Podpořil i start-up Aptien

Start-up Aptien, který nabízí nástroj pro správu firemní agendy, získal na expanzi desítky milionů od J&T Ventures. Tento fond investuje do slibných technologických společností v raných i pokročilejších fázích a možnost svézt se na úspěchu rozvíjejících se firem nabízí i klientům J&T Banky. Mimochodem jedním z investorů fondu je i samotná J&T Banka, která často hledá příležitosti tam, kde je jiní nevidí nebo kde se k nim dostane přes své partnery či znalost regionu.

Přečtěte si také

Investoři věří bankovnímu holdingu J&T a jeho růstu

Skupina J&T Finance Group SE na konci července úspěšně umístila na trh dluhopisy v objemu přesahujícím miliardu korun. Jednalo se o dvě emise – pětiletou v českých korunách s ročním výnosem 4,9 % a čtyřletou eurovou s ročním výnosem 3,75 %. Obě emise byly prodány hned k datu vydání 27. a 30. července.

Přečtěte si také

Čeká nás valuační bublina?

Jsme zhruba v polovině výsledkové sezóny a prozatímní firemní čísla výrazně překonávají odhady, navíc řada společností zvyšuje výhled nejen na zbytek roku 2021, ale i na ten následující. Výsledky firem jak ve Spojených státech, tak v zemích Evropské unie naznačují pokračující oživení a následně vyšší ceny akcií, nicméně delta mutace covidu-19 udržuje trh v napětí a výrazně zvyšuje volatilitu.

Přečtěte si také

Miliarda na českých aukcích, nové položky na seznamu UNESCO a kuriózní podvod německé celebrity

Tentokrát vám přináším poměrně rozmanité čtení od statistik českého aukčního trhu přes evergreen NFT až po jeden kuriózní podvod na trhu s uměním. A jen připomínám, že ještě pořád stíháte velkou výstavu malířky Toyen ve Valdštejnské jízdárně.

Přečtěte si také

Očekává se zvýšení sazeb. Bude pro letošek poslední?

V tomto týdnu pokračuje výsledková sezóna úterním reportem Komerční banky, kde se očekává čistý zisk na úrovni 2,6 mld. Kč. Hlavní trendy u bank by pak měly být pokračující solidní růst úvěrů, tlak na úrokové marže a nízký podíl nesplácených úvěrů.

Přečtěte si také

Za letním adrenalinem

Adrenalin mobilizuje naše rezervy. Moderní člověk si ho ale moc neužije, protože neloví mamuty ani neutíká před rozzuřeným divočákem. Jeho vyplavování je však opojné, a tak vznikají adrenalinové sporty a zážitky, aby měl člověk možnost tento pocit poznat. J&T Concierge vám přináší tipy, jak si aktivně užít léto pod odborným vedením profesionálů, kteří budou dbát na vaši bezpečnost.

Přečtěte si také

Chceme zákazníky přivést přímo do vinařství

Raději výhled na zříceninu hradu Děvičky, nebo na vodní nádrž Nové Mlýny? Z terasy vinařství Reisten si teď užijete oba pohledy. A k tomu správně vychlazené víno této značky. Je to zkrátka ideální zastávka pro letní putování po jižní Moravě.

Přečtěte si také

Obavy z inflace šponují cenu zlata

Znehodnocení úspor, růst inflace a zatím netušené dopady pandemie vedou investory k návratu ke klasice. Tedy ke zlatu. Cena žlutého kovu v průběhu pandemie dosáhla rekordních výšin, později mírně klesla a nyní se pohybuje kolem 1800 dolarů za troyskou unci. A investoři tak stojí před složitou otázkou: mají nyní vsadit na zlato, nebo není správná doba?

Přečtěte si také

Na investování se díváme jinak než velcí hráči

Najít mezi akciemi zajímavou investiční příležitost je čím dál tím těžší. Banky se již vrátily k předcovidovým úrovním, sektor e-commerce však pravděpodobně neřekl své poslední slovo. Které další tituly by mohly být pro investory zajímavé, se zamýšlí portfolio manažer Michal Semotan.

Přečtěte si také