Navigace
Top články

Je současný nárůst inflace jen dočasný?

Odpověď na výše položenou otázku nyní trápí investory na celém světě. Spotřebitelská inflace v České republice se drží od jara 2019 nad 2,5 %, a to s výjimkou krátkého období na začátku letošního roku. Podstatnou část loňského roku dokonce převyšovala 3 % a nad tuto hranici se dostal i poslední údaj za duben 2021.

Přečtěte si také

Zelená politika u ropných firem a cena ropy

Poslední týdny přinesly do světa těžařů ropy řadu zásahů ze strany klimatické politiky, které mohou znamenat jednu z významných křižovatek dalšího vývoje. Napřed v květnu soud v Nizozemsku na základě žaloby ekologické organizace rozhodl, že ropná firma Royal Dutch Shell musí do roku 2030 snížit své emise CO2 o 45 % vůči úrovni roku 2019. Tento závazek je absolutní, a nikoliv relativní vzhledem k produkci.

Přečtěte si také

J&T Banka Ostrava Beach Open je za námi. S diváky a stříbrnou medailí pro muže

Český pár Ondřej Perušič a David Schweiner, aktuálně nejlepší čeští beachvolejbalisté, navázali v Ostravě na svůj dva roky starý stříbrný úspěch. Celý turnaj se odehrál za přísných hygienických opatření, fanoušky však letos mohli sledovat sportovní výkony přímo z tribuny centrálního kurtu. J&T Banka byla opět jako generální partner u toho.

Přečtěte si také

Některé státy už chtějí řešit inflaci

V tomto týdnu se investoři zaměří především na zasedání ECB, které by nemělo přinést výraznější překvapení. Nelze však vyloučit, že se již začnou ozývat hlasy některých zemí, aby se ECB více věnovala problematice inflace.

Přečtěte si také

Utajená rekonstrukce Národního divadla a falešná Mona Lisa na prodej

Minulý týden byly oznámeny hned dvě velké personální změny v kulturních institucích u nás i v zahraničí a taky praskly informace o utajované rekonstrukci Nové scény Národního divadla. V Paříži se draží falešná Mona Lisa a v Lisabonu se zahajuje výstava Aj Wej-weje. Co by vám tedy nemělo uniknout (a kam byste měli jet na dovolenou)?

Přečtěte si také

Řepkový Pac-Man, ostuda na bienále a vůně van Gogha

Minulý týden na sebe umění upoutalo pozornost především díky novému provokativnímu projektu skupiny Ztohoven. Ta na 18 hektarech řepkového pole poblíž hory Říp vysekala postavičku Pac-Mana, kterého připodobňuje k Andreji Babišovi a jeho podnikání. Stalo se ale i plno dalších věcí: bylo zahájeno benátské bienále, na kterém k naší ostudě chybí česká i slovenská účast, Galerie Kodl v neděli dražila Toyen i Kupku a věřte tomu, nebo ne, na svět přichází vůně inspirovaná Vincentem van Goghem.

Přečtěte si také

Ekonomické oživování udrží trhy v pozitivním módu

Přelom května a června bude v pondělí ovlivněn zámořským svátkem, a tudíž absencí obchodování v USA. Ve zbytku týdne se investoři zaměří především na makrodata, protože začátek nového měsíce s sebou přináší várku nových dat za květen.

Přečtěte si také

Přijde ta korekce, nebo už byla?

Vývoj na akciových trzích byl v květnu opět mírně pozitivní, a tak si díky posledním dnům a zlepšené náladě akcie připisují lehce kladná čísla. Ale nevypadalo to ze začátku úplně tak.

Přečtěte si také

Na kvalitu dluhopisu se zase nehledí

Není dluh jako dluh. Hlavním tržním tématem je nyní pohyb sazeb státních obligací a jeho příčina. Bondový trh je však široký a nabízí i zajímavější data. A to i pro akciové investory. Dluhopisy různých firem s sebou nesou různé riziko. Ratingové agentury investorům pomáhají alespoň s hrubým rozdělením rizikovosti a přiřazují firmám stupně od premiantů AAA přes BBB směrem dolů na B, potom výrazně divočejší CCC a níže. Pod C už je jenom D – default, bankrot.

Přečtěte si také

Převážení indexů MSCI přinese zvýšené objemy a volatilitu

Poslední celý květnový týden bude poměrně skromný na významné události. Investoři se zaměří na pravidelná makrodata a na techniku převážení indexů MSCI.

Přečtěte si také

Michelangelovo NFT, ukradené billboardy a hra pro jediného diváka

Na trhu s NFT se objevila položka, kterou tam asi málokdo čekal: samotný Michelangelo. České umělecké vody zase rozčeřila nová inscenace Národní divadla pro jediného diváka nebo umělec, který za bílého dne kradl billboardy. Co dalšího by vám tento týden nemělo utéct?

Přečtěte si také

Byty zachycují skrytou inflaci v ekonomice

Očekávání, že koronakrize srazí našponované ceny nemovitostí, se nenaplnilo. Ceny v Česku stále rostou, protože reflektují probíhající inflaci v ekonomice. Nejen tu oficiální, ale i tu skrytou. Čekání na „lepší ceny“ bytů může být s malou nadsázkou nekonečný proces.

Přečtěte si také

I s málem lze investovat do umění

Hrozba dramatického nárůstu inflace spolu se zvýšenou volatilitou na tradičních akciových burzách nutí investory přemýšlet také o alternativních investicích. Mimo jiné i z důvodu dostatečné diverzifikace jejich portfolia. Teorie mluví přibližně o desetiprocentní alokaci volných prostředků do alternativních investičních aktiv, kdy nejčastěji jsou zmiňovány drahé kovy, aktuálně velmi mediálně probírané kryptoměny nebo třeba umělecké předměty.

Přečtěte si také

Krást umění bude zas o trochu komplikovanější

Minulý týden svět objevil novou aplikaci Interpolu, která zase trochu zkomplikuje krádeže a hlavně následné prodeje uměleckých děl. Došlo ale i k několika zajímavým (legálním) prodejům od Kupky po CryptoPunks, v Praze proběhly první koncerty s diváky a v Ostravě jsme otevřeli novou výstavu.

Přečtěte si také

V USA už vzrostla inflace, investoři chtějí vyšší výnos

Na finančních trzích se v uplynulém týdnu opět dostalo do popředí téma inflace, když tento ukazatel vzrostl v USA na 13leté maximum 4,2 %r. Vyšší inflace znamená, že investoři k její kompenzaci požadují od aktiv vyšší výnos, tedy poptávají cenné papíry za nižší cenu.

Přečtěte si také

Akcie na rozcestí?

Poprvé to letos na akciových trzích více zaskřípalo, když obavy z rostoucí inflace a teoreticky možného růstu úrokových sazeb, vyplašily celou řadu investorů do akcií. Výprodeje se spustily nejdříve na technologických akciích, ale další segmenty trhu na sebe nenechaly dlouho čekat. Tak tu máme situaci, kdy je většina akciových trhů od začátku měsíce v červeném, tedy v minusu. Máme proto panikařit?

Přečtěte si také

Bude pokračovat pozitivní trend na rizikových aktivech?

Komodity společně s americkými a evropskými akciemi v letošním roce jasně porážejí výnosy na dluhopisových trzích. Většina akciových indexů si na akcie rozvinutých trhů připisuje od začátku roku dvouciferné výnosy. Navzdory vysokým cenám surovin a akciovým valuacím můžeme očekávat pokračování tohoto trendu.

Přečtěte si také

Více vkladů, vyšší bilanční suma. Takový byl loňský rok pro J&T Banku

J&T Banka uzavřela loňský mimořádně náročný rok, který byl provázen nepřehlednou makroekonomickou situací v souvislosti s pandemií covidu-19 a celospolečenskou obavou o budoucí ekonomický vývoj, ziskem 1,67 miliard korun. Bilanční suma dle auditovaných konsolidovaných výsledků činila 175,04 miliardy korun, což představuje nárůst o 15,4 %.

Přečtěte si také

Budou investoři vyčkávat na lepší příležitost?

Květen je na události poměrně chudý, proto se investoři soustředí hlavně na výsledkovou sezónu. Zamíchat kartami by už neměla ani pandemie.

Přečtěte si také

J&T Ventures investoval do start-upu Robotiq.ai

Do start-upu Robotiq.ai vstupuje český fond J&T Ventures. Menšinový podíl ve společnosti získal výměnou za investici ve výši 900 000 eur. Společnost vyvíjí roboty, kteří přebírají rutinní činnosti od zaměstnanců bank nebo úřadů. Lidé přitom se svými virtuálními kolegy mohou jednoduše komunikovat přes e-mail nebo chat.

Přečtěte si také