Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Investoři sledují výsledkovou sezónu a dění v Číně

V tomto týdnu bude trh sledovat především výsledkovou sezónu za třetí kvartál. Vedle pokračování zveřejňování výsledků velkých amerických bank budou na pořadu dne již i technologie jako Tesla či AT&T.

Přečtěte si také

Galerie Uffizi versus Jean-Paul Gaultier a další novinky

Minulý týden se zdánlivě poklidné umělecké vlny hýbaly především v zahraničí. V nizozemské sbírce Triton se objevil ztracený obraz Fernanda Légera, v Londýně si na veletrhu můžete pořídit dinosauří kostru, florentská galerie Uffizi žaluje francouzského návrháře Jeana-Paula Gaultiera, a když jsme u té Francie, v Paříži za pár dní začíná dlouho očekávaný veletrh Paris+, který má na svědomí nejvýznamnější světový veletrh Art Basel.

Přečtěte si také

Investování politice navzdory

Těžko se schovat. Americký akciový index S&P 500 letos hlásí ztrátu 25 %, evropský Euro Stoxx 50 potom −22 %. Americké high yield dluhopisy −14 %, tedy stejně jako v Evropě. Zlato −8 %. Státní dluhopisy v zámoří −13 %. Namíchat aktiva pro letošní plusové zhodnocení vypadá jako nadlidský úkol, pro nás nevyjímaje. Přesto se snažíme poklesy mírnit převahou tzv. hodnotových titulů v portfoliu, které si letos stojí relativně lépe.

Přečtěte si také

Září na trzích bylo lepší zaspat, říjen asi o moc lepší nebude

Pro letošní září opravdu platila hláška Wake Me Up When September Ends. Horšící se makrovýhled, jestřábí monetární politika či zjitření kolem ukrajinského konfliktu nedávají rizikovým aktivům ani v říjnu mnoho prostoru pro růst. Nejistota stále panuje i ohledně cen energií.

Přečtěte si také

Nervozita investorů narůstá

Index S&P uzavřel v pátek na nejnižších úrovních za rok 2022 a září se stalo pro tento široký index nejslabším měsícem od března 2020. Podobný vývoj ukazují souhrnné indexy globálně. Inflace, růst úrokových sazeb, geopolitická napětí a uzavření čínské ekonomiky kvůli zero covid-19 politice má za následek, že podniky, ale i jednotliví spotřebitelé kontrolují své náklady. I když poslední data ukazují, že osobní spotřeba v čase dál roste, její struktura se mění a zbytné výdaje se z rozpočtů vyškrtávají.

Přečtěte si také

Nákupy světových sběratelů a české umění v Centre Pompidou

Tento týden vám v rámci novinek nabídnu nahlédnutí do nových akvizic nejvýznamnějších světových sběratelů, výlet do Paříže na festival MOVE, v rámci kterého se v Centre Pompidou představují mladí čeští umělci a umělkyně, zprávy z trhu i novinky z libereckých ulic. Na závěr se znovu podíváme na dílčí výsledky letošního J&T Banka Art Reportu: co dělají respondenti z řad sběratelů, vlastníků i prodejců umění pro to, aby se na trhu vyhnuli padělkům?

Přečtěte si také

Inflační data mohou vyvolávat na trhu volatilitu

V tomto týdnu již bude zahájena výsledková sezóna za třetí kvartál v USA. První se představí Pepsi, v pátek pak velké investiční banky. „Od výsledkové sezóny se celkově očekává spíše opatrnost především kvůli výhledům, které budou pravděpodobně odpovídat očekávání postupného slábnutí ekonomické aktivity,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Propad libry a rostoucí geopolitické napětí

Konec minulého týdne byl poznamenán bolestivým přizpůsobováním trhů na rostoucí úrokové sazby a na nová rizika. Nejvíce volatilní, až chaotická situace nastala ve Velké Británii, kde plán premiérky Liz Trussové na prudké snížení daní vyvolává obavu finančního trhu z rozpočtového deficitu, který dluhopisový trh nyní dokáže jen špatně absorbovat. To vyvolalo prudký růst výnosů na dluhopisech, propad kurzu libry a mimořádné středeční oznámení Bank of England o pozastavení prodeje aktiv. Není vyloučené, že britská fiskálně-měnová krize bude pokračovat i v příštích dnech.

Přečtěte si také

Toyen na kousky a klesající zájem o NFT

Poslední zářijový týden spojil 287 investorů, kteří se složili na jeden grafický soubor malířky Toyen. Národní galerie v Praze zase místo umění nakupuje LED svítidla – snaží se totiž alespoň trošku snížit účet za energie. Kromě toho přináším i zprávy ze světa NFT a další zajímavé výsledky z letošního J&T Banka Art Reportu. A na závěr vás rovnou nalákám na tento týden, kdy se koná 24. ročník Designbloku.

Přečtěte si také

I v Evropě lze stále najít zajímavé akcie

Těžké období prožívají evropské akciové trhy, když spousta negativních faktorů tlačí jednotlivé burzovní indexy dolů. Silná inflace a s tím související začínající růst sazeb ECB, k tomu válka za rohem, která má dopad na bezprecedentní růst cen energií v Evropě – a to nejen ropy, plynu, ale v poslední době především elektrické energie. Neřešme, kdo za to může, jak je v Česku obvyklé, ale pojďme se podívat, jestli je v Evropě co koupit.

Přečtěte si také

Naznačí ČNB, co plánuje s měnovými rezervami?

Konec září by se měl obejít bez výraznějších plánovaných tržních impulzů. Investoři budou nadále rozebírat poslední zasedání Fedu a geopolitickou situaci. To jsou nadále rizikové faktory pro větší nákupní zájem o riziková aktiva. „Proto jsme i pro příští týden vůči rizikovým aktivům opatrní,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Rok dolaru a druhá strana kurzu

Hluboké ztráty si letos připisují akcie, dluhopisy a z komodit kovy. Dluhopisy mají dokonce nejhorší výkonnost v měřitelné historii, tj. za posledních 50 let. Naopak zlatým písmem svoji historii letos píše americký dolar.

Přečtěte si také

Plato na jatkách a Bartuszová v Tate

Tento týden vás zvu na rychlou cestu kolem Evropy: podíváme se na novou lanovku na pražský Petřín, nové sídlo ostravské galerie Plato, velký úspěch československého umění v Londýně a bruselskou terapii uměním. Na závěr vás neošidím ani o další data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o největším strašáku českého trhu s uměním: padělcích.

Přečtěte si také

Profesionální investoři se hrnou do Premier League

Kluby v Premier League se čím dál častěji stávají terčem nákupů profesionálních investorů, jako jsou private equity fondy nebo hedgeové fondy. Vidí tito investoři příležitost tam, kde ji ostatní nevidí, anebo se jedná spíše o investice z rozmaru?

Přečtěte si také

Pohřeb královny omezí tržní likviditu

Tento týden bude o středečním zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a další jestřábí vystoupení šéfa Fedu Powella.

Přečtěte si také

Přerostlý psík Františka Skály a falešný Galileo Galilei

Příští rok bude zasvěcen Picassovi – uběhne totiž padesát let od jeho úmrtí, a tak jeho dvě domoviny, Španělsko a Francie, plánují grandiózní sérii čtyřiceti výstav na jeho počest. Co dalšího ze světa umění by vás tento týden mohlo zaujmout? Na pražské náplavce se objevil přerostlý psík Františka Skály, módní návrháři se inspirují výtvarnými umělci a v Michiganu zjistili, že mají na univerzitě padělaný rukopis Galilea Galileie. Na závěr přináším opět data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát k transparentnosti tuzemského trhu s uměním.

Přečtěte si také

Bratři Pavel a Vladimír: Jeden umění sbírá, druhý ho vytváří

Sběratel Pavel Brož více než dvacet let vyhledává díla, která zneklidňují, provokují a nabízejí jiný úhel pohledu. Ke kulturní scéně měl vždycky blízko. Pochází z rodiny hudebníků – jeho bratrem je Vladimír Brož, umělec známý pod přezdívkou Vladimir 518. Zatímco Vladimír dnes tvoří, Pavel sbírá. Umění je pro ně jednou z hlavních věcí, která je propojuje.

Přečtěte si také

Falza – největší strašák trhu s uměním

Největším problémem českého trhu s uměním je přítomnost falz, ukázal unikátní J&T Banka Art Report. Za tímto historicky prvním reprezentativním průzkumem mezi hlavními účastníky trhu s uměním v Česku stojí odborný server Artplus.cz a J&T Banka.

Přečtěte si také

Možná nastal čas porozhlédnout se po zahraničním stipendiu

Začátek nového školního roku je pro všechny rodiče a studenty měsícem, který přináší menší i větší povinnosti a starosti. Možná právě teď začínáte se svými dětmi uvažovat o pokračování jejich studia v zahraničí, a možná se tomu už dokonce aktivně věnujete. Pokud máte doma úspěšného sportovce, J&T Concierge pro vás připravilo základní přehled o tom, jak to funguje na převážně amerických univerzitách, které nabízejí pro svoje studenty sportovní stipendium.

Přečtěte si také

Martin Kešner: Sněhová koule se nabaluje

V komentáři se Martin Kešner jako organizátor soutěže Vodafone Nápad roku, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, zamýšlí nad tím, jak během patnácti let startupový ekosystém v Česku vyrostl v podstatě z nuly. Nejlépe to přitom vystihují příběhy zakladatelů inovativních firem. S tím, jak se jim daří budovat globálně úspěšné byznysy, inspirují i další generaci.

Přečtěte si také