Navigace
Top články

Patří Tesla do indexu S&P 500?

Letos v červnu uplynulo deset let od vstupu výrobce elektrických vozů Tesla na americkou burzu Nasdaq. Nedlouho poté se po překotném růstu ceny akcií Tesla stala vůbec nejhodnotnějším výrobcem aut na světě, když v tržní kapitalizaci překonala japonskou Toyotu. Tesla je nyní gigantem americké burzy. Její tržní kapitalizace téměř 300 mld. USD je zhruba dvanáctá největší ze všech amerických firem a vyšší než např. hodnota Coca-Coly nebo Nike. Přesto Tesla zatím nepatří do indexu S&P 500, který je patrně nesledovanějším akciovým indexem na světě.

Přečtěte si také

Výhled na 34. týden: Nízké objemy a ospalé obchodování

Tento týden by se měl opětovně nést spíše v prázdninové náladě. Ani makroekonomická data nebudou protentokrát moci ovlivnit dění na trzích. „Témata tedy zůstanou stejná – pokračování vyjednávání o fiskálním balíku v USA a sledování vývoje pandemie,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Stát v pozici dědice: po Ervínu Ježkovi zbylo 2 800 uměleckých děl

I tentokrát je skladba novinek ze světa umění dost pestrá – od dalších personálních změn na české galerijní scéně přes jeden (ne)překvapivý skandál v architektonických kuloárech až po nečekané dědictví a kulaté výročí veletrhu Art Basel.

Přečtěte si také

Rohlik.cz: Největší český online prodejce potravin dostal nouzovým stavem nový impulz

Pandemie covidu-19 a nouzový stav vyhlášený v březnu výrazně ovlivnily chování spotřebitelů. Rohlíku tak krátkodobě prudce vzrostly objednávky, ale zkušenost z jara 2020 může mít i dlouhodobé pozitivní dopady na segment rozvozu potravin. „Spotřebitelé, kteří za normální situace nepoužívali rozvážkové služby, se je totiž za mimořádných okolností naučili využívat,“ říká analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Akcie Hyundai Motor dnes vystřelily do nebes

Akcie Hyundai Motor dnes vystřelily do nebes, a to na 170 tisíc wonů, když automobilka oznámila vytvoření čistě elektrické značky pod jménem Ioniq.

Přečtěte si také

Letošní Cenu Jindřicha Chalupeckého nikdo nevyhraje

Tento týden jsem to se sestavováním novinek ze světa umění měla jednoduché. Mediální prostor totiž zaplavila dvě zcela zásadní témata, přičemž obě byla tak trochu překvapením. Výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie odhalilo tři favority, v jejichž čele stojí jedno dosud neskloňované jméno, a Cena Jindřicha Chalupeckého prošla naprosto zásadní změnou konceptu.

Přečtěte si také

Výhled na 33. týden: Trh by mohl reagovat pozitivně

V tomto týdnu bude ještě doznívat výsledková sezóna. Investoři budou sledovat jakýkoliv posun v jednání o dalším fiskálním stimulu USA a případné pokračování jiskření mezi USA a Čínou v případě firem TikTok a WeChat. Makroekonomická data mohou dále podpořit pozitivní náhled investorů na postupné oživování ekonomik.

Přečtěte si také

Výhled na srpen: Někdy stačí neměnná situace

V srpnu se obejdeme bez měnově-politických rozhodování ECB či Fedu, což může vést k většímu sledování pandemického vývoje. V závěsu budou nadále makroekonomická data, která mohou vykazovat mírnou stagnaci s tím, jak v červenci narůstaly statistiky denně nakažených covidem-19. I tak by přinejmenším neměnná úroveň mohla trh pozitivně povzbudit.

Přečtěte si také

Zlato není drahé – to peněz je moc

Cena zlata v amerických dolarech překonala tento týden svůj historický rekord a na chvíli byla vzdálena pouhých dvacet dolarů od hranice 2000 USD za trojskou unci. Skok v ceně zlata za poslední měsíce je na první pohled intuitivní. Pandemie koronaviru způsobila největší šok ve světové ekonomice od finanční a hospodářské krize let 2008-09. Ekonomiky procházejí recesí, většině firem klesají zisky a u některých oborů jako letectví či sdílená ekonomika není jasné, co s nimi Covid-19 udělá. Obecná poučka zní, že zlato se kupuje v době nejistoty jako alternativa vůči rizikovým aktivům, a letos to platí na sto procent.

Přečtěte si také

Přicházejí čísla za 2. kvartál

Průběh července odpovídal předchozím dvěma měsícům, akciové trhy s občasnými výkyvy spíše rostly a zdálo se, že nic nemůže tento proces zastavit. Poslední třetina měsíce však přinesla první náznaky oslabení. Nechci to nazývat korekcí, ale nálada se poměrně změnila, především u evropských akcií. Byla také zahájena výsledková sezona za ten „ošklivý“ 2. kvartál, některé firmy i v tomto zlém období dokázaly příjemně překvapit.

Přečtěte si také

Výhled na 32. týden: Zpomaluje se oživování ekonomiky?

„Investoři budou v následujícím týdnu podle nás sledovat především vývoj nekončící pandemie covid-19 a některé makroekonomické ukazatele. Naopak výsledková sezóna, z níž v USA již odreportovaly své výsledky nejvýznamnější firmy, bude už jen doznívat,“ říká analytik Pavel Ryska.

Přečtěte si také

Nejhlubší propad české ekonomiky v historii

HDP podle předběžného odhadu ve 2Q mezikvartálně propadl o 8,4 % (−3,4 % v 1Q), česká ekonomika meziročně poklesla o 10,7 %. „Jde o nejhlubší propad české ekonomiky v historii, ale i tak je konečný výsledek lepší, než se očekávalo,“ konstatuje hlavní ekonom J&T Banky Odhad trhu byl −10,2 % q/q, J&T Banky −13,0 % q/q.

Přečtěte si také

Týdenní přehled - 30. týden

V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na výsledkovou sezónu, informace o pandemii Covid-19 a návrat pozornosti k vzájemným vztahům mezi USA a Čínou.

Přečtěte si také

Covid-19: Počet nakažených roste, nemoc ale mívá lehčí průběh

V posledních týdnech se začínají objevovat nárůsty počtů nových případů, a to hlavně v Evropě a Americe. V některých státech se čísla nově nakažených i nemocných (active case) dostávají na rekordní úrovně, kde tyto statistiky byly na začátku dubna. Následně jsou zaváděna nová restriktivní opatření jako roušky, lokální karantény apod.

Přečtěte si také

Na rezidenčním trhu se drama nekoná

Ve výstavbě je v Praze nyní přes 9 000 bytů, z toho by mělo být v letošním roce dokončeno něco kolem 6 000 bytů. Vlivem koronaviru některé projekty nabraly mírné zpoždění, ale informace o pozastavených nebo odložených projektech jsme na trhu zatím nezaznamenali.

Přečtěte si také

Firmám může pronájem IT zařízení výrazně vylepšit cash flow,

říká šéf J&T Leasing Vlastimil Nešetřil .

Přečtěte si také

Karel VI. a Marie Terezie na jarních aukcích

Svět se postupně vyrovnává s pandemií a numismatického prostředí se to v nemenší míře týká také. Jarní aukční sezona byla z velké části posunuta a některé aukce se uskutečnily pouze v internetové podobě. Naproti tomu jsme nezaznamenali znatelný propad na poptávkové ani nabídkové straně, což potvrzuje prakticky již staleté pravidlo, že numismatický trh nezná velkých růstů ani pádů.

Přečtěte si také

Magnus Magazín dosáhl plnoletosti

Už deset let dělá Magnus Magazín radost svým čtenářům. Za tu dobu vyšlo osmnáct čísel, která jsou nositeli myšlenky „noblesse oblige“. Tedy, že postavení zavazuje a bohatství a svoboda jsou především věcí osobní a společenské zodpovědnosti. Gabriela Lachoutová, která stála u zrodu magazínu, a šéfredaktor Joachim Dvořák zavzpomínali, jak a proč tato myšlenka vznikla.

Přečtěte si také

Lidé nespojují život s uměním tolik jako například s pivem v hospodě

Patří k největším hvězdám českého mladého umění. Ještě před třicítkou získal řadu prestižních ocenění včetně Ceny Jindřicha Chalupeckého. Vystavuje doma i ve světě, především v Německu. A nyní můžete tvorbu Vladimíra Houdka obdivovat v pražské centrále J&T Banky. „Kvůli šíření koronaviru jsem musel zrušit tři výstavy. Ale i na takových situacích lze najít něco krásného,“ říká Vladimír Houdek.

Přečtěte si také