Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Propad libry a rostoucí geopolitické napětí

Konec minulého týdne byl poznamenán bolestivým přizpůsobováním trhů na rostoucí úrokové sazby a na nová rizika. Nejvíce volatilní, až chaotická situace nastala ve Velké Británii, kde plán premiérky Liz Trussové na prudké snížení daní vyvolává obavu finančního trhu z rozpočtového deficitu, který dluhopisový trh nyní dokáže jen špatně absorbovat. To vyvolalo prudký růst výnosů na dluhopisech, propad kurzu libry a mimořádné středeční oznámení Bank of England o pozastavení prodeje aktiv. Není vyloučené, že britská fiskálně-měnová krize bude pokračovat i v příštích dnech.

Přečtěte si také

Toyen na kousky a klesající zájem o NFT

Poslední zářijový týden spojil 287 investorů, kteří se složili na jeden grafický soubor malířky Toyen. Národní galerie v Praze zase místo umění nakupuje LED svítidla – snaží se totiž alespoň trošku snížit účet za energie. Kromě toho přináším i zprávy ze světa NFT a další zajímavé výsledky z letošního J&T Banka Art Reportu. A na závěr vás rovnou nalákám na tento týden, kdy se koná 24. ročník Designbloku.

Přečtěte si také

I v Evropě lze stále najít zajímavé akcie

Těžké období prožívají evropské akciové trhy, když spousta negativních faktorů tlačí jednotlivé burzovní indexy dolů. Silná inflace a s tím související začínající růst sazeb ECB, k tomu válka za rohem, která má dopad na bezprecedentní růst cen energií v Evropě – a to nejen ropy, plynu, ale v poslední době především elektrické energie. Neřešme, kdo za to může, jak je v Česku obvyklé, ale pojďme se podívat, jestli je v Evropě co koupit.

Přečtěte si také

Naznačí ČNB, co plánuje s měnovými rezervami?

Konec září by se měl obejít bez výraznějších plánovaných tržních impulzů. Investoři budou nadále rozebírat poslední zasedání Fedu a geopolitickou situaci. To jsou nadále rizikové faktory pro větší nákupní zájem o riziková aktiva. „Proto jsme i pro příští týden vůči rizikovým aktivům opatrní,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Rok dolaru a druhá strana kurzu

Hluboké ztráty si letos připisují akcie, dluhopisy a z komodit kovy. Dluhopisy mají dokonce nejhorší výkonnost v měřitelné historii, tj. za posledních 50 let. Naopak zlatým písmem svoji historii letos píše americký dolar.

Přečtěte si také

Plato na jatkách a Bartuszová v Tate

Tento týden vás zvu na rychlou cestu kolem Evropy: podíváme se na novou lanovku na pražský Petřín, nové sídlo ostravské galerie Plato, velký úspěch československého umění v Londýně a bruselskou terapii uměním. Na závěr vás neošidím ani o další data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát o největším strašáku českého trhu s uměním: padělcích.

Přečtěte si také

Profesionální investoři se hrnou do Premier League

Kluby v Premier League se čím dál častěji stávají terčem nákupů profesionálních investorů, jako jsou private equity fondy nebo hedgeové fondy. Vidí tito investoři příležitost tam, kde ji ostatní nevidí, anebo se jedná spíše o investice z rozmaru?

Přečtěte si také

Pohřeb královny omezí tržní likviditu

Tento týden bude o středečním zasedání FOMC, kde se očekává zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a další jestřábí vystoupení šéfa Fedu Powella.

Přečtěte si také

Přerostlý psík Františka Skály a falešný Galileo Galilei

Příští rok bude zasvěcen Picassovi – uběhne totiž padesát let od jeho úmrtí, a tak jeho dvě domoviny, Španělsko a Francie, plánují grandiózní sérii čtyřiceti výstav na jeho počest. Co dalšího ze světa umění by vás tento týden mohlo zaujmout? Na pražské náplavce se objevil přerostlý psík Františka Skály, módní návrháři se inspirují výtvarnými umělci a v Michiganu zjistili, že mají na univerzitě padělaný rukopis Galilea Galileie. Na závěr přináším opět data z letošního J&T Banka Art Reportu, tentokrát k transparentnosti tuzemského trhu s uměním.

Přečtěte si také

Bratři Pavel a Vladimír: Jeden umění sbírá, druhý ho vytváří

Sběratel Pavel Brož více než dvacet let vyhledává díla, která zneklidňují, provokují a nabízejí jiný úhel pohledu. Ke kulturní scéně měl vždycky blízko. Pochází z rodiny hudebníků – jeho bratrem je Vladimír Brož, umělec známý pod přezdívkou Vladimir 518. Zatímco Vladimír dnes tvoří, Pavel sbírá. Umění je pro ně jednou z hlavních věcí, která je propojuje.

Přečtěte si také

Falza – největší strašák trhu s uměním

Největším problémem českého trhu s uměním je přítomnost falz, ukázal unikátní J&T Banka Art Report. Za tímto historicky prvním reprezentativním průzkumem mezi hlavními účastníky trhu s uměním v Česku stojí odborný server Artplus.cz a J&T Banka.

Přečtěte si také

Možná nastal čas porozhlédnout se po zahraničním stipendiu

Začátek nového školního roku je pro všechny rodiče a studenty měsícem, který přináší menší i větší povinnosti a starosti. Možná právě teď začínáte se svými dětmi uvažovat o pokračování jejich studia v zahraničí, a možná se tomu už dokonce aktivně věnujete. Pokud máte doma úspěšného sportovce, J&T Concierge pro vás připravilo základní přehled o tom, jak to funguje na převážně amerických univerzitách, které nabízejí pro svoje studenty sportovní stipendium.

Přečtěte si také

Martin Kešner: Sněhová koule se nabaluje

V komentáři se Martin Kešner jako organizátor soutěže Vodafone Nápad roku, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, zamýšlí nad tím, jak během patnácti let startupový ekosystém v Česku vyrostl v podstatě z nuly. Nejlépe to přitom vystihují příběhy zakladatelů inovativních firem. S tím, jak se jim daří budovat globálně úspěšné byznysy, inspirují i další generaci.

Přečtěte si také

Ivo Enenkl: Správa majetku se přes aplikace dělat nedá

Před deseti lety se mohlo zdát, že otevření pobočky privátní banky na Ostravsku nemá moc šancí na úspěch. J&T Banka však potenciálu zdejšího regionu věřila a po Brně zde otevřela svou další pobočku. A zájem o její služby byl a je značný. „Na Ostravsku se píše mnoho zajímavých podnikatelských příběhů a my jsme rádi, že můžeme být u toho. Věřím, že stejně úspěšně půjdeme s našimi klienty i dále,“ říká Ivo Enenkl, ředitel regionální pobočky J&T Banky v Ostravě.

Přečtěte si také

Evropu sužují vysoké ceny energií a inflační tlaky

Centrální bankéři se rozhodli zvrátit nepříznivý inflační vývoj, ať to stojí, co to stojí, dalo by se říct. Po delším váhání jsou ochotni obětovat i hospodářský růst. Bude to však stačit? Nálada na trzích proto není už nějakou dobu příznivá, ale důvod k panice zatím analytici nevidí.

Přečtěte si také

Schválí ministři EU regulaci trhu s energiemi?

Tento týden bude Evropu ovlivňovat výsledek jednání ministrů EU ohledně potenciální regulace trhu s energiemi. Vedle toho by se týden měl obejít bez výraznějších impulzů, což může trh nadále upínat k posledním krokům a projevům centrálních bankéřů ohledně nutnosti restriktivní měnové politiky. Takový výhled vytváří tlak na riziková aktiva.

Přečtěte si také

Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art

Všechny zprávy o umění přehlušila zpráva o úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice královny Alžběty II. Podívejme se při té příležitosti na její rozsáhlé umělecké sbírky. Kromě toho vás tento týden pozvu na novou výstavu v galerii Magnus Art i k nahlédnutí do právě vznikajících Calderových zahrad. Na závěr nechybí výběr zajímavých výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Přečtěte si také

Konec prázdninového flirtu

Optimismus, který se rozšířil na finančních trzích od poloviny července, se ukázal být jen prázdninovým flirtem. Zásadním tématem zůstává inflace a s ní spojený výhled úrokových sazeb. Pokles cen některých komodit a první o něco nižší inflační čísla v USA trhy vyhodnotily jako bod obratu v politice centrálních bank. Po zvýšení úroků, které už je naplánované na podzimní měsíce, mělo dojít ke stabilitě sazeb a už během prvního pololetí 2023 k poměrně čilému návratu úroků na nižší úrovně.

Přečtěte si také

Kdo vydělá na energetické krizi?

Energetický sektor dlouhodobě prochází zásadními změnami. Současná situace postupnou transformaci urychluje, nicméně krátkodobé ztráty koncových zákazníků jsou prozatím nevyčíslitelné a riziko hlubší ekonomické recese enormní. Není proto divu, že státy hledají subjekty, které na této situaci vydělávají, a přemýšlí, jak tyto zisky přerozdělit. Pozornost se stáčí k výrobcům elektřiny z konvenčních zdrojů, jejichž zisky jsou tak v ohrožení a vlastnická struktura u polostátních firem s otazníkem. Naopak společnosti ze sektoru „čisté energie“ si mohou výrazně polepšit.

Přečtěte si také

Kdo se nenaučí vydělávat, i když spí, bude pracovat až do smrti

Snaha porazit inflaci, která touto dobou rezonuje finančními médii, tak trochu připomíná hon na čarodějnice. Stejně jako neexistují čarodějnice, neexistují ani zázračné investice, které zaručí dvouciferný výnos převyšující současnou míru inflace. Alespoň ne bez velkého rizika a určitě ne v krátkodobém horizontu. Najdou se sice zdánlivě zajímavé nabídky, ale mnohdy spíš připomínají loterii nebo ruletu.

Přečtěte si také