Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

ČNB beze změny a stabilita sazeb asi vydrží i většinu roku

Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Současně ČNB zopakovala, že je připravena intervencemi „bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“.

Přečtěte si také

Česká ekonomika ve 4Q poklesla kvůli spotřebě domácností

Česká ekonomika, měřeno prostřednictvím HDP, podle předběžného odhadu ve 4Q klesla o 0,4 % mezikvartálně (-0,2 % q/q ve 3Q). V meziročním srovnání bylo HDP vyšší o 0,4 % (+1,5 % r/r ve 3Q).  Výsledek byl mírně lepší než očekávání (-0,5 % q/q; +0,2 % r/r). Za celý rok 2022 české HDP vzrostlo o 2,5 % (3,6 % v roce 2021), a to hlavně kvůli lepší první polovině roku.

Přečtěte si také

Nové vyhlídky Microsoftu a Googlu ve světle umělé inteligence

Nebývalou pozornost a obrovskou vlnu zájmu na sebe strhl nový webový nástroj umělé inteligence ChatGPT vyvíjený neziskovou organizací OpenAI. Od svého listopadového uvedení již přilákal miliony uživatelů a jeho dokonalost překvapila i odbornou veřejnost.

Přečtěte si také

Umělá inteligence určuje autorství děl

Minulý čtvrtek se na půdě pražské UMPRUM otevřel Artsemestr, díky kterému si můžete udělat obrázek o tom, jak smýšlí a co tvoří nejmladší generace našich výtvarníků. Poslední lednový týden ale přinesl i řadu dalších novinek, od architektonických skvostů přes technologické pokroky až po královskou lodní dopravu. Co by vám tentokrát nemělo ve světě umění uniknout?

Přečtěte si také

Z centrálních bank možná zazní jestřábí rétorika

Tento týden bude patřit centrálním bankám a výsledkové sezóně. Ve středu bude zasedat americké FOMC, kde se čeká zvýšení sazeb o 25 bazických bodů a především zopakování jestřábí rétoriky. „Nedá se vyloučit, že Powell vzhledem k současnému vývoji na trhu použije ostřejší rétoriku,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Investice do dluhopisů ropných společností

Akcie komoditních firem jsme v portfoliích zredukovali. Několikrát jsem se ve zdejších příspěvcích snažil nastínit, že správa peněz není o honbě za výnosem, ale o balancování výnosu a rizika. Pokud nám investice za rizika nestojí, s klidem se díváme na případné zisky ostatních. Podobně nyní smýšlíme o komoditních akciích, přičemž v sektoru ale zůstáváme.

Přečtěte si také

Aktivistický investor – přítel, nebo pohroma pro akcionáře?

Aktivistické investování nabírá na popularitě nejen ve světě, ale i v České republice – především na českém Twitteru. Je to něco, co by akcionáři měli vítat, anebo se začít strachovat o svoji investici?

Přečtěte si také

Letošní laureáti CJCH a nová platforma pro frakční vlastnictví

Po sérii žebříčků loňského aukčního trhu u nás i ve světě se vracím ke klasickým přehledům novinek tak, jak je znáte. A stihlo se toho dost: Cena Jindřicha Chalupeckého (CJCH) ohlásila skupinu letošních laureátů, princ Václav z Lichtenštejna spouští novou platformu zaměřenou na frakční vlastnictví údajně ikonických uměleckých děl, UNESCO bojuje proti obchodu s uměním ukradeným na Ukrajině a slavný skotský malíř Peter Doig získal od soudu tučné odškodnění za to, že se musel soudit o pravost svého díla.

Přečtěte si také

Číslo týdne: odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál

Tento týden bude postrádat rozhodování centrálních bank či významné politické události. Finanční trhy tak budou nadále sledovat jakékoli indikace pro možný vývoj úrokových sazeb v letošním roce. Důležitým číslem týdne proto bude první odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál loňského roku. Rovněž se naplno rozjede – především v druhé polovině týdne – výsledková sezóna společností.

Přečtěte si také

Pozitivní výhled pro americkou ekonomiku nabádá k navýšení investic

Stran ekonomického vývoje v USA máme v týmu JTIS pro tento rok tři scénáře. Možnost propadu americké ekonomiky sice zůstává na stole, posouvá se však směrem k nižší pravděpodobnosti. Rozhodný boj Fedu s inflační hydrou nese výsledky, otevírá se tak prostor pro střednědobou expanzi reálné ekonomiky i růst akciových trhů. Všeobecné očekávání ekonomického armagedonu se nenaplňuje, což je samo o sobě pozitivní zprávou. Realizace strukturálních změn v dodavatelských řetězcích, vývoj na trhu práce a dopad nedávného otevření Číny budou průběžně indikovat, jaký ze scénářů se naplní.

Přečtěte si také

Filip Nagy: Víno se dlouhá léta ničilo chemií. To neděláme

Patrik Tkáč miluje víno. Vedle francouzského vinařství má také jedno malé ve vesnici Děvín kousek pod Bratislavou. A rozhodně stojí za návštěvu. Vína z místního vinohradu totiž vznikají zcela přirozeným způsobem, takzvaně biodynamicky. Co to znamená a jak takové víno chutná? To prozrazuje šéf vinařství Zlatý roh Filip Nagy.

Přečtěte si také

Jeden rok je jen „okamžikem“ v životním cyklu portfolia

Loňský rok nebyl pro nikoho jednoduchý. Ceny zboží a služeb stoupaly, akcie klesaly, jen kousek za slovenskými hranicemi vypukla válka, a tak udržet nervy na uzdě bylo mnohdy obtížné. Řada movitých klientů tápala, jak naložit se svými investicemi, a přemýšlela, jestli právě teď nenastal čas si svůj majetek pořádně užít. Co klienty aktuálně trápí, co je zajímá a jaké možnosti jim bankéři nabízejí, prozradila obchodní ředitelka J&T Banky Alena Tkáčová.

Přečtěte si také

Bude Zajíc v Číně klidný či divoký?

V neděli 22. ledna začne nový čínský rok, v rámci zvěrokruhu skončí rok Tygra a vystřídá ho Zajíc. Rok Zajíce má být tradičně ve znamení klidu, porozumění a souladu. Ovšem rázné ukončení tuhých restrikcí proti covidu-19 vyvolává otázky, zda skutečně půjde o proces plný klidu a souladu.

Přečtěte si také

Návrat „cestuchtivých“ vytváří příležitosti

Rok 2022 přinesl na akciové trhy propad, centrální banky bojovaly a ještě bojují s vysokou inflací, a zvedají tak úrokové sazby. Řada ekonomů věštila recesi nejen u nás doma, ale i v Evropě a USA. Přesto existuje jeden segment, který se nadále těší vysoké poptávce. Je to cestování. Ano, po covidových omezeních se zase hodně lidí chce někam podívat, často to vypadá, že jsme jak utržení z řetězu. Jak toto odehrát na burze?

Přečtěte si také

Začátek výsledkové sezóny nepřekvapil

Tento týden bude v pondělí ovlivněn zavřením trhu v USA z důvodu státního svátku. Absence amerického trhu bude negativně dopadat na aktivitu. Ve zbytku týdne se investoři budou dále upínat k výsledkové sezóně za čtvrtý kvartál, která bude pokračovat velkými investičními bankami (např. Goldman Sachs či Morgan Stanley) či třeba společností Netflix.

Přečtěte si také

10 nejdražších obrazů na globálním trhu 2022

Minulý týden jsem se ve svém příspěvku věnovala nejdražším položkám českých aukcí, tento týden předkládám ke srovnání ty zahraniční. Čísla jsou sice jen o trochu vyšší, zato se podstatně liší v měně. Loňský rok na světových aukcích významně poznamenala především dražba ohromné sbírky nedávno zesnulého spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, na které padal jeden rekord za druhým. Není tedy překvapením, že hned polovina děl tohoto žebříčku byla součástí právě této dražby. Připravte se na nesnesitelnou četnost slova „rekord“.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023? Dluhopisy a zlato

Když dluhopisy, tak které? Začátkem roku míváme tendenci bilancovat a také převažovat své investiční portfolio. Pro někoho bude možná nový rok impulsem, aby s investicemi teprve začal. Martina Kujala, portfolio manažera J&T Investiční společnosti, jsme se mj. zeptali, jak vhodně poskládat portfolio, jak aktuálně spravuje svěřené fondy, a na co si dát pozor.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023? Jak odborníci nahlížejí na akcie

Který titul můžeme označit za vítěze roku 2022, kdo skončil v poli poražených a kde lze vysledovat další potenciál? Na to odpovídají Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu, a Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Přečtěte si také

Co nás čeká v roce 2023?

Analytici J&T Banky v základním scénáři očekávají dosažení vrcholu cyklu zvyšování sazeb u významných centrálních bank. Na druhou stranu však pravděpodobně budou sazby na svém vrcholu delší dobu, a to po téměř celý rok 2023. Vedle toho budou některé centrální banky pokračovat ve snižování svých bilancí (Fed, BoE či Bank of Canada). „Tyto měnově restriktivní kroky jsou nepříznivé pro ohodnocení aktiv,“ konstatuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Přečtěte si také

Majitelé rodinných firem začali během pandemie více chápat své děti

J&T Family Office Report je jedinečný průzkum mezi majiteli rodinných firem a jejich potomky v České republice. Kvalitativní část výzkumu, kterou uskutečňujeme prostřednictvím individuálních rozhovorů s respondenty u kávy nebo oběda, nám umožňuje nahlédnout hlouběji do motivací a obav rodičů a dětí, a to nejen v kontextu předávání firem a rodinného majetku.

Přečtěte si také