Zpravodajství | J&T Banka
Navigace
Top články

Legislativa kolem svěřenských fondů čeká na dokončení

S příchodem svěřenských fondů v roce 2014 se zvýšil zájem i o nadace a nadační fondy pro účely správy a držení rodinného majetku. Ještě téhož roku vyvstalo v této problematice mnoho dotazů, které ukazovaly na oblasti, jež nebyly daňovou legislativou dostatečně upraveny. Na její finalizaci se stále pracuje.

Přečtěte si také

Inflace a Fed klíčem k trhům

Americké akcie mají za sebou opravdu ošklivý měsíc. Technologické akcie byly pod výprodejem, za který by se nemusel stydět ani slevový letáček v Lidlu nebo Kauflandu. Až jsem se bál, že dojde na slevu dvě akcie za cenu jedné.

Přečtěte si také

Igor Kováč: Ekonomika se dost možná nachází ve zlomovém bodě

Ekonomika vstoupila do nelehkých časů. Po zásahu koronavirové pandemie, která nejenom narušila její růst, ale také ukázala na zranitelnost dodavatelských systémů, se nacházíme v době vysoké inflace, drahých surovin a bohužel i válečného konfliktu na Ukrajině, který vše ještě více umocňuje. I přesto se J&T Bance podařilo uzavřít loňský rok s pozitivními čísly a skvělé výsledky zopakovat i v prvním kvartálu letošního roku. Jak se bance daří, co plánuje a jak nahlíží na aktuální situaci, jsme probírali s Igorem Kováčem, finančním ředitelem a členem představenstva J&T Banky.

Přečtěte si také

Chorvatsko ožívá a láká investory

Cestovní ruch se pomalu vrací na předcovidové hodnoty, velký nárůst turistů očekává i mezi Čechy nejoblíbenější zahraniční destinace – Chorvatsko. Tato země je značně závislá na příjmech z cestovního ruchu, který se na tvorbě HDP podílí více než 20 %, a tak je jejím strategickým zájmem rozšiřovat a zvyšovat kvalitu turistických služeb. Příležitost podílet se rozvoji turistického ruchu mohou i individuální investoři.

Přečtěte si také

Indikátory nervozity trhu

Finanční trh je komplexní místo, kde jedna třída aktiv ovlivňuje druhou. A mnohdy je to dluhopisový trh, který vysílá signály pro akciové investory s předstihem.

Přečtěte si také

Přišel čas svěřenských investičních fondů?

Téma svěřenských fondů se v posledních letech dostalo do popředí zájmu řady českých rodin, které se začaly více zajímat o vhodné uspořádání rodinného majetku. Poptávka po tomto typu struktur rostla i v souvislosti s pandemií, k atraktivitě přispívá rovněž zvyšující se finanční vzdělání a potřeba aktivního přístupu k zabezpečení na stáří.

Přečtěte si také

Michal Semotan: S nákupem ruských akcií bych měl nyní morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i 90 % své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes investovat do ruských akcií, odpovídá portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

Přečtěte si také

Adam Tomis: Investorům otevíráme svět J&T a posouváme je dále, do roviny spoluvlastnictví

Jít bok po boku, ve společnosti lídrů česko-slovenského byznysu, a spoluinvestovat do jejich osobních a výjimečných projektů. Tak by se dal charakterizovat J&T ARCH INVESTMENTS, fond se kterým má finanční skupina J&T velké plány. Podle Adama Tomise, investičního ředitele J&T Finance Group, je fond hned z několika důvodů na českém trhu unikátní. „Je výsledkem naší dlouhodobé investiční filozofie a posouvá investory ke spoluvlastnictví,“ říká hned v úvodu našeho rozhovoru.

Přečtěte si také

Sázka na nejistotu

Vojenský konflikt na Ukrajině, rostoucí úrokové sazby, ceny energií na maximech, rekordní inflace, a americké akciové trhy jsou přesto jen několik procent (3,5 %) pod svými maximálními hodnotami.

Přečtěte si také

J&T ARCH INVESTMENTS zhodnotil investorům majetek o 12 %

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS za rok téměř ztrojnásobil objem spravovaných aktiv na sumu 13,1 miliardy korun. Za uplynulý rok také zhodnotil vlastní kapitál připadající na jednu investiční akcii o 12,54 % v případě korunové třídy, hodnota jedné akcie tak ke konci roku činila 1,1601 Kč. V případě eurové třídy došlo ke zhodnocení o 12,29 % na hodnotu 1,1561 eur za jednu akcii. Mezikvartálně se pak fond zhodnotil cca o 3 %.

Přečtěte si také

Neuvěřitelné. Válečné ztráty na akciích odmazány

Bezprecedentní invaze Ruska na Ukrajinu kromě katastrofy lidské způsobila šok i finančním a zvláště akciovým trhům. Především blízký region, což je Evropa, který je závislý na ruském palivu a je byznysově provázaný s Ukrajinou i Ruskem, zasáhla válka nejvíce. Silné výprodeje během dvou týdnů ustaly, což se na jednu stranu očekávat dalo, ale posun nahoru zpět k předválečným úrovním již byl pro mě překvapivý.

Přečtěte si také

Jak se přepisuje komoditní mapa světa

Vliv válečného konfliktu na Ukrajině na růst cen primárních zdrojů energie jsme pocítili již každý z nás při placení u benzínové pumpy. Extrémní růst cen ropy, uhlí, zemního plynu a energií jako takových byl prvním, velmi bolestivým připomenutím nevýhod globalizace světových ekonomik a extrémní závislosti průmyslu na dodávkách vstupů z omezeného počtu lokací. To dále navýšilo tlak na odklon od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům, ať už k tradiční elektromobilitě, nebo stále častěji zmiňovanému vodíku.

Přečtěte si také

Je stagflace nevyhnutelná?

Finančními trhy obchází strašák jménem stagflace, tedy období vysoké inflace doprovázené velmi slabým růstem, nebo dokonce ekonomickým poklesem, což postupně vede k rostoucí nezaměstnanosti. Aktuálně je růst dobrý, ale inflace představuje stále větší problém.

Přečtěte si také

Konkrétní příběh si žádá konkrétní řešení

V předchozích dílech seriálu o předávání majetku jsme si představili nejčastěji používané nástroje. V praxi se však většinou nepoužívá jen jeden, ale jejich kombinace, aby řešení pokrylo specifické nároky rodiny a všechny varianty rizik. „V článku vám představíme řešení předání majetku jedné české firmy,“ říká Ondřej Popelka, zástupce ředitele J&T Family Office.

Přečtěte si také

Společenská odpovědnost a byznys nejsou podle bohatých v rozporu

Českým a slovenským dolarovým milionářům už se téma společenské odpovědnosti dostalo pod kůži. Dokonce v této oblasti vidí příležitost pro svůj byznys. Zajímají je i technologické noviny, k elektromobilům jsou však zatím spíše skeptičtí. Ukázal to unikátní průzkum českých a slovenských dolarových milionářů J&T Banka Wealth Report 2021.

Přečtěte si také

Rusko mizí z investiční mapy světa. Přichází čas příležitostí?

Když v ulicích teče krev, nakupujte, říká slavné investiční pravidlo. Situace jako válka či přírodní katastrofa totiž často posílají akcie zasažených firem dolů, což investiční žraloci umějí využít a skupují levně podíly firem. Když se pak situace uklidní a ceny jdou nahoru, žraloci inkasují zisk.

Přečtěte si také

Pět investičních rad od Tomáše Martince

Kdo od burzy očekává především pořádnou dávku vzrušení a budoucích zisků, měl by pozorně číst následující sdělení. Důležité rady pro investování poskytl předseda představenstva a generální ředitel J&T Investiční společnosti Tomáš Martinec.

Přečtěte si také

Válka je šok!

Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát komentář s takovým titulkem a že se stane něco takového v roce 2022. Byl jsem přesvědčen, že Rusko chce jen připojit od roku 2014 odtržené separatistické regiony okolo Doněcku a Luhansku, a přestože jsem četl zprávy a varování o hromadění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, invazi do této země jsem vnitřně vylučoval s tím, že Rusko toto nemůže riskovat a nemá ani proč.

Přečtěte si také

J&T pokračuje v utlumování aktivit v Rusku a zintenzivňuje svou pomoc ohroženým rodinám

Skupina J&T FINANCE GROUP SE působí na trhu Ruské federace od roku 2007. Avšak její činnost byla v minulých letech utlumována vzhledem ke zhoršujícímu se postavení Ruska na mezinárodní scéně. Vedle prodeje splátkové společnosti PGJT v roce 2017 tak skupina postupně snižovala svou angažovanost v Rusku a konsolidovala ji do J&T BANKA Moskva. Současný podíl ruské banky na aktivech skupiny činí méně než 2 %. Příspěvek do celkového zisku pak za loňský rok tvořil přibližně 2,5 %.

Přečtěte si také

Ne korekce, ale rotace

S výjimkou britského trhu mají hlavní evropské i americké indexy letos zápornou výkonnost. Když ale nahlédneme pod pokličku, je k vidění zajímavý mix.

Přečtěte si také