Desatero bezpečnosti

1. Mějte zabezpečený počítač i mobilní zařízení

Na veškerá svá zařízení, na kterých používáte internetové bankovnictví, osobní e-mail apod., si nainstalujte antivirový program. Tento program nezapomeňte pravidelně aktualizovat.

2. Pravidelně aktualizujte svá zařízení a používejte pouze podporované verze prohlížečů.

Používejte jen originální operační systém, který aktualizujte při každé nově vydané verzi. Do operačního systému neprovádějte zásahy, které umožňují plný administrativní přístup typu root nebo jailbreak. Takto upravená zařízení ani nekupujte a nepoužívejte.

3. Nestahujte aplikace do svých zařízení z neověřených zdrojů.

Instalujte si aplikace výhradně z oficiálních obchodů jako Google play, App store a jiných oficiálních obchodů výrobce Vašeho zařízení. Instalací programů z neoficiálních zdrojů se vyhněte.

4. Přihlašovací údaje nikomu nesdělujte a vytvořte si silné heslo.

Aby bylo heslo dostatečně silné mělo by mít ideálně min. 12 znaků a obsahovat kombinaci čísel, písmen a jiných znaků (např. !, *, apod.).

5. Přistupujte na stránky Vašeho internetového bankovnictví vždy jen z ověřených adres (www.jtbank.cz), abyste se vyhnuli falešným stránkám banky.

Uložte si stránku banky (naleznete zde www.jtbank.cz) do oblíbených záložek a vždy si zkontrolujte, že je připojení zabezpečeno platným certifikátem (přes ikonu zámku v adresním řádku Vašeho prohlížeče).

6. PHISHING – Pokud Vám přišel e-mail s přílohou či odkazem, který se nezdá důvěryhodný, neklikejte na takový odkaz. Takové nevyžádané ani neotvírejte e-maily.

Ignorujte e-maily, které jste obdrželi od neznámých odesílatelů, i zprávy s podezřelým názvem či obsahem. Nikdy neotevírejte jejich přílohy a neklikejte na odkazy, které obsahují (pro nalákání důvěřivé veřejnosti e-maily často předstírají, že nabízejí populární obsah např. s nelegálním softwarem nebo erotickým obsahem). Používejte ve své e-mailové schránce ochranu proti spamu.

7. VISHING – Žádná banka po Vás nikdy nebude chtít sdělit po telefonu ani e-mailem celé Vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Buďte obezřetní.

Po telefonu ani e-mailem po Vás nikdy nebude Vaše banka požadovat veškeré přihlašovací údaje do internetového bankovnictví (uživatelské jméno i heslo) ani celé údaje o platební kartě (včetně kódu CVV). Takové citlivé údaje banka nepotřebuje ani při prověřování pravosti transakce v rámci monitoringu bezpečnosti.

8. Nepřihlašujte se do internetového bankovnictví z veřejné WI-FI.

Nepřihlašujte se do internetového bankovnictví ani neprovádějte platby pomocí technického zařízení, které je veřejně přístupné (např. z počítače v internetové kavárně), není Vám známé, anebo prostřednictvím kterého může k vašim aplikacím přistupovat cizí osoba. Vždy využívejte pouze důvěryhodné WI-FI sítě nebo mobilní data operátora. Na otevřených WI-FI sítích může dojít k odposlechu komunikace, nežádoucímu přesměrování či zneužitím Vašich osobních bezpečnostních prvků.

9. Používejte notifikace o transakcích a kontrolujte si pravidelně výpisy.

Využívejte služby zasílání notifikací o transakcích. Dávejte si pozor, co potvrzujete prostřednictvím zaslané SMS. Kontrolujte si pravidelně pohyby na Vašem účtu. Pokud si nejste jisti nějakou transakcí, co nejdříve se nám ozvěte.

10. Pokud se Vám cokoli nepozdává, ozvěte se nám.

Objevíte-li cokoliv podezřelého, dejte nám vědět. Prověříme, jestli se jedná o podvod. Zároveň nám to může pomoci ve zlepšení nastavování další ochrany.


Pozor na falešné telefonáty!

Volá vám někdo ohledně investic nebo jste na sociálních sítích našli nabídku na výhodné investice? Zbystřete a nenechte se nachytat na podvody, které se v současné době dějí na českém bankovním trhu.

Zásady zní: vždy si ověřte, s kým mluvíte a za kterou společnost se daná osoba vydává, popř. nám zavolejte a my vám poradíme.

Nikdy neklikejte na odkazy lákající na výhodné, až nesmyslné investice. A nikdo by po vás nikdy neměl chtít vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Čtěte pozorně, co potvrzujete v ověřovacích SMS pro platby a kam vaše peníze odcházejí, a v žádném případě se nenechte natlačit do instalace programu, pomocí něhož se kdokoli dostane do vašeho počítače. Nejenže vám tímto způsobem mohou pachatelé zcizit vaše data, ale i peníze.

Jako J&T Banka děláme vše pro vaši bezpečnost, a pokud se vám cokoli nepozdává, ozvěte se nám na linku 800 707 606.