Znovuotevřené Přemostění v SNG a nová laureátka Turner Prize

3-minutové čtení
J&T specialista

Znovuotevřené Přemostění v SNG a nová laureátka Turner Prize
#Umění#Radosti

Slovenská národní galerie má velký důvod k radosti: po více než dvou dekádách tento týden znovu otevírá ikonické Přemostění. Charakteristický architektonický prvek na břehu Dunaje budou moct návštěvníci znovu obdivovat už od neděle. A co dalšího přinesl minulý týden ve světě umění? Pár aukčních rekordů, digitální sbírku českého výtvarného umění od Googlu i novou laureátku britské Turner Prize.

Toyen za 31 milionů

Podzimní aukční sezóna se s prvními mrazíky chýlí ke konci a za sebou máme další z velkých pražských dražeb, tentokrát v prostorách bývalé restaurace Expo, kde sídlí Adolf Loos Apartment and Gallery.

Mezi stovkou položek vyčnívala sedmiminutová dražba malby Přelud od malířky Toyen (viz. úvodní foto), která nakonec skončila na 31,15 milionu korun (vč. aukční provize) nebo výhled do zahrady z ateliéru Otakara Kubína, který se s cenovkou 7,62 milionu Kč stal autorovým novým aukčním rekordem. Nutno ovšem podotknout, že rekordu významně pomohla vyšší aukční přirážka – podle kladívkových cen žebříčku stále vévodí malba Prorok vydražená před dvěma lety. Zajímavý vývoj zaznamenala i malba Ladislava Šímy (nezaměňovat se slavnějším jmenovcem Josefem) – z pouhých 90 tisíc ji dražitelé plácačkami vyhnali až na 2,24 milionu korun.

SNG znovu otevírá ikonické Přemostění

Po 21 letech se Slovenská národní galerie dočkala rekonstrukce ikonického Přemostění od architekta Vladimíra Dedečka. To muselo být kdysi zavřené kvůli svému havarijnímu stavu a Bratislavané i SNG tak přišli o mimořádné prostory na břehu Dunaje. Rekonstrukce architektů Martina Kusého a Pavla Paňáka sice ještě není tak úplně hotová, čeká se ještě na dokončení interiérů i expozic. Galerie už ale na konci října převzala hotovou stavbu a ze samého nadšení otevřela prostory už tuto neděli veřejnosti.

Digitální sbírka umění od Googlu

Platforma Google Arts & Culture tento týden představila projekt Heart of Czechia, digitální sbírku 2500 významných děl výtvarného umění, architektury i designu. Smyslem projektu je nejen pomocí digitalizace zachovat české kulturní dědictví i pro generace daleko vzdálené v budoucnosti, ale i zpřístupnit české umění co nejširšímu zahraničnímu publiku. Už teď se tak můžete pokochat ultra vysokým rozlišením Muchovy Slovanské epopeje, unikátními skleněnými sochami Martina Janeckého nebo třeba interiérem brněnské vily Tugendhat.

Bankomat pro odvážné

V Miami skončil další ročník místní verze veletrhu Art Basel a v médiích i kuloárech to nejčastěji švitořilo kolem projektu uměleckého kolektivu MSCHF. Ten přímo na veletrhu instaloval funkční bankomat, jehož obrazovka zobrazuje balanci účtů všech, kdo se ho rozhodnou použít, včetně sestupně seřazeného žebříčku. Zatímco někteří se baví tvrzením DJ Diplo, že „vyhrál Art Basel“, dokud ho na poslední chvíli na přední příčce žebříčku nevystřídal jiný uživatel s trojnásobnou částkou na účtu, jiní si všímají zajímavého (a důležitého) fenoménu: mezi uživateli bankomatu téměř chyběly ženy.

Turner Prize získala Veronica Ryan

Prestižní britská umělecká Turner Prize zná svou letošní laureátku. Stala se jí sochařka Veronica Ryan se svým projektem soch exotického ovoce v monumentálním měřítku. Cukrové jablko, kakaový lusk, žakie nebo láhevník jsou ve skutečnosti poetickou metaforou „šíření cizího tělesa v jiném prostředí“ a připomínají tak generaci přistěhovalců zvanou Windrush. Stejné jméno nesla totiž loď, na jejíž palubě v roce 1948 přicestovala tisícovka Jamajčanů do Velké Británie.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.