Nová galerie v Kroměříži a Basquiat v aukcích

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Nová galerie v Kroměříži a Basquiat v aukcích
#Umění#Radosti

Tento týden přináším čerstvé zprávy ze všech myslitelných témat i lokalit. V Kroměříži se otevřela nová galerie, v Miláně probíhá každoroční svátek designu, v New Yorku vznikne umělecká podívaná přímo v pobočce šperkařství Tiffany & Co a v Praze se bude jedna ze stanic metra pyšnit originálním interiérem podle návrhu Maxima Velčovského.

Otevírá galerie Pekelné sáně

Česko má zase o jednu famózní galerii víc. Sběratel Josef Maixner, jehož sbírku aktuálně vystavujeme v naší galerii Magnus Art, tento týden v Kroměříži otevřel svou galerii Pekelné sáně (viz úvodní foto). Navzdory možným očekáváním galerie neslouží k vystavování Maixnerovy sbírky, ale k představování krátkodobých výstav současného umění. Aktuálně tak v Kroměříži můžete zavítat hned na tři výstavy: výstavu tria malířů Daniela Balabána, Josefa Bolfa a Jiřího Petrboka, samostatnou výstavu slovenského malíře Andreje Dúbravského nebo společnou výstavu deseti autorů s názvem Foreign Bodies. Jako velkého fanouška decentralizace umělecké scény mimo Prahu a velká města mě otevření dalšího ostrovu špičkového současného umění právě v Kroměříži nesmírně těší.

Basquiat v aukcích

Pro ty z vás, kteří se na nedávné vídeňské retrospektivě Jeana-Michela Basquiata opravdu nadchli, mám skvělou zprávu. V nadcházejících měsících se totiž v aukcích objeví hned dvě díla a navíc jedno mimořádnější než druhé. Basquiatovu monumentální ódu na jazz, černobílou malbu obrovské vinylové desky Now’s The Time saxofonisty Charlieho Parkera, nabídne v květnu Sotheby’s na své večerní aukci současného umění a očekává se, že se vydraží minimálně za 30 milionů dolarů.

Dokonce za 45 milionů by se mohla prodat jiná malba, kterou na květnové aukci nabídne konkurenční Christie’s. Pro Basquiata mnohem typičtější malba El Gran Espectaculo (The History of Black People) má navíc atraktivní provenienci: byla součástí sbírky módního návrháře Valentina.

Umění u Tiffanyho

Kultovní šperkařství Tiffany & Co promění svou hlavní newyorskou pobočku v absolutní umělecký požitek. Majitel skupiny LVMH, pod kterou Tiffany spadá, megasběratel Bernard Arnault do obchodu zapůjčí některá svá díla (včetně třeba zrovna zmíněného Basquiata). U toho ale nezůstane: přímo pro prodejnu vzniknou zcela nová umělecká díla pracující s patentovanou Tiffanyho modrou barvou od zásadních světových umělců, jako jsou Julian Schnabel nebo Rashid Johnson. Hotovo by mělo být už na konci dubna.

Probíhá milánský Design Week

Tento týden probíhá asi největší událost světa designu – Salone del Mobile v Miláně. Kromě sklářských značek Bomma a Lasvit, které se tradičně představily na veletrhu designového osvětlení Euroluce, a několika talentovaných designérů, na jejichž tvorbu jste mohli v italské metropoli narazit, má letošní milánský Design Week ještě jednu významnou českou stopu: výstavu Made by Fire.

Velkolepá přehlídka toho nejlepšího, co nabízí český sklářský design, měla podle všeho ohromný ohlas. Všechna čest všem, kteří dokázali s takovou důstojností a progresivitou představit jednu z největších tuzemských devíz, jmenovitě kurátorkám Evě Slunečkové a Danice Kovářové a autorovi instalace Maximu Velčovskému. Pokud jste tento týden neměli cestu do Milána, nezoufejte, výstava bude brzy k vidění v Praze i v Brně.

Maxim Velčovský navrhne novou podobu metra Českomoravská

A Velčovský ještě jednou. Pražský dopravní podnik totiž minulý týden zveřejnil vítěze soutěže o nové zpracování interiéru stanice metra Českomoravská. Úkolu se ujme právě Maxim Velčovský ve spolupráci edit!architects. Společně navrhli speciální rastr vytvořený z dvou skleněných ploch, mezi kterými zůstanou zachyceny bublinky vzduchu. Nový interiér tak navazuje na tradici skleněných obkladů pražského metra (jak bylo ostatně součástí zadání soutěže), vytváří skvělé podmínky pro budoucí udržování stanice a zároveň symbolicky zachycuje ruch, cestování a pohyb.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.