Nová výstava v galerii Magnus Art a Kupka Jamese Bonda za 123 milionů

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Nová výstava v galerii Magnus Art a Kupka Jamese Bonda za 123 milionů
#Radosti#Umění

Tento týden přináším novinky úzce spojené s českým uměním, jakkoliv nás některé z nich zavedou do zahraničí. Klára Hosnedlová, o které jsem teprve před pár týdny psala v souvislosti s čerstvým zastoupením londýnskou galerií White Cube, vystavuje v Hannoveru. Úspěchy hlásí i světový aukční trh: v Londýně se za 123 milionů korun vydražila Kupkova malba Complexe, kterou měl ve sbírce Sean Connery. A vynechat jsem nemohla ani naši domácí výstavu v galerii Magnus Art.


Nová výstava v galerii Magnus Art

V galerii Magnus Art jsme tento týden zahájili už třetí výstavu z cyklu, ve kterém představujeme soukromé sbírky českých sběratelů umění. Tentokrát prostory galerie zaplnila část sbírky Pekelné sáně, za kterou stojí Josef Maixner.

Sběratelství umění se věnuje sice krátce, zato s ohromným nasazením – za pouhých šest let dokázal vybudovat rozmanitou a rozsáhlou sbírku čítající na tři stovky děl převážně českých současných umělců. Na pekelnou jízdu z Maixnerovy domovské Kroměříže se do pražské galerie Magnus Art vydala díla mimo jiné od Jiřího Petrboka, Anny Hulačové, Jiřího Sopka, Kláry Hosnedlové, Jakuba Nepraše, Pavly Scerankové nebo Vladimíra Houdka.


Kupka Jamese Bonda za 123 milionů

V londýnské pobočce Sotheby’s byl vydražen obraz Complexe Františka Kupky v přepočtu za 123 milionů korun a stal se tak jedním z dosud nejdražších Kupkových děl vůbec. Světové prvenství stále drží malby Tryskání II, která se předloni v Londýně vydražila za 230 milionů korun, na českých aukcích zatím ceny nepřekročily stomilionovou hranici. Complexe se navíc může pyšnit neobvyklou proveniencí – jeho posledním majitelem byl herec Sean Connery, jeden z nejoblíbenějších představitelů Jamese Bonda.


Zemřel David Železný

V průběhu tohoto týdne zemřel David Železný, galerista, kurátor a mecenáš umění. Byl spoluzakladatelem Bohemian Heritage Fund, nadačního fondu mecenášů zaměřeného na podporu umění. V posledních letech spolu s Tomášem Zapletalem založil a vedl galerii Cermak Eisenkraft. Železný byl starším synem publicistky a spisovatelky Marty Davouze a Vladimíra Železného, bývalého majitele TV Nova a významného sběratele umění.


Hosnedlová vystavuje v Hannoveru

Výtvarnice Klára Hosnedlová pokračuje ve své spanilé jízdě evropskou uměleckou scénou. Krátce po tom, co ji začala zastupovat britská White Cube Gallery, byla zahájena její sólová výstava v Kestner Gesellschaft v Hannoveru. Hosnedlová tam vytvořila imerzivní instalaci plnou monumentálních performativních soch zavěšených v prostoru. Mimochodem, jedním z kurátorů výstavy je Adam Budak, bývalý šéfkurátor Národní galerie v Praze.


Výstava finalistů Czech Grand Design

Na závěr doporučuji ještě jednu výstavu, tentokrát z pole designu. Od tohoto týdne je totiž k vidění výstava finalistů cen Czech Grand Design. V Galerii České spořitelny tak najdete tvorbu nejlepších šperkařů, ilustrátorů, fotografů, produktových designérů nebo módních návrhářů za loňský rok. Ceny Czech Grand Design každoročně uděluje Akademie designu České republiky a pomáhá tak propagaci špičkového českého designu mezi širší veřejností. Výstava těch nejlepších tvůrců za loňský rok potrvá do 2. dubna.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.