Nejprodávanější světoví umělci a nejnavštěvovanější české výstavy

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Nejprodávanější světoví umělci a nejnavštěvovanější české výstavy
#Radosti#Umění

Po velikonoční pauze se vracím s novinkami ze světa umění, které přinášejí hned několik „nej“. Časopis Art & Antiques si opět dal práci s analýzou návštěvnosti českých výstav a rekordmanem se stala přehlídka děl barokního malíře Petra Brandla. Nejprodávanější umělce zase sleduje ArtTactic ve spolupráci se společností Hiscox: loňské prvenství patří japonské umělkyni Jajoi Kusamaová.


Petr Brandl nejnavštěvovanější českou výstavou roku 2023

Časopis Art & Antiques jako každoročně shrnuje návštěvnost českých výstav během loňského roku. Rekordmanem se tentokrát stává Národní galerie a jí pořádaná výstava barokního malíře Petra Brandla ve Valdštejnské jízdárně, kterou navštívilo bezmála 75 tisíc lidí. Pro Národní galerii se zároveň jedná o nejnavštěvovanější výstavu za poslední čtyři roky. Mimořádně vysokou návštěvnost měla loni i výstava s názvem Bohemia: Příběh fenoménu 1950–2000 v pražské Kunsthalle (téměř 50 tisíc) a retrospektiva H. R. Gigera v Alšově jihočeské galerii (přes 46 tisíc).


TOP 100 nejprodávanějších umělců světa

Ve spolupráci Hiscox a ArtTactic vznikl v pořadí už druhý žebříček stovky nejprodávanějších umělců světa.  Zatímco tomu loňskému vévodil David Hockney se 74,7 miliony dolarů v prodejích, letos ho překonala Jajoi Kusamaová s celkovou hodnotou prodejů 80,9 milionu dolarů. Kromě těchto dvou ikon se do první pětky dostali ještě Yoshimoto Nara, Cecily Brownová a George Condo.


Zemřel Richard Serra

Richard Serra, jeden z nejvýraznějších protagonistů minimalismu ve výtvarném umění, zemřel ve věku 85 let. Jeho charakteristické zrezavělé ocelové pláty v monumentálních rozměrech jako by balancovaly na hranici sochařství a architektury. V 80. letech jedno z děl vytvořené právě z obřího ocelového plátu vzbudilo vlnu protestů. Z newyorského náměstí Federal Plaza, kam bylo v roce 1981 umístěno, bylo po pár letech nakonec odstraněno. To by se dnes už jistě nestalo.


Rekordní Hokusai

Velká vlna japonského mistra Kacušiky Hokusaie je jedním z nejrozpoznatelnějších uměleckých děl na světě. Jedná se o dřevořez, který byl součástí souboru Třiceti šesti pohledů na horu Fudži. Kompletní soubor byl v březnu v nabídce newyorské pobočky Christie’s v rámci takzvaného Asia Weeku. Vydražil se za 3,5 milionu dolarů a stal se tak autorovým historicky nejdráže vydraženým dílem.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.