Sýkorův rekord a Pritzker pro Chipperfielda

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Sýkorův rekord a Pritzker pro Chipperfielda
#Radosti#Umění

První letošní dražba aukčního domu 1. Art Consulting připomněla, jak prudce roste zájem o české poválečné umění. Jedna z typických liniových maleb Zdeňka Sýkory se prodala za rekordních 20 milionů korun a zdvojnásobila tak předchozí rekord, starý teprve pár měsíců. Co dalšího ze světa umění by vám tento týden nemělo uniknout?

Sýkorův rekord, už zase

Jak se dalo očekávat, nedávno nově stanovené aukční rekordy Zdeňka Sýkory dlouho nevydržely. Na březnové aukci 1. Art Consulting zaplatil nový majitel typického liniového obrazu z roku 1991 bezmála 20 milionů korun, a Linie č. 90 (viz úvodní obrázek) se tak staly nejen nejdražším Sýkorovým dílem prodaným v Česku, ale i třetím ve světě. Teprve v listopadu přitom padla desetimilionová hranice za Sýkorovo dílo na českých aukcích. Potvrzuje se tak, že česká geometrická abstrakce druhé poloviny 20. století je na prudkém vzestupu.


David Chipperfield získal Pritzkerovu cenu

Novým laureátem Pritzkerovy ceny, které se s oblibou přezdívá nobelovka pro architekty, se stal britský architekt David Chipperfield. Ten stojí mimo jiné i za stavbami či přestavbami řady světových muzeí a galerií, od mexického Musea Jumex přes St. Louis Art Museum a Kunsthaus Zurich až po berlínské Neues Museum. Porota ocenila jeho práci se subtilností a silou, tlumeností a elegancí a radikalitou a zdrženlivostí.


Hermès se soudí o digitální kabelky

Není to dlouho, co zástupci značky Hermès odcházeli spokojeně od soudu s Masonem Rothschildem, umělcem, který vytvořil NFT kolekci s názvem MetaBirkins. Jednalo se totiž o 3D rendery ikonických kabelek Birkin. Ukázalo se ale, že soudní rozhodnutí nemá na umělcovu práci velký vliv. A tak se Hermès vrací k soudu a doufá, že se jim podaří vysoudit trvalý soudní příkaz, který by MetaBirkinkám učinil přítrž.


Budoucnost NFT a collectibles

ArtTactic zveřejnil nový report, tentokrát v trochu jiném kabátku, než jsme u něj zvyklí. Je založen na rozhovorech a příspěvcích řady odborníků, kteří dohromady malují obrázek o stavu a možnostech využití NFT na trhu s „collectibles“ neboli luxusními sběratelskými předměty od šperků a hodinek až po vína a whisky. Znovu se tu zmiňuje hlavní devíza blockchainu, a totiž nezpochybnitelné vlastnictví, potvrzení autenticity nebo nalákání nové generace sběratelů, kteří jsou zvyklí platit svými kryptopeněženkami.


Vytoužené lístky na Vermeera

Amsterodamské Rijksmuseum muselo zcela stopnout online prodeje lístků na právě probíhající retrospektivu tvorby Johannese Vermeera. Vstupenky na celou dobu trvání se vyprodaly prakticky okamžitě po spuštění prodejů, muzeum se ale snažilo alespoň zvýšit kapacitu třeba tím, že prodloužilo otevírací hodiny v nejvíc vytížených dnech až do desáté hodiny večerní. I tak ale z poptávky téměř 7,5 tisíců zájemců o vstupné dokázali uspokojit ani ne 500 z nich.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.