První letošní dražba aukčního domu 1. Art Consulting připomněla, jak prudce roste zájem o české poválečné umění. Jedna z typických liniových maleb Zdeňka Sýkory se prodala za rekordních 20 milionů korun a zdvojnásobila tak předchozí rekord, starý teprve pár měsíců. Co dalšího ze světa umění by vám tento týden nemělo uniknout?
Sýkorův rekord, už zase
Jak se dalo očekávat, nedávno nově stanovené aukční rekordy Zdeňka Sýkory dlouho nevydržely. Na březnové aukci 1. Art Consulting zaplatil nový majitel typického liniového obrazu z roku 1991 bezmála 20 milionů korun, a Linie č. 90 (viz úvodní obrázek) se tak staly nejen nejdražším Sýkorovým dílem prodaným v Česku, ale i třetím ve světě. Teprve v listopadu přitom padla desetimilionová hranice za Sýkorovo dílo na českých aukcích. Potvrzuje se tak, že česká geometrická abstrakce druhé poloviny 20. století je na prudkém vzestupu.
David Chipperfield získal Pritzkerovu cenu
Novým laureátem Pritzkerovy ceny, které se s oblibou přezdívá nobelovka pro architekty, se stal britský architekt David Chipperfield. Ten stojí mimo jiné i za stavbami či přestavbami řady světových muzeí a galerií, od mexického Musea Jumex přes St. Louis Art Museum a Kunsthaus Zurich až po berlínské Neues Museum. Porota ocenila jeho práci se subtilností a silou, tlumeností a elegancí a radikalitou a zdrženlivostí.
Hermès se soudí o digitální kabelky
Není to dlouho, co zástupci značky Hermès odcházeli spokojeně od soudu s Masonem Rothschildem, umělcem, který vytvořil NFT kolekci s názvem MetaBirkins. Jednalo se totiž o 3D rendery ikonických kabelek Birkin. Ukázalo se ale, že soudní rozhodnutí nemá na umělcovu práci velký vliv. A tak se Hermès vrací k soudu a doufá, že se jim podaří vysoudit trvalý soudní příkaz, který by MetaBirkinkám učinil přítrž.
Budoucnost NFT a collectibles
ArtTactic zveřejnil nový report, tentokrát v trochu jiném kabátku, než jsme u něj zvyklí. Je založen na rozhovorech a příspěvcích řady odborníků, kteří dohromady malují obrázek o stavu a možnostech využití NFT na trhu s „collectibles“ neboli luxusními sběratelskými předměty od šperků a hodinek až po vína a whisky. Znovu se tu zmiňuje hlavní devíza blockchainu, a totiž nezpochybnitelné vlastnictví, potvrzení autenticity nebo nalákání nové generace sběratelů, kteří jsou zvyklí platit svými kryptopeněženkami.
Vytoužené lístky na Vermeera
Amsterodamské Rijksmuseum muselo zcela stopnout online prodeje lístků na právě probíhající retrospektivu tvorby Johannese Vermeera. Vstupenky na celou dobu trvání se vyprodaly prakticky okamžitě po spuštění prodejů, muzeum se ale snažilo alespoň zvýšit kapacitu třeba tím, že prodloužilo otevírací hodiny v nejvíc vytížených dnech až do desáté hodiny večerní. I tak ale z poptávky téměř 7,5 tisíců zájemců o vstupné dokázali uspokojit ani ne 500 z nich.