Týden v umění: rekordní bienále a magentový rok 2023

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Týden v umění: rekordní bienále a magentový rok 2023
#Umění#Radosti

Česká aukční sezóna má za sebou další významnou dražbu, na které dle očekávání znovu padl autorský rekord za dílo Zdeňka Sýkory. Rekord hlásí i benátské bienále, které letos navštívilo 800 tisíc návštěvníků a potvrdilo tak, že umění je v těžkých časech potřeba více než kdy jindy. Růžové časy naopak vyhlíží společnost Pantone, která za novou barvu roku 2023 vyhlásila odstín Viva Magenta.


10milionový Sýkora

Když se na konci října aukčnímu domu 1. Art Consulting podařilo pokořit český autorský rekord Zdeňka Sýkory, tušili jsme, že se Linie č. 52 s cenovkou 8,1 milionu Kč na první příčce žebříčku dlouho neohřejí. A nepletli jsme se. Na podzimní aukci Galerie Kodl se další liniový obraz, tentokrát označený číslovkou 148 (viz. úvodní foto), vydražil za 10,8 milionu Kč. Na překonání Sýkorova zahraničního rekordu je prostoru ještě dost, všechno ale naznačuje tomu, že geometrické abstrakci z druhé poloviny 60. let se na trhu náramně daří.

Rekordní návštěvnost Bienále

Další ročník slavného benátského bienále je za námi a podle čerstvých zpráv od organizátorů ho letos navštívilo přes 800 tisíc návštěvníků, což je vůbec nejvíc ve 127leté historii této mezinárodní přehlídky umění. Oproti předchozímu ročníku v předcovidovém roce 2019 se jedná o navýšení o 35 %. To letošní sice trvalo o 24 dní déle, i při přepočtu na denní návštěvnost se ale jedná o značný nárůst. Že zájem o umění neutuchá, je skvělá, ač pochopitelná zpráva: ve stávající, nejen geopoliticky rozbouřené době potřebujeme umění víc než kdy jindy.

Pantone vidí příští rok růžově

Firma Pantone vyhlásila novou barvu roku 2023: vládnout mu bude temně růžový odstín Viva Magenta. Zástupci The Pantone Color Institute, který barvu roku vybírá a vyhlašuje, ji označili za silnou a sílu dodávající (nebo jakkoliv byste přeložili nepřeložitelný výraz „empowering“), díky které se kdokoliv může bez obav sebevyjádřit. Pantone vyhlašuje barvu roku každoročně od roku 2000, a to na základě analýzy barevných trendů v zábavním průmyslu, umění, módě, designu a dalších lifestylových aspektů.

Königa opouští umělci

Prestižní galerii König v posledních měsících opustilo deset umělců, pravděpodobně následkem obvinění jejího zakladatele Johanna Königa ze sexuálního obtěžování, které na konci srpna zveřejnil deník Die Zeit. Zastoupení jeho slavnou galerií opustili mimo jiné Basim Magdy, Katharina Grosse, Jeremy Shaw nebo Trey Abdella. Obvinění se stále nepotvrdilo, König mezitím článek rozporoval a soud v Hamburku mu nedávno dal za pravdu v žádosti, aby některé části původního článku byly upraveny.

Obrat ucelených sbírek významně roste

Zatímco podle letošního J&T Banka Art Reportu se čeští sběratelé k budoucnosti svých sbírek staví vcelku vlažně a příliš neplánují, na globální trh se dostává jedna ucelená sbírka za druhou. Podle čerstvého reportu z dílny ArtTactic během letošního roku prodej ucelených sbírek významně vzrostl, jejich obrat se meziročně zvýšil o 64,2 % a tvořil tak celých 31 % z celkových aukčních prodejů. Není se čemu divit, statistice jistě významně pomohl nedávný rekordní prodej sbírky spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, která se vydražila za neuvěřitelných 1,5 miliardy dolarů.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.