Konec dramatického nákupu v Louvru a začátek Frieze v L. A.

2-minutové čtení
J&T specialista

Konec dramatického nákupu v Louvru a začátek Frieze v L. A.
#Radosti#Umění

Minulý týden se na dvou vzdálených místech světa odehrály dvě šťastné události – v L. A. zahájili oblíbený veletrh Frieze Los Angeles, na kterém kromě mimořádně kvalitního umění od těch největších světových galeristů potkáte i nejednu uměnímilovnou celebritu. V Paříži se zase radují z úspěšné veřejné sbírky, která doplnila finance k zakoupení malby Jeana Siméona Chardina do sbírek Louvru.


Začal veletrh Frieze L. A.

Fanoušci umění upínají své zraky k L. A., pokud tam už dávno sami nejsou. Začal tam totiž oblíbený veletrh umění Frieze. A zatím to vypadá, že o umění je tam zájem. Zástupci Hauser & Wirth, jedné z největších světových sítí galerií, tvrdí, že první den byl pro ně vůbec nejúspěšnějším od prvního ročníku veletrhu. A nejsou sami – v Los Angeles padají nejen statisícové, ale i milionové dolarové částky. Gladstone Gallery v prvních dnech informovala o prodeji velkoformátové kresby Richarda Serry za 2 miliony dolarů. 


Zemřela Iris Apfelová, nejen módní ikona

Iris Apfelová se dožila úctyhodného věku 102 let a až do posledních dní dokázala inspirovat i o několik generací mladší umělce a designéry. Původně interiérová designérka, která mimochodem navrhovala interiéry Bílého domu hned pro devět prezidentů, do širšího povědomí vešla svým mimořádně osobitým stylem, který byl tou nejlepší ilustrací bonmotu „věk je jen číslo“. To, že její přívlastek „módní ikona“ nebylo jen klišé, dokazuje, že byl její šatník v roce 2005 vystaven v MET Institute v New Yorku.


Louvre vybral peníze na obraz

Příběh zátiší s košíkem lesních jahod francouzského malíře Jeana Siméona Chardina je zřejmě u konce. Jeho prodej za 24,3 milionu eur v roce 2022 na poslední chvíli zmařil Louvre, aby uplatnil své předkupní právo a zabránil tak vycestování díla mimo Francii. Na nákup ale muselo muzeum získat potřebné finance, a to se teď podařilo za pomoci veřejné sbírky, která od lidí vybrala 1,6 milionu eur. Zbytek doplatila skupina LVMH (štědrých 15 milionů eur), společnost přátel Louvru (500 tisíc eur) a další dárci. Dílo se statusem národního pokladu by mělo být brzy vystaveno veřejnosti. 


Zemřel klíčový svědek největší umělecké krádeže 

V březnu roku 1990 se v Isabella Stewart Gardner Museu v Bostonu odehrálo něco, co je dodnes označováno za největší nevyřešenou uměleckou loupež. Strážce v časných ranních hodinách vypustil do muzea dva policisty, z nichž se vyklubali lupiči, kteří to ráno ukradli 13 děl od Degase, Rembrandta, Maneta nebo Rubense. Zmíněný vrátný a klíčový svědek Richard Abath na konci února zemřel a s ním i další naděje na vyřešení případu.  Během vyšetřování byl považován za komplice, svou účast ovšem vždy popíral.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.