Drahé umění táhne a Centre Pompidou se rozrůstá

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Drahé umění táhne a Centre Pompidou se rozrůstá
#Umění#Radosti

Tento týden jsme očekávali především zásadní novinku z českého aukčního trhu, dosavadní rekord však v neděli nepadl. Podívejme se, co se mezitím stihlo odehrát v uplynulých dnech. A není toho málo – Centre Pompidou zřejmě chystá další mimoevropskou pobočku, Sotheby’s zveřejnilo zajímavý report o světovém aukčním trhu, Galerie Rudolfinum zahájila novou výstavu a katedrála Notre-Dame odhalila jedno malé stavební tajemství.


Centre Pompidou v Soulu

Pařížská galerie a patrně jedna z nejslavnějších kulturních institucí vůbec, Centre Pompidou, se pravděpodobně rozroste o další pobočku mimo svou domovskou zemi. Podle deníku Le Monde by se v roce 2025 mohla otevřít v jihokorejském Soulu. Zaujímat by měla tři patra o rozloze 12 tisíc metrů čtverečných. Centre Pompidou tak potvrzuje opravdu bujnou expanzi do dalších zemí v rámci Evropy i mimo ni. Ostatně jen pár dní zpátky zastupitelé instituce podepsali dohodu o jiné pobočce v Saudské Arábii.


Nová zjištění o katedrále Notre-Dame

Jakkoliv nelze požár pařížské katedrály Notre-Dame považovat za nic jiného než velké neštěstí, vědci díky němu došli k novým zajímavým poznatkům. Právě probíhající restaurátorské práce na této zásadní světové architektonické památce totiž odhalily železné výztuže v částech postavených mezi lety 1163 až 1345. Dosud se přitom mělo za to, že tato stavební technika byla používána až na pozdějších gotických stavbách. Zajímavé, ačkoliv raději bychom možná žili bez této informace a s nevyhořelou katedrálou, že?


Po drahém umění je poptávka

Aukční dům Sotheby’s zveřejnil minulý týden zajímavý report světového aukčního trhu s uměním. Ukázalo se v něm, že největší růst zaznamenala umělecká díla v cenové hladině od 20 milionů dolarů výše, která mají na svědomí přes 45 procent všech aukčních prodejů nad milion dolarů v loňském roce. V reportu Sotheby’s vyhodnocovalo prodeje tří největších světových aukčních síní, kromě sebe sama i Christie’s a Phillips, konkrétně prodeje z let 2018 až 2022 v kategoriích impresionismu, moderního umění, starých mistrů a současného umění.


Nová výstava v Galerii Rudolfinum

Galerie Rudolfinum tento týden zahájila novou výstavu. Pod názvem Shifted Realities neboli Posunuté reality představuje díla pěti zahraničních autorů a české umělkyně Adély Babanové. Téma výstavy vychází ze skutečnosti, že díky internetu a sociálním sítím najednou každý dostává možnost k sebevyjádření a k spoluutváření světa a nových realit. Kurátoři, jimiž jsou kromě ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy i Eva Drexlerová a Jen Kratochvíl, chtějí proto divákům prostřednictvím umění ukázat, jak košaté mohou tyto reality být. Výstava potrvá až do 11. června a jako obvykle je na ni vstup volný.


Rok ruských sankcí na trhu s uměním

Je tomu rok, co platí sankce uvalené na Rusko a jeho představitele po loňské invazi na Ukrajinu. Ty se, jak známo, týkají i umění a luxusního zboží a samozřejmě mají dopad i na světový trh s uměním. The Art Newspaper se nyní ohlíží za posledním rokem a tím, jak se se sankcemi popral či pere umělecký svět. Připomíná peripetie s nedokončenými prodeji uměleckých děl, ale i fakt, že teze o trhu s uměním jakožto posledním neregulovaném trhu opravdu neplatí.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.