Kam za uměním mezi svátky

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Kam za uměním mezi svátky
#Umění#Radosti

Ne že by se za uplynulý týden ve světě umění nestalo nic zajímavého, poslední letošní novinky ze světa umění jsem se ale rozhodla pojmout výjimečně trochu jinak. Mezi svátky má řada z nás volno, a tak přicházím s několika tipy na skvělé výstavy, které budou vítat návštěvníky i v tomto kouzelném čase. Umění je skvělý společník pro „koncoroční“ rozjímání, a tak nějaký výlet za ním vřele doporučuji.

Eva Koťátková v Národní galerii v Praze

Národní galerie v rámci prosincového Grand Openingu představila kromě nové sbírkové expozice i velkou výstavu Evy Koťátkové s názvem Moje tělo není ostrov. Ta má podobu obrovského těla, v jehož různých částech se odehrává množství příběhů, které jen čekají na své diváky či posluchače. Evu Koťátkovou lze označit za jednu z nejvýznamnějších postav současného českého umění, a její aktuální tvorba by vám proto neměla uniknout. Času na to sice máme dost, ve Veletržním paláci bude k vidění až do 4. června, nač to ale odkládat, že?

Václav Cígler ve Fortně

Umění mezi svátky najdete i jinde než v klasických kulturních institucích. Fortna, klášter bosých karmelitánů na pražských Hradčanech, zve na tiše monumentální instalaci Jákobova žebříku. Jeho autorem je Václav Cígler, žijící klasik, který se proslavil svou výtvarnou tvorbou z technického a optického skla. Minimalistický skleněný žebřík visí z klenby přímo před oltářem až do ledna.

Milena Dopitová v Domě umění v Brně

V brněnském Domě umění je aktuálně k vidění výstava Mileny Dopitové, jedné z klíčových postav současné umělecké scény. V multimediálním projektu s názvem Příští zastávka je na znamení Dopitová reflektuje otázky udržitelnosti kulturní, národní i etnické identity, a to jako obvykle svou svéráznou formou, které nechybí monumentálnost, rukodělnost ani trochu nadsázky. Přesvědčit se o tom můžete až do března příštího roku.

Filip Dujardin v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích je u nás vůbec poprvé představena tvorba belgického fotografa Filipa Dujardina. Původně fotograf architektury si začal pohrávat s fotografiemi reálných budov, převážně ve svém rodném Gentu, které pomocí digitální koláže přetváří v surrealistické výjevy jakéhosi nového světa. Výstava byla prodloužena, a pokud ji nestihnete mezi svátky, můžete si na ni v Domě umění zajít až do 5. února.

Jean-Michel Basquiat ve Vídni

Ve Vídni stále běží výstavní událost minimálně jedné sezóny, která by neměla minout žádného milovníka umění. Přehlídka děl amerického výtvarníka Jeana-Michela Basquiata, který se za pouhých 27 let svého života stačil zařadit mezi nejikoničtější osobnosti dějin umění. Tak blízko se k tolika dílům Jeana-Michela Basquiata z Prahy zase dlouho nedostaneme, a tak vřele doporučuji nasednout na vlak a spěchat do vídeňské Albertiny. Výstavu tam můžete navštívit už jen do 8. ledna.Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.