5 tipů na výstavy, které stojí za to vidět

2-minutové čtení
J&T specialista

5 tipů na výstavy, které stojí za to vidět
#Radosti#Umění

Na novinky není ve světě nouze prakticky nikdy, velikonoční svátky nevyjímaje. Snad i proto jsem se rozhodla tento sloupek trochu provětrat a věnovat ho tentokrát něčemu jinému. Umění se ovšem rozhodně vzdávat nehodlám, ba naopak. Přináším pár tipů, jak se mu sami můžete přiblížit, a to v rámci pětice zajímavých výstav nejen v Praze, ale doslova napříč Českem.

Rony Plesl na Kampě

Uniknout by vám rozhodně neměla výstava Ronyho Plesla, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců pracujících se sklem, o které jsem se zmiňovala už minulý týden. Názvem Stromy rostou z nebe umělec navazuje na stejnojmennou výstavu v rámci loňského bienále v Benátkách a instalaci z renesančního kostela Santa Maria della Visitazione představuje i pražským divákům. Nezůstává ale jen u toho, k benátským monumentálním skleněným kmenům stromů jsou v Museu Kampa k vidění i nejnovější skleněná díla, ale vůbec poprvé i tvorba ve zcela jiném médiu: Ronyho kresby.

Bohemia v Kunsthalle

Pražská Kunsthalle zahájila nedávno výstavu Bohemia, zkoumající fenomén bohémy v druhé polovině minulého století, dekádu po dekádě, metropoli po metropoli. Najdete tu desítky uměleckých děl převážně zahraničních umělců, jejichž tvorbu často české publikum zatím nemělo možnost pořádně prozkoumat. Tuzemskou bohému tu zastupují snímky Libuše Jarcovjákové, nenápadné hvězdy české fotografie.

Břetislav Malý na Letné

Galerie Petra Novotného na pražské Letné hostí od minulého týdne výstavu malíře Břetislava Malého, která potěší každého milovníka abstrakce. Na výstavě Malý představuje své nedávné práce, ve kterých na plátna používá grafit a epoxid. Vznikají tak spíš než obrazy objekty s povrchem připomínajícím kov. Břetislav Malý možná nepatří mezi nejprofláklejší jména české výtvarné scény, možná i proto ale jeho tvorba rozhodně stojí za pozornost.

Tři mušketýři v AJG

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou (úvodní foto - nic není věčné, stálá expozice soch ze sbírek ajg) aktuálně hostí výstavy rozmanité trojice mladých současných umělců: Moniky Žákové, Karímy Al-Mukhtarové a Maskera alias Jakuba Matušky. Doporučuji začít meditativní procházkou výstavou plnou jemných pastelových abstrakcí Moniky Žákové. Pokračujte vyšívanými díly Karímy Al-Mukhtarové od skla až po autorčiny vlastní dlaně. A na závěr prokličkujte skvělou výstavní architekturou, kterou pro malby a kresby bývalého „streeťáka“ Maskera vytvořila Lenka Míková.

Karel Štědrý v Cifře

Pro galerii Cifra mám zvláštní slabost. Drobná stavba v obci Doubice na hranici Českého Švýcarska působí jako naprosté zjevení. Za omšelými dřevěnými vrátky na vás totiž čekají výstavy zásadních současných výtvarníků, za které by se nemusela rozhodně stydět žádná etablovaná instituce. Aktuálně tu najdete malby Karla Štědrého. Jeho výrazně barevné geometrické abstrakce v sobě skrývají nejen inspiraci v nedávných dějinách umění, ale i soudobé motivy od architektury přes hudbu až po přírodu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.