Během uplynulých deseti let své existence zhodnotil fond spravované prostředky o téměř 55 %, což představuje průměrný roční výnos 4,42 %. Tento výnos se podařilo doručit při relativně nízké kolísavosti. Pro srovnání – průměrná spotřebitelská inflace v České republice v daném období dosáhla 2 %.
Díky kombinaci slušné výkonnosti a nízké kolísavosti si J&T BOND postupně získal stabilní místo mezi největšími domácími fondy, které investují do podnikových dluhopisů. Čistá aktiva fondu aktuálně dosahují 5,8 mld. korun, z toho od začátku roku 2021 investoři do fondu vložili již více než jednu miliardu.
Fond investuje primárně do dluhopisů s vysokým výnosem, nicméně jeho strategie umožňuje flexibilně přizpůsobit umístění prostředků aktuálním podmínkám a vybírat investice s dobrým poměrem výnosu a rizika.
„Snažíme se volit optimální kombinaci dluhopisů z našeho regionu a dluhopisů vydaných v zahraničí. V případě rostoucích rizik můžeme upřednostnit dluhopisy konzervativnější a do portfolia případně také zařadit dluhopisy státní. Když se naopak ekonomice daří, zařazujeme částečně i konvertibilní bondy, které odrážejí vyšší výnos akciového trhu. Aktivně zajišťujeme měnové riziko a také riziko úrokové přizpůsobujeme ekonomickému cyklu,“ popisuje strategii Martin Kujal, portfolio manažer fondu.
Inflace jako výzva
Aktuálně rostoucí inflace a s tím spojené změny úrokových sazeb představují výzvu pro všechny investory do dluhopisů. Dobře zvládnuté období růstu sazeb je pro dluhopisové fondy odrazovým můstkem k nadstandardnímu zhodnocení v době, kdy se úroky a inflace stabilizují a začnou klesat. Dluhopisové fondy, jejichž investice se nyní přecenily směrem dolů, nabízejí totiž do budoucna automaticky vyšší výnosový potenciál. Navíc nové investice J&T BOND nyní pořizuje za aktuálních, atraktivnějších podmínek.
„Výnosový potenciál fondu na jeho investičním horizontu tak nyní přesahuje průměrný historický anualizovaný výnos dosažený v uplynulém období,“ upozorňuje Martin Kujal.