Mona Lisa se stala terčem útoku a performer Mariny Abramović žaluje MoMA

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Mona Lisa se stala terčem útoku a performer Mariny Abramović žaluje MoMA
#Radosti#Umění

Minulý týden se ve světě umění odehrávaly samé znepokojivé zprávy. Jeden z performerů, který se v roce 2010 účastnil slavné výstavy Mariny Abramović, žaluje MoMA za sexuální napadení. Dalším cílem aktivistů, kteří si libují v polévání uměleckých děl rozličnými tekutinami, se stala samotná Mona Lisa. A zemřel Carl Andre, minimalistický sochař, který byl celý život spojován s předčasnou smrtí své manželky Any Mendiety.


Performer Mariny Abramović žaluje MoMA

Retrospektivní výstava Mariny Abrambović, kterou pod názvem The Artist is Present uspořádala newyorská MoMA, od roku 2010 stále rezonuje. Tentokrát ale v překvapivém kontextu. Jeden z performerů, který v rámci výstavy rekonstruoval některé slavné kousky Mariny Abramović, totiž nyní žaluje pořádající instituci za to, že během výstavy docházelo k sexuálním útokům, kterým MoMA nijak nezabránila. Žaloba se konkrétně týká díla s názvem Imponderabilia, kdy dva nazí performeři stojí přímo v úzkých dveřích a návštěvníci se mezi nimi musí protáhnout. Poprvé tuto performence Marina Abramović a její tehdejší partner Ulay předvedli v roce 1977.


Umělci v Ostravě demonstrovali za práva holubů

V Ostravě se konala demonstrace na podporu zvířecích práv. Akce byla součástí právě probíhající výstavy v místní galerii Plato pod názvem Uprchlá, našel skrýš, stále uniká, jejíž podtitul zní Zvířecí zpravodajství. Happeningu předcházel workshop, při kterém si účastníci připravili transparenty, se kterými následně vyrazili do ulic. Práv holubů, které město před několika lety nechalo nákladně vyhubit, se přišla zastat celá řada umělců, včetně Evy Koťátkové, která dlouhodobě vévodí žebříčku J&T Banka Art Index.


Mona Lisa pocákaná od polívky

Aktivisté se znovu uchýlili k trendu posledních let – útokům na umělecká díla v galeriích. Tentokrát se ovšem jejich cílem stalo nejslavnější umělecké dílo vůbec, Leonardova Mona Lisa v Louvru. Dvě aktivistky z organizace Riposte Alimentaire, která má být napojena i na slavnější britskou skupinu Just Stop Oil, na dílo vychrstly polévku. Chtěly tak upozornit na potřebu zdravých a udržitelných potravin. Mona Lisa je samozřejmě už desítky let chráněna sklem, takže se jí nemohlo nic stát. Aktivisté to dobře vědí a podobné akce využívají, aby získali víc pozornosti. Začínám si ale říkat, že v záplavě polévek, barev a dalších tekutin vylitých na významná umělecká díla už pozornost spíš ztrácejí. Moji teda určitě.


Zemřel Carl Andre

Ve věku 88 let zemřel americký sochař Carl Andre. Byl výrazným zástupcem minimalismu, ostatně několik let sdílel ateliér s Frankem Stellou, nejvýraznějším představitelem tohoto výtvarného směru. O jeho významu jistě svědčí samostatná výstava v Guggenheimově muzeu v roce 1970, ale i řada realizací ve veřejném prostoru. I tak zůstává Carl Andre znám především jako manžel Any Mendiety, jedné z nejtalentovanějších umělkyň 20. století, která při hádce s Andrem vypadla z okna jejich bytu ve 34. patře. Andre byl obviněn z její vraždy, nakonec byl ale zcela zproštěn viny. Soudní rozhodnutí ale dodnes vyvolává otazníky.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.