Ukradený Banksyho mrazák a Peter Doig na volné noze

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Ukradený Banksyho mrazák a Peter Doig na volné noze
#Umění#Radosti

Tento týden přináším především novinky ze zahraničí: britská malířská superstar Peter Doig ukončila spolupráci se svým galeristou, umělecké duo Gilbert & George bude brzy otevírat své vlastní muzeum, Banksy odhalil své nové dílo a hned mu část z něj odnesli a podle ArtTactic klesá důvěra v růst současného umění v následujících šesti měsících. Na závěr ale připojuji i jednu novinku lokální, a totiž pozvánku na jednu malou, ale fenomenální výstavu.

Peter Doig bez galeristy

Britský malíř Peter Doig, jeden z nejdražších žijících autorů, podle všeho odešel od svého galeristy Michaela Wernera, který ho zastupoval bezmála čtvrt století. K jiné galerii se přitom nepřidal, a svá díla tedy nabízí po vlastní ose. Poměrně zásadní zpráva pro trh se současným uměním se kuriózně odhalila díky popiskám děl na Doigově aktuální výstavě v londýnské Courtauld Gallery. Díla, která nebyla zapůjčena institucemi a sběrateli, totiž na výstavu putovala přímo z ateliéru. Není jasné, zda je Doig nabízí k prodeji. Pokud ale k dispozici jsou, zájemci si budou muset připravit sedmimístnou cifru – v librách.

Muzeum Gilberta & George se otevře v dubnu. Možná

Slavné umělecké duo Gilbert & George chystá vlastní muzeum, ve kterém by neustále prezentovalo veřejnosti svoji tvorbu. Nová instituce by se měla otevřít prvního dubna, a tak vyvstává otázka, zda aprílové datum jen zapadá do nadsázky typické pro Gilberta & George, nebo si z nás tato tvůrčí dvojice jednoduše vystřelila. Nezbývá než počkat pár týdnů. Osobně doufám, že se za nádhernou kovanou zelenou bránou ve východním Londýně otevře místo, kam s radostí zavítám při každé cestě do Londýna nejen já.

Banksyho nové dílo nevydrželo kompletní ani pár hodin

Britský umělec známý pod přezdívkou Banksy poslal svoji Valentýnku. Symbolicky 14. února zveřejnil na svém instagramu své další dílo, které vytvořil v obci Margate. Znázorňuje hospodyňku ve stylu 50. let s viditelnými známkami domácího násilí. S monoklem a ne tak úplně kompletním úsměvem stojí u obřího mrazáku, ze kterého ční jen nohy jejího pravděpodobného trýznitele. Mrazák, který nezvykle Banksy nenasprejoval na zeď, ale skutečně dopravil na místo, ale jen pár hodin po zveřejnění díla zmizel. Místní úřady ho totiž z bezpečnostních důvodů odstranily. A to dokonce dvakrát během několika málo hodin.

Klesající důvěra k současnému umění

Společnost ArtTactic vydala aktuální report k důvěře v trh se současným uměním a nepřináší pro tento segment dobré zprávy. Po loňském prudkém poklesu důvěry odborníků v investování do současného umění se i nadále prohlubuje skepse ve vývoj jeho cen v první polovině letošního roku. ArtTactic tento report vydává už od roku 2005. Zakládá ho na názoru skupiny odborníků od sběratelů přes poradce až po prodejce, kteří podle ArtTactic dokážou odhadnout chování trhu v blízké budoucnosti.

Šest fenomenálních umělkyň v Hunt Kastner

Na závěr s radostí sdílím tip na (nejen) víkendový kulturní program. V pražské galerii Hunt Kastner (viz úvodní foto) proběhla v pátek vernisáž výstavy s názvem Dotknout se zastaveného času, která představuje tvorbu Evy Kmentové, Evy Koťátkové, Aleny Kotzmannové, Aleny Kučerové, Adély Matasové a Terezy Příhodové. Skrze šest českých umělkyň, tři starší a tři mladší generace, kurátorka Pavlína Morganová „sleduje proměnu přístupu k materiálům a tématům, které bývají spojovány s ženským osudem“. Zároveň se jedná o výběr šesti naprosto zásadních jmen českého umění od druhé poloviny minulého století dodnes. Kdo ta jména nezná, rozhodně by se s nimi měl v Hunt Kastner seznámit. A kdo je zná, jistě už má dávno zapsáno v kalendáři.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.