TOP 10 českých aukcí roku 2022

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


TOP 10 českých aukcí roku 2022
#Radosti#Umění

První lednové novinky ze světa umění se ohlížejí za loňskou aukční sezónou a připomínají deset položek, za které loni sběratelé utratili nejvíc peněz. Kdyby si někdo brousil zuby na celou loňskou TOP desítku českých aukcí, stálo by ho to lidových 391,7 milionu korun. A přibyly by mu do sbírky hned čtyři obrazy malířky Toyen. Kdo a co tedy loni kralovalo našim aukčním síním?

Bohumil Kubišta: Staropražský motiv, 123 600 000 Kč

Dlouho očekávané překročení stomilionové hranice na českých aukcích přišlo loni v květnu na aukci Galerie Kodl. Staropražský motiv Bohumila Kubišty z roku 1911 je pochopitelně nádherné dílo, které splňuje všechny škatulky kategorie „blue-chip“. Kromě nesporných uměleckých kvalit má i skvělou provenienci a výhodu v tom, že se na trhu moc Kubištových děl nepohybuje. Ze skromné 25milionové vyvolávací ceny ho tak plácačky dražitelů snadno vynesly nad magickou hranici.

Toyen: Samotáři, 54 000 000 Kč

Loňská nejdražší Toyen se rovnou zařadila do TOP trojky aukčních rekordů této trhem i kunsthistoriky milované české malířky. Stačilo k tomu 54 milionů korun včetně aukční přirážky. Kouzelné na prodeji je ovšem srovnání s jeho vůbec prvním představením veřejnosti v roce 1935 na První výstavě skupiny surrealistů v ČSR v Mánesu. Autorka ho tehdy nabízela za 2600 korun. Jedním dechem ale musíme dodat, že už tehdy se jednalo o cenu značně převyšující průměrný úřednický plat.

František Kupka: Bílý kůň, 42 000 000 Kč

Překrásná malba Františka Kupky z doby, kdy ještě svět umění neznal slovo abstrakce, loni dostala cenovku 42 milionů korun, a stala se tak Kupkovou nejdražší figurální malbou na českém trhu. I Bílý kůň se na trhu objevil už v minulosti, a tak se i v tomto případě můžeme potěšit bez nadsázky pohádkovým zhodnocením. V roce 1994 byla malba k mání ve francouzském Douai za 6500 eur, předloni za ni nový majitel v Rennes zaplatil už 775 tisíc eur. Jediný rok tak stačil téměř ke zdvojnásobení hodnoty díla.

Toyen: Skryt v jejích odrazech, 34 720 000 Kč

Čtvrté místo loňského aukčního žebříčku patří opět Toyen. Její tvorba se v posledních patnácti letech začala na českém trhu objevovat častěji a častěji a její sběratelskou oblibu definitivně stvrdila velká retrospektivní výstava v Národní galerii v Praze v roce 2021. Jednalo se navíc o putovní výstavu, která dál cestovala k milovníkům umění do Hamburku a Paříže. Její poválečná malba Skryt v jejích odrazech byla s konečnou cenou bezmála 35 milionů korun vrcholem sezóny pro aukční síň European Arts, které loni zajistila téměř třetinu celkového obratu.

Toyen: Mirage (Přelud), 31 157 500 Kč

I pátou příčku žebříčku zaujímá pozdní dílo malířky Toyen, tentokrát s francouzským názvem Mirage. Výrazně horizontální malba našla svého nového majitele v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery a i té zajistila podstatnou část ročního obratu: spolu s následující položkou v TOP desítkovém přehledu se postarala o jeho nadpoloviční část. Více než 30 milionů korun stačilo k tomu, aby se Mirage stal devátým nejdráže vydraženým dílem Toyen na českém trhu.

Toyen: Vidím, že má bílá stránka zezelenala, 28 435 000 Kč

Šestá příčka patří poslední Toyen v letošním aukčním žebříčku. Dílo s poetickým názvem Vidím, že má bílá stránka zezelenalase do aukce dostalo poprvé a jistě dražitele zaujalo nejen svým zajímavým geometrickým charakterem, ale i (na Toyen) nízkou cenovkou. Z vyvolávací ceny 7,2 milionu ji přes 10 minut hnali výš až na konečných téměř 28,5 milionu včetně aukční přirážky.

Bohumil Kubišta: Zátiší s citrony, 23 520 000 Kč

Bylo by s podivem, kdyby Kubištovu auru z květnového rekordního prodeje aukční síně ještě nevytěžily. Koncem listopadu tak Galerie Kodl nabídla ještě jedno jeho dílo, zátiší s lehce kubistickým nádechem, které vzniklo jen dva roky před rekordním Staropražským motivem. Konečná cena sice tu vyvolávací nepřekročila o víc než 9 procent, i to ale stačilo na zařazení do loňské TOP 10 i na druhé místo v Kubištově autorském aukčním žebříčku.

Emil Filla: Zátiší s černou kytarou a ovocem, 19 220 000 Kč

Co by to bylo za žebříček bez Filly? Své krásné a celkem rozměrné zátiší z roku 1932 vystavil Filla na své jubilejní výstavě k padesátinám v pražském Mánesu. Zařazení do autorova vrcholného pozdně kubistického období i doložená důvěryhodná provenience zaujala dražitele na sále Arthouse Hejtmánek natolik, že ji z vyvolávacích 6,5 milionu korun vyhnali téměř na trojnásobek.

Josef Čapek: Chlapec z ulice, 18 000 000 Kč

Zajímavé zhodnocení zažila i předposlední položka loňské TOP desítky. Chlapce z ulice od Josefa Čapka vydražila před 12 lety aukční síň 1. Art Consulting za tehdejší vyvolávací cenu 3 miliony korun. Na loňské květnové aukci v Galerii Kodl bylo dílo nabídnuto za 4,8 milionu korun, ze kterých se konečná cena vyšplhala až na 18 milionů včetně aukční provize.

Mikuláš Medek: Svět cibule II, 17 040 000 Kč

Nejdražší desítku děl na českých aukcích v roce 2022 uzavírá Mikuláš Medek a jeho Svět cibule II. Na rekordní Medkovu malbu, která se v roce 2019 vydražila za 57 milionů korun včetně aukční provize, sice ztrácí pěkných pár desítek milionů, i tak se ale loni vydražený obraz s cenovkou lehce přes 17 milionů dostal hned na druhé místo Medkova autorského aukčního žebříčku. I Medkovi na trhu pomáhá jeho předloňská retrospektivní výstava ve Valdštejnské jízdárně.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.