Art Basel v plném proudu a Černický končí na UMPRUM

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Art Basel v plném proudu a Černický končí na UMPRUM
#Radosti#Umění

Minulý týden se ve světě umění nesl především v duchu Art Baselu, věhlasného veletrhu umění ve švýcarské Basileji. Se zahájením veletrhu se navíc rozkřiklo, že Emmanuel Perrotin, jeden z největších světových galeristů, prodal nadpoloviční podíl ve svých galeriích. V českých luzích zase rezonuje odchod Jiřího Černického z UMPRUM a především otevřený dopis, ve kterém své rozhodnutí vysvětluje.

Černický končí na UMPRUM

Výtvarník Jiří Černický, který byl dlouho vedoucím ateliéru malby na pražské UMPRUM, letos v této své funkci končí. Důvody, které ho k tomu vedly, osvětluje v dlouhém otevřeném dopise adresovaném primárně škole a jejím studentům. Popisuje v něm, že „těžce nese celospolečenskou až pedantskou kontrolu údajného korektního pojmenovávání věcí“, ačkoliv „si donedávna myslel, že je stoupenec stejných či velmi podobných hodnot“. Na několika konkrétních příkladech vysvětluje vypjatou atmosféru na škole, ve které se střetávají velmi liberálně smýšlející studenti s osobností svého učitele, a otevírá poměrně zajímavou debatu o střetu generací. Třeba se do debaty zapojí i ta nejmladší generace a vykreslí nám situaci i svým pohledem.


Art Basel v plném proudu 

Ve švýcarské Basileji právě probíhá největší svátek světového trhu s uměním, prestižní veletrh Art Basel, na který se ze všech koutů světa sjíždějí sběratelé lační po rozšiřování svých sbírek. Českou účast najdete na souběžném veletrhu Liste, zaměřeném na mladé umění. Galerista Filip Polanský tu představuje videa a objekty Romana Štětiny, o které je podle všeho slušná poptávka. 

Letos si na Art Baselu odborná media naopak všímají vlažnějšího zájmu o nejdražší položky na prodej, jejichž omračujícími cenami se galeristé rádi chlubí. Megagalerista David Zwirner se dokonce explicitně vyjádřil tak, že už nehodlá zveřejňovat skutečné prodejní ceny, ale pouze ty, za které díla nabízí. Čísla o skutečném objemu současného trhu s uměním se tak znovu dostávají do mlžného oparu. 


Nová výstava v galerii Magnus Art

V galerii Magnus Art se v pondělí otevírá nová výstava, která představuje poslední část sbírky Magnus Art, soukromé firemní sbírky J&T Banky. Ta je složena z děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, ocenění pro české výtvarníky do 35 let. Prostory galerie tentokrát zaplní především nová média: video si totiž jako prostředek uměleckého vyjádření vybralo hned pět představovaných umělců: Roman Štětina, Barbora Kleinhamplová, Martin Kohout, Mark Ther a Lukáš Hofmann. Zkrátka ale nepřijdou ani příznivci klasičtějších médií. Na výstavě jsou k vidění sochařské instalace Dominika Langa a Matyáše Chocholy i malby Vladimíra Houdka.


Emmanuel Perrotin prodává většinový podíl ve svém galerijním impériu 

S otevřením Art Baselu se do uměleckých kuloárů dostala ještě jedna zpráva, a totiž že jeden z největších světových galeristů Emmanuel Perrotin plánuje prodat 60% podíl svého galerijního impéria francouzskému podnikateli Nadrovi Moussalemu, potažmo jeho společnosti Colony Investment Management. Bloombergu Perrotin vysvětlil, že mu investice umožní další expanzi. Na Art Baselu už se ale galerista rošťácky procházel z plackou s nápisem „Sorry no comment“ připnutou na hrudi. Zda si pod expanzí máme představit nové světové pobočky, nebo třeba nákup jiných galerií, si teď můžeme jenom domýšlet.


USA zpátky do UNESCO

Spojené státy americké mají v plánu stát se znovu členem UNESCO. Z organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu země vystoupila v roce 2017 během prezidentského úřadování Donalda Trumpa, jehož administrativa tehdy prohlásila, že má UNESCO problematický management a protiizraelské zaměření. USA to ale nevyjde levno, UNESCu dluží přes 600 milionů dolarů v poplatcích, které přestaly platit už v roce 2011. Členské státy navíc musí hlasovat o opětovném vstupu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.