10 nejdražších obrazů na globálním trhu 2022

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


10 nejdražších obrazů na globálním trhu 2022
#Umění#Radosti

Minulý týden jsem se ve svém příspěvku věnovala nejdražším položkám českých aukcí, tento týden předkládám ke srovnání ty zahraniční. Čísla jsou sice jen o trochu vyšší, zato se podstatně liší v měně. Loňský rok na světových aukcích významně poznamenala především dražba ohromné sbírky nedávno zesnulého spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena, na které padal jeden rekord za druhým. Není tedy překvapením, že hned polovina děl tohoto žebříčku byla součástí právě této dražby. Připravte se na nesnesitelnou četnost slova „rekord“.

1. Andy Warhol, Shot Sage Blue Marilyn, 1964
195 040 000 USD

Nejdražším obrazem loňských světových aukcí se stal jeden z nejtypičtějších „Warholů“, který byl více než posledních 30 let součástí sbírky Thomase a Doris Ammannových. Marilyn Monroe, jednu z nejrozpoznatelnějších celebrit, si právě s Warholovým dílem snadno spojí i široká veřejnost a o takový status se také na aukci strhl patřičný zájem. S cenovkou blížící se 200 milionům dolarů se Shot Sage Blue Marilyn stala dokonce druhým nejdražším dílem zahraničních aukcí vůbec. Koupil ho galerista Larry Gagosian, který byl shodou okolností v roce 1986 u jeho prodeje předchozím majitelům.

2. Georges Seurat, Les Poseuses, Ensemble (Petite version), 1888
149 240 000 USD

Dosavadní autorský rekord za dílo Georgese Seurata se od roku 2018 držel na částce 34 milionů dolarů. Malba Les Poseuses, Ensemble ze sbírky Paula Allena rekord loni nejenom pokořila, ale dokonce více než zčtyřnásobila. Nový majitel si dílo pořídil téměř za 150 milionů dolarů. Když se přitom Les Poseuses v roce 1970 naposledy objevily v aukci, byly vydraženy za „pouhý“ 1 milion dolarů. Pohádkové zhodnocení si ale rozhodně zaslouží. Už jen pro tu působivou připomínku Seuratova vůbec nejslavnějšího díla – všimněte si, že na stěně za pózujícími dívkami visí veleslavné Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte.

3. Paul Cézanne, La Montagne Sainte-Victoire, 1888–90
137 790 000 USD

Rekordy z prodeje sbírky Paula Alleny obsadily i třetí (a čtvrtou, pátou, šestou a sedmou) příčku tohoto žebříčku. I tato krásná krajinomalba Paula Cézanna překročila svůj předchozí rekord z roku 2019 a rovnou ho zdvojnásobila. Vysokou cenovku neměla ovšem malba La Montagne Sainte-Victoire poprvé. V roce 2001 si ji Paul Allen zakoupil za 38,5 milionu dolarů, na tu dobu dost draze.

4. Vincent van Gogh, Verger avec cyprès, 1888
117 180 000 USD

Více než třicetiletý rekord za aukční prodej díla Vincenta van Gogha pokořilo jiné dílo, Cypřišový sad za více než 117 milionů dolarů, jak jinak než ze sbírky Paula Allena. Když byl přitom v roce 1990 vydražen předchozí rekordman, Portrét doktora Gacheta, za 83 milionů dolarů, stal se rovnou nejdražším dílem prodaným na světových aukcích vůbec.

5. Paul Gauguin, Maternité II, 1899
105 730 000 USD

Další ze série děl ze sbírky Paula Allena, Maternité II Paula Gauguina, se dostalo i na první příčku Gauguinova autorského žebříčku. Ten přitom už od roku 2006 držela jedna a ta samá malba, a totiž L’Homme à la hache, kterou vydražila newyorská pobočka Christie’s za něco málo přes 40 milionů dolarů. Aukční rekordy nicméně povědomí o cenách trochu zkreslují. V roce 2015 mělo údajně dojít k privátnímu prodeji jiné Gauguinovy malby z tahitského období Nafea Faa Ipoipo (Kdy se vdáš?)za 300 milionů dolarů. Později se nicméně ukázalo, že částka byla trochu přifouknutá. Katarský emír za ni ve skutečnosti zaplatil 210 milionů dolarů. A právě proto se držíme aukčních žebříčků.

6. Gustav Klimt, Birch Forest, 1903
104 585 000 USD

Posledním z děl velerekordní aukce sbírky Paula Allena, které překročilo stomilionovou dolarovou hranici, se stal Březový háj Gustava Klimta. V aukci se malba objevila naposledy v roce 2006 v New Yorku, kdy ji aukční síň Christie’s vydražila za 40,3 milionů dolarů. Pokud správně počítám, zhodnocení vychází téměř na příjemných, i když určitě ne rekordních, 160 procent.

7. Lucian Freud, Large Interior, W11 (after Watteau), 1981–83
86 265 000 USD

Konečně se dostáváme k poslednímu dílu ze sbírky Paula Allena, která bez nadsázky ovládla loňský žebříček TOP 10. Jeho sedmou příčku obsadilo tentokrát dílo podstatně pozdější, skupinový portrét od Luciana Freuda z počátku 80. let. Prodeji jistě neuškodila ani právě probíhající retrospektiva tohoto autora v londýnské Národní galerii. Konečná cena 86,2 milionu dolarů se stala autorovým aukčním rekordem, a to už podruhé. Poprvé se totiž na vrchol jeho žebříčku tato malba dostala už v roce 1998, tehdy k tomu ovšem stačilo pouhých 5,8 milionu dolarů.

8. Andy Warhol, White Disaster [White Car Crash 19 Times], 1963
85 350 500 USD

Osmá příčka patří dalšímu dílu Andyho Warhola, tentokrát ze série Death and Disaster. Naposledy se něco z této série na trhu objevilo v roce 2013. Silver Car Crash se tehdy za 104,5 milionu dolarů stala autorovým nejdražším dílem. Teď se karty trochu zamíchaly a po loňském roce se mezi třemi nejdražšími díly objevují hned dvě právě ze série Death and Disaster.

9. Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982
85 000 000 USD

Krásná ukázka takzvaných „skull paintings“ (lebkových maleb) Jeana-Michela Basquiata byla donedávna součástí sbírky japonského miliardáře Yusaku Maezawy. Naposledy se v aukci objevila poměrně nedávno, v roce 2016 byla vydražena za 57,2 milionu dolarů. Po loňském prodeji se stala třetím nejdražším dílem tohoto ikonického malíře.

10. René Magritte, Empire of Light (L’Empire des lumières), 1961
79 243 069 USD

Velkou pozornost vzbudila loni malba L’Empire des lumièresfrancouzského malíře Reného Magritta, která se do aukce dostala vůbec poprvé. Dlouhé roky patřila do sbírky Anne-Marie Gillionové Crowetové, Magrittovy přítelkyně a mecenášky. Výbornou provenienci doplnila i bohatá výstavní historie – dílo mohli vidět namátkou třeba návštěvníci Louisiana Museum of Modern Art, San Francisco Museum of Modern Art, Seoul Museum of Art nebo Musée Magritte. Aukce loni skončila ohromným úspěchem a ztrojnásobením dosavadního Magrittova rekordu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.