J&T Banka novým partnerem bienále a Zhanna Kadyrova v Galerii Rudolfinu

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


J&T Banka novým partnerem bienále a Zhanna Kadyrova v Galerii Rudolfinu
#Umění#Radosti

J&T Banka se od letošního roku stává novým a mimořádně hrdým partnerem českého pavilonu na benátském bienále. Do něj se po dlouhých pěti letech, kdy byl československý pavilon pro poškození nepoužitelný, vrací umění a my máme ohromnou radost, že jsme k tomu mohli napomoct. Co dalšího se během minulého týdne odehrálo na poli umění?


J&T Banka se stává partnerem českého pavilonu na benátském bienále

V dubnu zase začnou všechny cesty vést do Benátek. Startuje tam totiž jubilejní 60. ročník benátského bienále, jehož českou prezentaci od letošního roku podporuje J&T Banka. Pro české umění je to významný ročník, od poškození Československého pavilonu přímo během bienále v roce 2019 byla totiž česká výstavní lokace uzavřena a nejvýznamnější světová přehlídka současného umění se musela obejít bez české i slovenské účasti. Po dlouhých pěti letech se letos poprvé české umění do Benátek vrací, byť zatím jen do provizorně opraveného pavilonu, a my jsme nadšeni, že jsme tomu mohli napomoct. Svou tvorbou nás bude reprezentovat Eva Koťátková, která tu představí projekt Srdce žirafy v zajetí je o 12 kilogramů lehčí.


Zhanna Kadyrova v Galerii Rudolfinum

Galerie Rudolfinum zahájila novou výstavu, a to zcela první pod plným vedením nově zvolené ředitelky Julie Bailey. Pod názvem UNEXPECTED tu vystavuje Zhanna Kadyrova. Rodačka z Ukrajiny přináší silnou výpověď o posledních letech své rodné země zmítající se ve válce. Výstava svými návštěvníky nutně pohne, od vizuálně minimalistických instalací, které v sobě nesou materiály přímo spojené s válečným ničením, až po symbolické květiny přivezené z Ukrajiny představující němé uprchlíky. 


Oficiální plakát na pařížské olympijské hry budí kontroverzi

Francie zveřejnila podobu oficiálního plakátu k blížícím se olympijským hrám, které se tentokrát konají v Paříži. Jeho autorem je ilustrátor Ugo Gattoni, který v něm vykreslil fantaskní panorama Paříže včetně řady jejích symbolů, od Eiffelovy věže až po Invalidovnu. A právě ta k sobě přitáhla pozornost široké veřejnosti. Chybí na ní totiž kříž a francouzská trikolora, které budovu ve skutečnosti zdobí. Proti kritice, že autor upravil symboly hostící země, se Gattoni brání tím, že ve skutečnosti vyobrazuje budovy tak, jak si je sám vybavuje, aniž by se snažil o jejich precizní realistické vyhotovení.


Francouzští obchodníci umění se bouří proti novým regulacím EU

A Francie ještě jednou. Nové regulace Evropské unie, jejichž cílem má být boj proti nezákonnému obchodu s kradeným uměním, vzbudily silné vášně právě mezi francouzskými obchodníky s uměním. Podle nich totiž negativně ovlivní obchod s uměním a penalizují obchodníky i sběratele, kteří se ničeho nedopustili.

Nový zákon, který má vejít v platnost v červnu příštího roku, se zaměřuje na sběratelské předměty starší 250 let a pocházející mimo EU, kam spadají mimo jiné sběratelsky oblíbené africké nebo předkolumbovské artefakty. Tyto předměty mají být nově opatřeny importní dokumentací, včetně celé historie vlastnictví. Získat takovou dokumentaci je podle kritiků nákladné a v některých případech nemožné. Předměty navíc mají být považovány za kradené, nebude-li prokázáno jinak.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.