Nové akvizice českých galerií a beznadějně vyprodaný Vermeer

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Nové akvizice českých galerií a beznadějně vyprodaný Vermeer
#Umění#Radosti

Loňský rok znamenal pro české sbírkotvorné instituce jednu nepříjemnou změnu – do takzvaného akvizičního fondu, ze kterého české galerie a muzea umění čerpají finance na nákup nových děl do svých sbírek, nenatekla ani koruna. Přesto se českým institucím podařilo rozšířit své sbírky, i když výrazně méně než v předchozích let. Co nakoupily a co dalšího se během minulého týdne stalo ve světě umění?


České veřejné akvizice 2022

Jako každý rok přináší časopis Art+Antiques přehled toho, co během roku nakoupily do svých sbírek české kulturní instituce. Uplynulý rok byl navíc specifický v tom, že po delší době nemohly galerie a muzea spoléhat na peníze z takzvaného akvizičního fondu neboli dotačního programu ministerstva kultury na nákup umění. Kvůli nedostatku financí nebyl program letos vůbec vypsán, do budoucna by snad ale měl být obnoven.

Co se tedy podařilo nakoupit? Tak třeba Národní galerie si mimo jiné pořídila za 4,5 milionu korun středověkou sochu Madony na andělském trůnu z Havraně od Mistra Bečovské Madony. Rozšiřovala ale i sbírky současného umění, a to například o díla Markéty Othové, umělecké dvojice Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov, Igora Korpaczewského, Anny Daučíkové, Zbyňka Baladrána nebo skupiny Rafani.


Beznadějně vyprodaný Vermeer

V Amsterdamu začala blockbusterová výstava Vermeera, dosud nejrozsáhlejší přehlídka jeho díla. Aby si návštěvníci Vermeera opravdu užili, rozhodlo se Rijksmuseum, kde se výstava koná, limitovat počet denních vstupů. Hned po pár dnech od otevření a spuštění prodeje se ovšem vyprodaly úplně všechny vstupy, a tak ten, kdo v tuto chvíli nedrží lístek v ruce, se už na výstavu zřejmě nedostane. Rijksmuseum se prý pokouší najít způsob, jak na výstavu dostat více návštěvníků, a tak bude zřejmě prodlužovat buď celou výstavu, nebo otevírací hodiny. Každopádně je to dobrá zpráva: fronty na umění svědčí o dobrém stavu společnosti.


Christie’s investuje do fintechu

Christie’s Ventures, venture kapitálová odnož stejnojmenného aukčního domu, koupil podíl v Art Money. Tuto globální art-fintech společnost založil v roce 2015 australský podnikatel Paul Becker. Aktuálně působí v US, UK, Austrálii a na Novém Zélandě, propojuje se s galeriemi a snaží se zájemcům o umění usnadnit jejich nákup. V praxi to znamená, že Art Money umožňuje nákup na splátky, a majitelé se tak mohou doma radovat ze svého nového kousku umění co nejdřív. Christie’s Ventures byl spuštěn letos v červenci a Art Money je jeho první investice do fintechu.


Nejdražší kresba Tintina

Francouzský aukční dům Artcurial vydražil černobílou kresbu slavného belgického komiksu Tintin za 2,16 milionu eur, a pokořil tak Hergého dosavadní autorský rekord. Georges Prosper Remi, který tvořil pod pseudonymem Hergé, ji nakreslil v roce 1942 a její barevnou variantu využil o pár let později pro komiks Tintin v Americe. Jen pro srovnání – výsledná cena je v přepočtu téměř ekvivalentní třeba malbě Samotáři od Toyen, která se loni stala druhým nejdražším dílem českých aukcí.


Snoop Dogg je zřejmě tajemným mecenášem NFT

Anonymní sběratel vystupující pod přezdívkou Cozomo de’ Medici věnuje do sbírek Los Angeles County Museum of Art sbírku NFT čítající 22 děl od 13 umělců z celého světa. Součástí sbírky je například umělecké dílo vytvořené pomocí umělé inteligence od Claire Silver, NFT fotografie Justina Aversana nebo kniha Neila Strausse Survive All Apocalypses zapsaná na blockchainu Ethereum. Podle vyjádření muzea by se dokonce mělo jednat o největší dar americkému muzeu svého druhu. Nejčastěji ale média zmiňují úplně jiný detail, a totiž že pod pseudonymem dárce by se ve skutečnosti měl skrývat slavný raper Snoop Dogg.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.