Veletrhy v Evropě a umělecký vandalismus na právnické fakultě

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Veletrhy v Evropě a umělecký vandalismus na právnické fakultě
#Radosti#Umění

Uplynulý týden přinesl nejen (konečně) podzimní počasí, ale i celou řadu novinek ze světa umění. Co by vám tentokrát nemělo uniknout? Tak třeba veletrhy Frieze v Londýně nebo Paris+, kde se v těchto týdnech setkává většina světových hráčů trhu s uměním. Zajímat by vás mohlo i virtuální muzeum ukradeného umění nebo pražská právnická fakulta, jejíž prostory zdánlivě zvandalizovala dvojice českých umělců. Vladimir 518 a Epos 257 zvandalizovali právnickou fakultu 

Té zprávě se tento týden nedalo uniknout. Umělci tvořící pod přezdívkami Vladimír 518 a Epos 257 vytvořili intervenci přímo v budově pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy (viz úvodní foto, zdroj: Magdaléna Medková). Atrium „ozdobili“ sprejovými nápisy a transparenty, které nejvíc ze všeho dávaly tušit vniknutí aktivistických vandalů na akademickou půdu.

O tajném projektu s názvem Křik ve stroji ve skutečnosti několik měsíců věděli kromě děkana jen další tři lidé. Cílem umělců bylo otevřít dialog o veřejném prostoru jako politické platformě. A podle všeho se jim to povedlo. Kromě momentu překvapení, který si minulý týden prožil téměř každý příchozí do atria budovy, připravili umělci ve spolupráci s fakultou i navazující třídenní konferenci. Odvahu zástupců právnické fakulty k realizaci právě takového projektu nutno ocenit.


Londýnský Frieze slaví 20 let

V Londýně minulý týden proběhl dvacátý ročník veletrhu umění Frieze. Londýnská Tate Gallery na něm díky příspěvku ve výši 150 tisíc liber poskytnutému hollywoodskou agenturou Endeavor, která Frieze vlastní, pořídila devět uměleckých děl. A u té příležitosti se instituce ohlédla za dvaceti lety s Frieze. Za tu dobu se Tate rozhodně nedrželi zpátky a na veletrhu nakoupila do svých sbírek 160 uměleckých děl.

 

Chystá se druhý ročník Paris+

V Paříži se tento týden koná veletrh Paris+, který nemá na svědomí nikdo jiný než starý dobrý Art Basel. Letošní druhý ročník uvítá v Grand Palais Éphémère 154 galerií z celého světa. Mezi nimi nebudou chybět „megagaleristé“ jako Gagosian, Hauser & Wirth nebo David Zwirner. Chybět nebudou ani perspektivní mladé galerie v sekci „émergentes“. České galerie se ani v jedné sekci nezúčastní. 


Umělec potrestán za zveřejnění politikovy „sex-tape“

Ruský umělec Pyotr Pavlensky a jeho přítelkyně Alexandra de Taddao si u francouzského soudu vyslechli rozsudek k půl roku domácího vězení za zveřejnění intimní nahrávky politika Benjamina Griveauxe. Macronův kolega z La République en Marche měl nahrávku údajně sám poslat de Taddao v roce 2018, v době, kdy ještě nebyla ve vztahu s Pavlenskym, zato Griveux působil jako vládní mluvčí. Zveřejnění dva roky nato stálo politika primátorskou kampaň a umělce půl roku s elektronickým náramkem.


UNESCO otevře virtuální muzeum ukradeného umění 

Svůj záměr vybudovat ve spolupráci s Interpolem virtuální muzeum ukradeného umění zveřejnilo UNESCO už loni. Minulý týden byla představena vizualizace muzea, za jejímž designem stojí Diébédo Francis Kéré, architekt původem z Burkiny Faso a loňský laureát prestižní Pritzkerovy ceny. Účelem muzea je zvýšit povědomí o kriminalitě v oblasti umění a kulturního dědictví vůbec. Stát bude 2,5 milionu dolarů.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.