Světové úspěchy českého umění i hudby

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Světové úspěchy českého umění i hudby
#Radosti#Umění

V závěru uplynulého týdne přišla mimořádně potěšující zpráva o stavu českého současného umění: výtvarnici Kláru Hosnedlovou si do své „stáje“ vybrala jedna z nejvýznamnějších světových galerií White Cube. Dařilo se ovšem nejen výtvarnu, ale i hudbě. Nahrávku Mahlerovy Páté symfonie České filharmonie vybral The Times do své top 10 nejlepších nahrávek roku. Co dalšího ze světa umění by vám tento týden nemělo utéct?


Kláru Hosnedlovou zastupuje White Cube

Českou výtvarnici Kláru Hosnedlovou nově zastupuje jedna z nejprestižnějších světových galerií White Cube. Zařadila se tak mezi notoricky známé umělce, jako jsou Georg Baselitz, Tracey Emin, Gilbert & George, Damien Hirst nebo Bruce Nauman. A to právem – o Hosnedlové jsme už dávno věděli, že je jí česká scéna malá a že si její intimní, neuvěřitelně propracované vyšívané obrazy i komplexní architektonické instalace zaslouží mezinárodní pozornost.

Klára Hosnedlová žije v Berlíně a dosud ji zastupovaly pražská galerie Hunt Kastner a berlínská galerie Kraupa-Tuskany Zeidler. První samostatnou výstavu jí White Cube uspořádá ve své londýnské pobočce v Bermondsey v roce 2025.

Nahrávka roku České filharmonie

The Times zařadil nahrávku Mahlerovy Páté symfonie v podání České filharmonie dirigované Semjonem Byčkovem mezi top 10 nahrávek vážné hudby právě končícího roku. O světových kvalitách prvního českého orchestru jistě už dávno nikdo nepochyboval. Čas od času ale stojí za to si připomenout, jaký klenot nám na břehu Vltavy hraje.

Nepochopená socha

V londýnské galerii zasahovala policie po oznámení, že se v ní nachází bezvládná žena s hlavou opřenou o stůl. Jak asi tušíte, jednalo se ve skutečnosti o uměleckou instalaci. Její autor Mark Jenkins sochu Kristina vytvořil inspirován sestrou galeristy Steva Lazaridese, která měla kdysi usnout s hlavou zabořenou v talíři polévky. Je dobře, že umění budí rozruch a dostává se i do mainstreamových médií. Jen bych byla radši, kdyby se zprávy soustředily spíš na výklad současného umění a důvod, proč může nabývat i takových forem, než na lehce posměšnou zkratku o nepochopeném umění.

O dinosaury už trh nestojí

O fosiliích pravěkých dinosaurů na aukčním trhu jsem se tu v posledních měsících několikrát zmiňovala. Přestože aukce i veletrhy v nedávné době naznačovaly zvýšený zájem o tato díla přírody, teď se ukazuje, že nadšení sběratelů zřejmě chladne. Na newyorské aukci Sotheby’s se totiž lebka T-rexe vydražila za překvapivě nízkých 6,1 milionu dolarů, přičemž spodní hranice odhadu byla nastavena na 15 milionů.

Žebříček nejvlivnějších

Magazín ArtReview zveřejnil aktuální žebříček Power 100 neboli stovku nejvlivnějších osobností uměleckého světa. Na jeho vrchol se tentokrát propracoval umělecký kolektiv Ruangrupa z Indonésie, který se většině z nás zapsal do paměti především letošním ročníkem přehlídky Documenta v německém Kasselu. V první desítce se kromě nich umístila i kurátorka letošního benátského bienále Cecilia Alemaniová, německý fotograf Wolfgang Tillmans, umělkyně Simone Leighová, která se postarala o letošní výstavu v americkém pavilonu benátského bienále, nebo zakladatel světové sítě galerií David Zwirner.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.