Kam za uměním mezi svátky

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Kam za uměním mezi svátky
#Umění#Radosti

Uběhnutý týden se bohužel vyvíjel úplně jinak, než by se od předvánočního času normálně očekávalo. Každý se s šokujícími zprávami vyrovnáváme jinak. Těm, komu by mohlo být nápomocné alespoň lehké rozptýlení nebo zamyšlení nad uměním, přináším několik tipů na právě probíhající výstavy, které mezi svátky můžete navštívit.GHMP / Dům U Kamenného zvonu: Myslet filmem

Skupinová výstava v Domě U Kamenného zvonu se zaměřuje na pohyblivý obraz i na to, jak se pomocí něho současná generace českých výtvarníků vyjadřuje. Velký prostor na výstavě dostal projekt Jakuba Jansy s názvem Garden of Problems, jehož část jste mohli vidět i na letošním J&T Banka Art Index Pop-upu. Kromě něj výstava Myslet filmem představuje díla od Jána Mančušky, Radka Brousila, Ley Petříkové, Zbyňka Baladrána (viz úvodní foto: Noc světa, 2011, políčko z filmu) a Tomáše Svobody. Vedle sebe tak klade tvůrce vzešlé jak z výtvarné scény, tak z té filmové.


Moravská galerie v Brně / Made by Fire

Dnes už v podstatě kultovní výstavní projekt Made by Fire, který měl premiéru na milánském Designweeku a pokračoval v Praze na Designbloku dorazil svou spanilou jízdou do Brna, kde je k vidění až do srpna. Pro každé z měst ale autoři výstavu lehce upravili, takže se nebojte jít případně podívat znovu. To nejlepší z českého skla a porcelánu v kontextu současné doby, která energeticky náročné výrobě úplně nepřeje, určitě stojí zato vidět víc než jednou.


8smička: Volt-Age

Aktuální výstava v humpolecké 8smičce nabízí netradiční pohled na dnešní svět, který je životně závislý na elektřině. V rámci projektu Volt-Age 8smička propojila skupinu umělců se dvěma svéráznými humpoleckými postavičkami – místním elektrikářem Kamilem Machyánem a zakladatelem nedalekého Muzea izolátorů a bleskojistek Františkem Daňkem. Co společně vykřesali, zjistíte na půl cesty mezi Prahou a Brnem.Albertina: Katharina Grosse

Ve vídeňská Albertině během Vánoc najdete mimo jiné výstavu Kathariny Grosse, jedné z nejvýznamnějších současných umělkyň. Pokud je vám její jméno povědomé, možná si vybavíte její výstavu ve Veletržním paláci, která proběhla ještě za ředitelování Jiřího Fajta. Podobně jako tehdy v Praze, i v Albertině malby opouštějí formát plátna a rozprostírají se po celém interiéru výstavní síně, takže do nich návštěvníci mohou doslova vstoupit.


Gropius Bau: General Idea

V berlínském Gropius Bau právě probíhá retrospektiva kanadského uměleckého uskupení General Idea, které mezi lety 1969 a 1994 tvořili Jorge Zontal, AA Bronson a Felix Partz. A když říkám tvořili, myslím to poměrně doslova. Jejich společná myšlenka totiž byla doslova přetvořit své životy do žijícího uměleckého díla. Klíčové instalace, videa, ale i kresby, malby a sochy najdete spolu s řadou archivních materiálů na aktuální výstavě v Berlíně.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.