Art Index naživo. Nejlepší současné umění naplní pražskou Invalidovnu

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceArt Index naživo. Nejlepší současné umění naplní pražskou Invalidovnu
#Radosti#Umění

Unikátní prostor pražské Invalidovny se na počátku září promění v galerii a budou tu k vidění i na prodej díla nejlepších současných českých umělců. Od 7. do 10. září se tu uskuteční třetí ročník bienále Art Index Pop-up, jehož se letos zúčastní pět desítek předních tuzemských umělců.


„Vystavené práce s vámi budou rezonovat, některé ve vás probudí touhu diskutovat. Najdete zde díla, která vás rozesmějí i naštvou, se kterými budete souznít i nesouhlasit, která budou lahodit vašemu oku nebo vás naopak provokovat. Umění nám dává šanci nahlédnout na svět jinýma očima, umí nás proměnit, či dokonce léčit, když mu dáme šanci. Všechna díla jsou navíc dostupná ke koupi. V J&T Bance totiž věříme, že obklopovat se originálními uměleckými díly má obohacující účinky,“ vysvětluje Anna Pulkertová, odbornice na umění z J&T Banky.

„V minulých ročnících jsme vyzývali k poznávání a objevování umění, ukazovali jsme, jak s uměním žít a jak se dá sbírat. Tentokrát chceme představit různé pohledy na to, jak nás umění může obohatit, proměnit a léčit. A to z pohledu umělce i diváka nebo sběratele. Nový bude i prostor, kde padesátku umělců z žebříčku Art Index vystavíme, a tím je karlínská Invalidovna. Do této působivé stavby se na čtyři dny přesune z ateliérů na 150 děl, která budou jako vždy dostupná i koupi,“ dodává Pulkertová.

V nečekaných zákoutích i velkorysých prostorech karlínské Invalidovny objevíte různé netušené schopnosti umění proměňovat nás, samotné autory nebo svět kolem nás. Co vše vám umění může přinést, ať už jste pozorovatel, nebo si ho dokonce připustíte k tělu blíž a stane se z vás sběratel? Jako by se ptali autoři výstavy.

Umění léčí

Hlavním tématem letošního, již třetího, ročníku úspěšné akce J&T Banka Art Index Pop-up je schopnost umění léčit, uzdravovat a měnit. A to nejen jednotlivce, ale i společnost.

„Invalidovna dřív sloužila jako místo, kde se ranění vojáci snažili nalézt zpátky své zdraví. Asi se shodneme na tom, že i dnes se mnozí z nás cítí nějakým způsobem ranění, polámaní nebo třeba jen unavení. A to je právě situace, ve které se lidé často obracejí k umění a dobře dělají. Umění totiž dokáže člověka obohatit, proměnit a v některých případech skutečně i uzdravit. Letos proto představíme taková umělecká díla, která s tímto tématem nějakým způsobem souvisejí, i když to v některých případech bude možná trochu léčba šokem,“ připomíná Valérie Horváth z Art Servisu J&T Banky.

Podle ní se míra vlivu umění na psychiku často podceňuje. Přitom se mu věnuje i věda. Známý je třeba takzvaný Florentský nebo Stendhalův syndrom pojmenovaný podle turistů, kteří bývají tak mohutně ohromeni krásou italské Florencie natřískané špičkovými uměleckými díly, že začnou pociťovat reálné fyzické obtíže. V zahraničí je také už několik případů v Belgii či Kanadě, kdy se návštěvy uměleckých institucí „předepisují“ v rámci léčby některých psychických neduhů.

Investice do umění

Výstava J&T Banka Art Index Pop-up má proti jiným expozicím umění několik klíčových výhod. Tou hlavní je, že se na jednom místě sejde nejnovější tvorba umělců, kteří patří do absolutní špičky. K tomu kurátorkám pomáhá Art Index, tedy žebříček stovky umělců, jejichž kvalitu dlouhodobě potvrzuje odborná veřejnost, a lze tedy předpokládat, že jejich umění odolá časovému testu.

Právě takové umění je přitom velmi perspektivní investicí. Oproti staršímu umění totiž lze díla současných umělců získat za rozumné ceny. A komu se podaří dobře vybrat, není vyloučené, že se bude jednou radovat ze zhodnocení v řádu desítek i stovek procent.

Druhou výhodou je, že všechna díla vystavená letos v září v Invalidovně budou skutečně na prodej. Návštěvníci si tak budou moci vybírat z děl tvůrců, jako je Kateřina Šedá, Krištof Kintera, Zbyněk Baladrán, Anna Hulačová, Jan Kaláb, Vladimír Houdek, Jiří Černický, Josef Bolf nebo Vendula Chalánková.

„Opakovaně se nám na pop-up vrací umělci z předních příček žebříčku Art Index, mezi které samozřejmě patří i Eva Koťátková, která rok co rok potvrzuje svůj enormní úspěch i v našem žebříčku. Ve své tvorbě je poměrně konzistentní, což je ostatně i jedním z důvodů jejího úspěchu, každý ročník ale představoval jiný segment její tvorby. Zatímco na tom prvním jsme vystavovali Koťátkové charakteristické koláže, předloni to byly kovové sochy a letos se nechte překvapit,“ dodává Valérie Horváth.

Každé dva roky

J&T Banka Art Index Pop-up se poprvé uskutečnil v roce 2019, tehdy v prostorách Domu U Zlatého hroznu, a zaznamenal okamžitý úspěch. Jednalo se o příslovečnou výkladní skříň současného umění, které v sobě spojuje tematickou aktuálnost, formální mistrovství a také investiční potenciál. Na akci byla k vidění i nákupu díla od desítek umělců z první stovky Art Indexu, kam v té době spadali ještě i umělci o generaci starší, tedy včetně Vladimíra Kokolii, Jiřího Kovandy či Jana Merty.

O dva roky později se druhé vydání Art Index Pop-upu uskutečnilo v jednom smíchovském domě, kde kurátorky ukázaly, že umění může zaplnit i zcela běžný městský byt a nemusí být jen v galeriích.

Tím se ustavil rytmus Art Index Pop-upů na formě bienále, kterým již zůstane. „Ano, dává to smysl i vzhledem k prvotní myšlence pop-upu, a totiž ukazovat to nejnovější, co se v ateliérech našich výtvarníků nachází. Dvouletý cyklus dává umělcům víc prostoru pro samotnou tvorbu, kterou pak s radostí představujeme,“ uzavírá Valérie Horváth.

J&T Banka Art Index Pop-up 2023, 7. až 10. září 2023, Invalidovna, Praha – Karlín, vstup zdarma.

Potvrzení umělci

Eva Koťátková, Kateřina Šedá, Krištof Kintera, Zbyněk Baladrán, Anna Hulačová, Jaromír Novotný, Jan Kaláb, Vladimír Houdek, Martin Kohout, Jiří Franta – David Böhm, Dominik Lang, Jiří Černický, Roman Štětina, Josef Bolf, Pavla Sceranková, Jiří Thýn, Alena Kotzmannová, Vendula Chalánková, Jakub Nepraš, Daniel Pitín, Adam Vačkář, Richard Loskot, Veronika Bromová, Jan Šerých, Lenka Klodová, Martin Lukáč, Petr Dub, Anna Slama – Marek Delong, Marie Lukáčová, Federico Díaz, Pavel Mrkus, Pavla Malinová, Milena Dopitová, David Krňanský, Hynek Alt, Jan Vytiska, Jiří Petrbok, Anežka Hošková, Jakub Choma, Viktorie Langer, Johana Pošová – Barbora Fastrová, Romana Drdová, Lucie Mičíková, Jakub Jansa, Jakub Hošek, Igor Hosnedl


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.