Oceněná umělá inteligence a světový online trh s uměním

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Oceněná umělá inteligence a světový online trh s uměním
#Radosti#Umění

Tento týden získali všichni, koho zajímá trh s uměním, spoustu čtiva: vyšel totiž nový Hiscox Online Art Trade Report, který popisuje, co se během uplynulého roku odehrálo na online trhu. Novinky přináším i z českých aukcí: proběhla totiž ta u European Arts a přinesla dosud nejdražší dílo Bedřicha Piskače. Ještě jste o něm neslyšeli? Tak čtěte dál.


The Hiscox Online Art Trade Report 2023

Vyšel nový Hiscox Online Art Trade Report, který mapuje vývoj světového online trhu s uměním za uplynulý rok. Ukázalo se, že obrat v tomto segmentu sice opět vzrostl, růst ale zpomaluje, 30 % respondentů navíc uvedlo, že v následujícím roce má v plánu své nákupy omezit. Velký potenciál podle všeho dřímá ve frakčním vlastnictví, prostřednictvím kterého má v tomto roce v úmyslu investovat 61 % respondentů, a ve skupině mladých sběratelů číslo dokonce roste až k 78 %. Ochabující zájem naopak podle očekávání zaznamenávají NFT. Oproti předloňsku se procento respondentů, kteří do této formy umění investují, prakticky nepohnulo, a zájem v následujícím roce o něj hlásí jen 12 % sběratelů, kteří se zúčastnili průzkumu.


Umělá inteligence získala ocenění za fotografii

Že umělá inteligence dokáže pořádně zmást naše rozlišovací schopnosti, si poslední dobou potvrzujeme poměrně pravidelně. Teď ale zmátla i porotu prestižní fotografické soutěže. Vítězem Sony World Photography Awards se totiž stal Boris Eldagsen se svým dílem The Electrician. Po oznámení výsledků se ale své ceny vzdal s tím, že do soutěže přihlásil dílo, které ve skutečnosti vytvořila umělá inteligence. Svět fotografie podle Eldagsena potřebuje zahájit otevřenou diskuzi o tom, co lze vlastně ještě považovat za fotografii. Finanční částku, která se s prvním místem pojí, doporučil pořadatelům ocenění darovat festivalu fotografie v ukrajinské Oděse.


Preis der Nationalgalerie a Turner Prize

V zahraničí se udělovala i další ocenění. Prestižní britská Turner Prize oznámila své letošní finalisty. Jsou jimi sochař Jesse Darling, konceptuální umělkyně Ghislaine Leungová, malířka Barbara Walkerová a malíř Rory Pilgrim, který byl ovšem nominován za svou práci zahrnující performance, zvuk a film. I německá Preis der Nationalgalerie oznámila vítěze, a to rovnou čtyři: James Richards, Hanne Lippardová, Daniel Lie a Pan Daijingová. Zařadila se tak k dalším uměleckým cenám, které už nevybírají jediného vítěze.


Bedřich Piskač: téměř neznámý, ale za 16 milionů

Jarní aukce European Arts skončila deseti položkami, jejichž ceny vystoupaly nad milion s celkovým obratem 81 milionů korun. Nejdražším dílem se stala malba Tři akty v zeleném z roku 1926, za kterou nový majitel zaplatil přes 16 milionů korun. Jejím autorem je Bedřich Piskač, jehož jméno v souvislosti s bombastickými aukčními výsledky často neslýcháme. V dražbách se ostatně objevuje jednou, dvakrát ročně a ještě před dvěma lety nedosáhlo žádné z jeho děl ani dvou milionů korun. Důvod to má prozaický: nadějný malíř zemřel velmi mladý, a jeho děl je tedy poměrně málo. Tři akty v zeleném je jedno z jeho nejrozměrnějších pláten a navíc má skvělou provenienci: malba byla v minulosti vystavena na důležitých výstavách i součástí prestižních sbírek.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.