Top 10 zahraničních aukcí v roce 2023

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Top 10 zahraničních aukcí v roce 2023
#Radosti#Umění

Na deset nejdražších obrazů loňských aukcí byste dohromady potřebovali 673,7 milionů dolarů a nějaké drobné, což je oproti předcházejícímu roku jen o trochu víc než polovina. Že trh s uměním loni začal chladnout, není žádná novinka. Abychom ale byli fér, aukční sezóna 2022 byla významně ovlivněna fenomenálním prodejem sbírky Paula Allena, který zaznamenal celou řadu rekordů a nakonec se stal vůbec nejúspěšnějším v aukční historii vůbec. Ale zpátky k roku 2023 – za které obrazy na loňských světových aukcích padaly nejvyšší částky? Ve všech případech šlo tentokrát o díla vzniklá ve 20. století a všechna se objevila v nabídce dvou nejvýznamnějších aukčních domů, Sotheby’s a Christie’s.


1. Pablo Picasso, Femme à la montre (Žena s hodinkami), 1932 - 139 363 500 $

Na první příčce není nikdo jiný než Pablo Picasso, od jehož smrti shodou okolností právě loni uběhlo 50 let. Uplynulý rok probíhala celá řada výstav na Picassovu počest, a tak není divu, že mu byla věnována pozornost i na trhu. Jeho Femme à la montre neboli Žena s hodinkami je portrétem jeho lásky a múzy Marie-Thérèse Walterové. Na trh se malba dostala z pozůstalosti sběratelky Emily Fisherové Landauové a částka za ni se vyšplhala na více než 139 milionů dolarů. Stala se tak druhým nejdráže vydraženým Picassovým dílem vůbec – víc stály už jen Ženy z Alžíru v roce 2015, a to 179,4 milionu dolarů.


2. Gustav Klimt, Dame mit Fächer (Dáma s vějířem), 1917 - 85 305 800 £ (106 756 354 $)

Londýnská pobočka Sotheby’s na jaře nabídla Dámu s vějířem, dost možná úplně poslední dokončené dílo Gustava Klimta. A byl to fenomenální úspěch. Nejenže konečných 85,3 milionu liber stanovilo Klimtův nový aukční rekord, jednalo se navíc o nejvyšší částku dosaženou na evropských aukcích vůbec.


3. Claude Monet, Le bassin aux nymphéas (Leknínový rybník), 1919 - 74 010 000 $

Pozdní malba nejslavnějšího impresionisty Clauda Moneta se stala senzací listopadové newyorské aukce u Sotheby’s. Malbu jednoho z jeho nejoblíbenějších motivů, rybníku s lekníny, totiž v podstatě nikdo neznal. Padesát let byla ve stejné rodinné sbírce, ze které se nedostala ani na žádnou výstavu, natož na trh. S konečnou cenou 74 milionů dolarů se přitom jedná o šesté nejdražší Monetovo dílo, které prošlo aukcemi.


4. Jean-Michel Basquiat, El gran espectáculo / The Nile (Velké představení / Nil), 1983 - 67 110 000 $

Jean-Michel Basquiat na aukcích obvykle nezklame a nejinak tomu bylo i v případě květnové aukce Christie’s. Triptych, který dává do souvislosti černošské otroctví ve starověkém Egyptě a ještě poměrně nedávných Spojených státech, se tu prodal za 67,1 milionu dolarů a krásně tak dokreslil rostoucí křivku trhu s Basquiatem. Stejné dílo se totiž objevilo na aukci už v roce 2005, kde si ho slavný návrhář Valentino Garavani pořídil za 5,2 milionu dolarů.


5. Gustav Klimt, Insel im Attersee (Ostrov v Atterském jezeře), kolem 1901 - 53 188 500 $

Pátou příčku obsadilo další dílo Gustava Klimta. Motiv ostrovu v rakouském Atterském jezeře vznikl ve dvou verzích, jedna visí ve vídeňském Leopoldově muzeu, druhou si v květnu, jen pár týdnů před prodejem Dámy s vějířem, nový majitel koupil za více než 53 milionů dolarů.


6. Francis Bacon, Figure in Movement (Postava v pohybu), 1976 - 52 160 000 $

Francis Bacon se dlouhodobě řadí mezi nejdražší umělce a loni to potvrdila i listopadová aukce Christies, která nabídla jeho Figure in Movement. Postavou v pohybu je ve skutečnosti Baconův milenec George Dyer, jehož předčasná smrt malíře silně zasáhla a roky se jí ve své tvorbě věnoval. Cenovka 52,1 milionů dolaru je za Baconova díla sedmá nejvyšší.


7. Richard Diebenkorn, Recollections of a Visit to Leningrad (Vzpomínky na návštěvu Leningradu), 1965 - 46 410 000 $

Sedmá příčka loňských nejdražších obrazů ustanovila i nový aukční rekord amerického malíře Richarda Diebenkorna. Ten předchozí, držený pozdější lyrickou abstraktní malbou z oceňované série Ocean Park, byl přitom téměř poloviční. Malba Recollections of a Visit to Leningrad je ukázkou silné inspirace francouzským fauvistickým malířem Henrim Matissem, jehož tvorbu v 60. letech Diebenkorn poprvé viděl naživo.


8. Mark Rothko, Untitled / Yellow, Orange, Yellow, Light Orange (Bez názvu / Žlutá, oranžová, žlutá, světle oranžová), 1955 - 46 410 000 $

V top desítce se loni umístilo i jedno z charakteristických pláten Marka Rothka, tentokrát ve žluto-oranžové barevné kombinaci. Na listopadové aukci Christie’s v New Yorku bylo vydraženo za více než 46,4 milionu dolarů. I tato malba má za sebou pěkné zhodnocení – ani ne před deseti lety si ji úspěšný dražitel odnesl za 36,5 milionu korun a dobře udělal. Dá se předpokládat, že ani načasování prodeje nebylo náhodné – Rothkovi zrovna probíhá velká retrospektiva v pařížské Fondation Louis Vuitton.


9. Vasilij Kandinskij, Murnau mit Kirche II (Murnau s kostelem II), 1910 - 37 196 800 £ (44 758 691 $)

Jarní sezóna v Londýně přinesla mimo jiné i významný prodej krajinomalby Vasilije Kandinského, jednoho ze zakladatelů abstraktní malby. Kromě toho, že se jedná o krásnou ukázku právě postupného objevování abstrakce, stojí za zmínku i historie obrazu. Za války ho totiž rodině továrníka Siegberta Sterna ukradli nacisté a objeven byl až před deseti lety v Eindhovenu. Část z 37 milionů liber, za které teď byl obraz vydražen, prý chtějí potomci Sternových investovat do hledání ostatních nacisty ukradených děl.


10. Henri Rousseau, Les Flamants (Plameňáci), 1910 - 43 535 000 $

Desítku aukčně nejúspěšnějších děl loňského roku uzavírají kouzelní Plameňáci Henri Rousseaua, kteří zvedli pomyslnou cenovou laťku jeho děl opravdu vysoko. Zatímco poslední rekord stanovil už před třiceti lety Portrét Josepha Brummera na 4 miliony dolarů, Plameňáci letos nového majitele stáli milionů 43, tedy více než desetinásobek.Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.