Novinky ze světa umění se v posledních týdnech točily téměř výhradně kolem trhu s uměním, a právě kulminující aukční sezónou. Tento týden ale žádné rekordy českých ani zahraničních dražeb nečekejte. Místo toho se dočtete o novém laureátovi britské Turner Prize, ukradeném uměleckém díle německého výtvarníka Anselma Kiefera, novém českém zápisu do seznamu UNESCO nebo termínu znovuotevření pařížské katedrály Notre Dame.
Ukradený Anselm Kiefer
Ve francouzském městečku Croissy-Beaubourg poblíž Paříže byly ukradeny části díla německého umělce Anselma Kiefera. Podle odhadů by se způsobená škoda měla pohybovat kolem 1 milionu eur. Podle všeho se mělo jednat o olověné díly Kieferových charakteristických „knihových“ soch. Není to poprvé, co byla Kieferova tvorba z jeho skladu ukradena, něco podobného se stalo už v roce 2016. V obou případech se předpokládá, že šli lupiči primárně po materiálu, aniž by tušili, že ve skutečnosti kradou něco ještě cennějšího. Nemilá událost se stala paradoxně právě v době, kdy do amerických kin vstupuje nový dokumentární film o Anselmu Kieferovi.
Turner Prize získal Jesse Darling
Prestižní britská Turner Prize zná svého dalšího laureáta. Stal se jím Jesse Darling, britský multidisciplinární umělec žijící a tvořící v Berlíně. Je známý mimo jiné prací s nekonvenčními materiály, které nechyběly ani na výstavě s názvem No Medals, No Ribbons, za kterou byl na Turner Prize nominován. Inspiroval se znepokojivými událostmi posledních let. Instalace z ostnatých drátů, kovových zábran nebo policejních pásek tak souvisely s tématy od brexitu přes covid až po migrační krizi.
České sklo v UNESCO
Tak se to podařilo. České republice a dalším pěti evropským zemím se podařilo zařadit ruční výrobu skla na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Ruční sklo, od výroby suroviny přes foukání až po brus a další techniky zpracování skla, má v Česku bohatou tradici i řadu řemeslníků, kteří se mu dodnes věnují. Spolu s Českou republikou o zápis usilovala Francie, Finsko, Německo, Maďarsko a Španělsko.
Katedrála Notre Dame se znovu otevře přesně za rok
Francouzská vláda oznámila, že přesně za rok se znovu otevřenou brány pařížské katedrály Notre Dame, kterou v roce 2019 významně poničil rozsáhlý požár. Od té doby probíhala složitá rekonstrukce, komplikovaná nejen úderem pandemie, ale i archeologickými průzkumy. Vyšla zhruba na 765 milionů eur, z čehož podstatnou část věnovali francouzští podnikatelé a sběratelé François Pinault a Bernard Arnault v trochu úsměvné snaze jeden druhého trumfnout o nejobjemnější filantropický počin.
Kontroverze kolem uzavření Centre Pompidou
A Paříž ještě jednou. V centru pozornosti je tentokrát Centre Pompidou, které se má naopak brzy dočasně uzavřít. Budova jedné z nejslavnějších kulturních institucí na světě se má podrobit rozsáhlé rekonstrukci od roku 2025 na předpokládaných 5 let. To vytváří nervozitu především mezi zaměstnanci, kteří dosud nevědí, co je v tomto období čeká. Zatímco mluvčí Centre Pompidou tvrdí, že všem zaměstnancům zůstanou jejich pozice, nebo jim obdobné, i po znovuotevření, odbory mají jiný názor a očekávají písemné závazky. Centre Pompidou tak čelí stávkám zaměstnancům, kvůli kterým muselo být před pár týdny na několik dní zavřeno veřejnosti.