Mladé umění v Alšovce a zkopírovaný design na AliExpressu

3-minutové čtení
J&T specialista

Mladé umění v Alšovce a zkopírovaný design na AliExpressu
#Umění#Radosti

V dnešním přehledu novinek ze světa umění nabízím jeden aukční rekord českého umění v zahraničí a jeden potenciální rekord zahraničního umění u nás. Kromě toho přináším frustrující příběh Jiřího Krejčiříka a dalších designérů, jejichž tvorbu najdete zkopírovanou v příšerné kvalitě na stránkách čínských výrobců. Ze všeho nejdřív vás ale zvu na výlet za uměním do Hluboké nad Vltavou.

Mladé umění v Alšovce

Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou uspořádala minulý víkend grand opening tří nových výstav, v rámci kterých představuje tři rozmanité zástupce současné mladé generace: Moniku Žákovou, Karímu Al-Mukhtarovou a Jakuba Matušku.

Monika Žáková znovu dokazuje, že je mistryní té nejjemnější práce s barvou, světlem i prostorem a nutí návštěvníky dívat se opravdu zblízka, aby porozuměli tomu, co vlastně vidí. Karíma Al-Mukhtarová vystavila na Hluboké působivý soubor vyšívaných děl – od šatů přes své vlastní dlaně až po sklo. A Jakub Matuška, kterého možná znáte lépe pod jeho street-artovou přezdívkou Masker, spojil síly s architektkou Lenkou Míkovou a zaplnil prostor nejen svými malbami a kresbami, ale i mimořádně kreativní výstavní architekturou.

Hollar v NY za 20 milionů

V newyorské aukci Sotheby’s se podařila jedna rekordní bohemika. Kresba střech Lambethského paláce v Londýně od českého barokního grafika a kreslíře Václava Hollara se vydražila za 819 tisíc dolarů, v přepočtu téměř 20 milionů korun. Dosavadní rekord tak překročila zhruba osminásobně: dosud ho držela kresba katedrály sv. Pavla v Londýně, kterou v roce 2010 zakoupilo Metropolitní muzeum v New Yorku za necelých 76 tisíc liber. Autorka Hollarova soupisu děl Alena Volrábová ale o její pravosti pochybuje a z umělcova katalogu raisonné ji vyřadila.

Jiří Krejčiřík vs. čínští plagiátoři

Jiří Krejčiřík, kterého Forbes oprávněně označuje za vycházející hvězdu českého designu, si nedávno na svých sociálních sítích postěžoval, že kopii svých děl našel na čínském portálu AliExpress, dokonce opatřenou jeho oficiálními fotografiemi. Zatímco Krejčiříkovy originální stoly z masivního třešňového dřeva si můžete objednat u ikonické galeristky Rossany Orlandi a počkat si tři měsíce, než se vyrobí, u čínského výrobce k zákazníkům už za pár kliknutí míří nekvalitní plastová kopie. S tímto „fenoménem“ zápasí všichni významní designéři včetně velkých značek a povětšinou marně. Krejčiříkovi se díky jeho urputnosti podařilo prodej alespoň zatím zastavit a o tom, jak se mu to podařilo, mluvil kromě Forbesu i s Czechdesignem.

Kokoschka za 200 milionů?

Na český trh míří dílo s ambicí bezpečně pokořit dosavadní aukční rekordy. Obraz Oskara Kokoschky Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok) nabídne aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery ve své březnové aukci za vyvolávací cenu 200 milionů korun. Teprve loni přitom padla stomilionová hranice, kterou překonala Galerie Kodl s malbou Staropražského motivu Bohumila Kubišty, kterou si nový majitel pořídil za 123,6 milionů korun. Potenciál Kokoschka jistě má – jeho aukční rekord drží portrét Josepha de Montesquiou-Fezensaca, který se v roce 2018 v newyorské pobočce Sotheby’s vydražilo za 20,4 milionu dolarů.

Cenu kritiky získal Patrik Adamec

Novým laureátem Ceny kritiky za mladou malbu se před pár dny stal student pražské Akademie výtvarných umění Patrik Adamec. Ten se paradoxně nezabývá malbou, ale objekty. Ty, které vystavil v rámci výstavy finalistů Ceny kritiky, mají ale podobu obrazů. Adamec se v těchto „pěnových malbách“ věnoval psychologickým krajinám souvisejícím s autorovým českým původem a dětstvím stráveným na Floridě. Výstava děl všech finalistů bude k vidění v paláci Adria do 5. března


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.