Je to tlak, ale nesmíme podléhat emocím. Členové investičního výboru fondu NextGen o investicích

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceJe to tlak, ale nesmíme podléhat emocím. Členové investičního výboru fondu NextGen o investicích
#Akcie#Fondy#Příběhy

J&T Investiční společnost spustila nový fond nazvaný NextGen. Jde o unikátní produkt, protože zkušený portfolio manažer Michal Semotan vybírá investice na základě doporučení investičního výboru, v němž je pětice mladých studentů gymnázia Nový PORG. Ti z prestižní investiční soutěže Wharton Investment Competition přivezli medaili a posléze se zúčastnili stáže v J&T. Jak vnímají tíhu odpovědnosti, když rozhodují o prostředcích dalších investorů? A jaká byla jejich první akcie? V druhé části ankety odpovídají Jan Kubeš a Herbert Janda.Jan Kubeš

Kdy vás zlákaly investice? A od kdy reálně investujete?

Investice mě zlákaly na Novém PORGu, kdy jsem se připojil před několika lety do školního klubu NPIS (Nový PORG Investment Society – pozn. red.). Do svého portfolia jsem však začal investovat až později, v době, kdy jsme se zapojili do poslední soutěže Wharton Investment Competition.


Co byla první akcie, kterou jste koupil?

První akcie, kterou jsem koupil, byla Phillips 66, kterou jsme zahrnuli do finálního portfolia naší soutěže.


Jak vnímáte tu odpovědnost být v investičním výboru fondu a rozhodovat o investicích dalších lidí? Je to výrazně odlišné proti vlastním prostředkům?

Odpovědnost za fond je rozhodně jiná než s vlastními prostředky. Jednak peníze nejsou naše, takže má člověk větší strach, aby je neztratil, a také kapitál, se kterým pracujeme, je mnohem větší, než na co jsme zvyklí. Oba faktory přispívají k tomu, že to beru seriózněji než vlastní portfolio.


Zmínili jste, že se s kolegy skvěle doplňujete v tom, na jaké oblasti se každý z vás zaměřuje. Jaká je ta vaše oblast? Máte v ní větší slovo při probírání případných investic?

Sektor, na který se dívám více, je v oblasti přepravy, ale když je příležitost, koukám na firmy i v jiných sektorech. Větší slovo v oblasti nemám, snažíme se, aby všichni v týmu měli hlas stejný a všechny investice se odhlasovaly většinově.


Do čeho nejraději investujte?

Nejraději investuji do akcií, konkrétně růstových se střední až vyšší tržní kapitalizací. Co se týče jiných aktiv, zatím se v nich tolik neorientuji. Jediné, co jsme měli příležitost analyzovat, jsou dluhopisy, které máme částečně i v našem NextGen fondu, nicméně ty ve svém portfoliu nemám.


Herbert Janda

Kdy vás zlákaly investice? A od kdy reálně investujete?

Začal jsem se zajímat o investice už v mladším věku, líbila se mi myšlenka pasivního příjmu. Ale reálně investovat jsem začal až v roce 2020.


Co byla první akcie, kterou jste koupil?

Booking Holdings, byla to také jedna z našich prvních analýz v NPIS klubu.


Jak vnímáte tu odpovědnost být v investičním výboru fondu a rozhodovat o investicích dalších lidí? Je to výrazně odlišné proti vlastním prostředkům?

Je to očividný tlak, ale snažím se rozhodovat bez emocí, tudíž podobně jako při obchodování s vlastními prostředky.


Zmínili jste, že se s kolegy skvěle doplňujete v tom, na jaké oblasti se každý z vás zaměřuje. Jaká je ta vaše oblast? Máte v ní větší slovo při probírání případných investic?

Během soutěže jsem měl na starosti firmy e-Commerce a retail, ale časem můj watchlist nabral diverzifikace. Každý v investičním výboru má stejně velký hlas, když jde k odsouhlasení akcie v jakémkoliv sektoru.


Do čeho nejraději investujte?

Rád sleduji makroekonomické dění, ze kterých vznikají předpovídatelné investiční trendy. Legislativní zákony nebo mezinárodní vztahy mi přijdou jako zajímavá odvětví, která se vyplatí sledovat.


Přečtěte si také první díl ankety nebo rozhovor o fondu J&T Next Gen.

Nebo se podívejte se na speciální díl J&T Banka Talks s těmito mladými investory z gymnázia Nový PORG.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.