Sir Simon Rattle v České filharmonii a Hunt Kastner na Art Baselu

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Sir Simon Rattle v České filharmonii a Hunt Kastner na Art Baselu
#Radosti#Umění

Minulý týden byl obzvlášť bohatý na novinky ze světa umění. Velké pozdvižení vyvolala Česká filharmonie, které se podařilo přilákat opravdovou hvězdu. Od nastávající sezóny se jejím hlavním hostujícím dirigentem stává sir Simon Rattle. Co dalšího by vám tento týden nemělo uniknout?


Sir Simon Rattle podepsat angažmá v České filharmonii

Česká filharmonie opět dokázala, že se řadí mezi ty nejvýznamnější světové orchestry. Jejím hlavním hostujícím dirigentem se totiž od následující sezóny stane sir Simon Rattle, britský hudebník, kterého lze bez nadsázky označit za světovou megastar. Rattle má k Česku blízko, ať už jako milovník Slovanských tanců Antonína Dvořáka, velký obdivovatel českého dirigenta Rafaela Kubelíka, nebo manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené. V minulosti vedl Berlínskou filharmonii nebo Londýnský symfonický orchestr, aktuálně je šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.


Objevená socha Jana Kaplického

Podivuhodný příběh se odehrál kolem jedné zapomenuté instalace Jana Kaplického. Objekt, který vznikl pro milánské trienále a benátské bienále jako designový stánek pro minerálku. Dvacet let pak ležel před továrnou v Itálii, kde vzniká celá řada uměleckých instalací. Tam ji objevil Norman Foster, jeden z nejslavnějších světových architektů, a inicioval její cestu do Prahy. Tady teď v ateliéru sochaře Lukáše Raise získává zpátky svůj původní lesk a v létě by měla být k vidění v rámci festivalu Sculpture Line.


Rybolovlev prohrál spor se Sotheby’s

V ostře sledovaném procesu mezi ruským miliardářem Dmitrijem Rybolovlevem a aukční síní Sotheby’s padl rozsudek. Aukční dům, který čelil obvinění z napomáhání k celé řadě podvodů při prodejích uměleckých děl Rybolovlevovi, nakonec vyhrál. Přesto ale v Sotheby’s zřejmě moc neslaví. Během procesu se totiž podrobně rozebíraly praktiky privátních prodejů, jejichž pozadí bylo dosud zahaleno rouškou obchodního tajemství.


Na Art Basel se vrací Hunt Kastner

Nejočekávanější veletrh výtvarného umění Art Basel minulý týden zveřejnil seznam vystavujících galeristů. Po roční pauze se do Basileje vrací pražská galerie Hunt Kastner, byť sběratelům nepředstaví českého autora. Galeristky tentokrát přivezou polskou konceptuální umělkyni a fotografku Ewu Partum. Tu česká veřejnost mohla vidět v roce 2019 na první sólové výstavě v Praze právě v žižkovské Hunt Kastner galerii.


Noví laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého

Cena Jindřicha Chalupeckého v pátek oznámila nové laureáty tohoto ocenění pro výtvarné umělce. Stali se jimi Oskar Helcel, Judita Levitnerová a No Fun Kolektiv, který tvoří Markéta Sokupová, Alex Petrova, Ondřej Trhoň, Andrea Hubert a Maxine Vajt. CJCH původně z vybraných finalistů z řad českých výtvarníků mladších 35 let oceňovala jednoho laureáta. V posledních letech se nicméně princip oceňování několikrát měnil. Letos jsou nově oceňováni tři laureáti, přičemž věkové omezení bylo zrušeno. Vyhlášení laureátů se také vrátilo k podobě slavnostního večera v prostoru Studia Hrdinů.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.