Rekordní Kokoschka zůstal bez kupce

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Rekordní Kokoschka zůstal bez kupce
#Radosti#Umění

Dlouho očekávaná aukce díla Oskara Kokoschky, které se mělo stát absolutním rekordmanem českých aukcí a téměř zdvojnásobit aktuální historicky nejdražší položku, skončila nemilým překvapením: o obraz se nikdo neucházel a zůstal bez kupce. Jak k tomu došlo a co dalšího se minulý týden ve světě umění událo?

Rekordní Kokoschka se nekonal

Nejočekávanější událost aukční sezóny skončila fiaskem. Malba Ženy a otroka Oskara Kokoschky, kterou aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery nabízela za vyvolávací cenu 200 milionů korun, a rovnou tedy ambiciózně cílila na český historický aukční rekord, zůstala bez kupce. Podle ředitele aukční síně Vladimíra Lekeše za nepodařeným prodejem stojí článek, který vyšel v rakouském tisku den před aukcí a který měl napadat provenienci i motiv díla. Úspěšná dražba přitom byla považovaná za hotovou věc – aukční domy si ostatně obvykle dopředu zjistí, zda je o tak významné dílo reálný zájem, právě proto, aby se pak nemusely potýkat s takovýmhle šlendriánem. Aukční síň má v plánu se s deníkem i autorkou článku soudit o pořádné odškodné.

Sbírka Michala Mičky je ve veřejné aukci

Zkrachovalý podnikatel Michal Mička, který byl v posledních letech spojován především se značkami Kara Trutnov a Pietro Filipi, byl mimo jiné i sběratelem umění. Právě díla, která ještě nedávno zdobila sídlo jeho firmy, se nyní v rámci insolvenčního řízení dostala do veřejné aukce. A není to vůbec špatný výběr – na prodej jsou nejen významní představitelé současné české a slovenské umělecké scény jako Daniel Pitín, Krištof Kintera nebo Andrej Dúbravský, ale třeba i akvarel s názvem Composition Lyrique Františka Kupky. Vyvolávací ceny jsou navíc velmi příznivé.

Ceny Czech Grand Design rozdány

Minulý týden byly rozdány letošní ceny Czech Grand Design, ocenění, které každý rok uděluje Akademie designu České republiky za nejlepší práce v oboru. Hlavní ocenění Designéra roku si letos odnesli Terezie Lexová a Štěpán Smetana za kolekci sedacího nábytku pro značku Polstrin. V jednotlivých kategoriích byli oceněni Liběna Rochová za módu, autorka tvořící pod pseudonymem Dick Wolf za šperk, Side2 se svým navigačním systémem pro Prahu za grafický design, Iryna Drahun za fotografii a Jindřich Janíček za ilustraci. Výrobcem roku se stala značka Amplla, která na sebe upozornila originálními hasicími přístroji.

Rekordní housle v New Yorku

V New Yorku padaly minulý týden rekordy na aukci s cennými hudebními nástroji, kterou pořádal aukční dům Tarisio. Jeden z nich, bezmála tři sta let staré housle zvané Baltic, našel nového majitele za 9,44 milionu dolarů a stal se tak třetím nejdražším hudebním nástrojem, který byl dosud kdy vydražen. Housle vyrobil v roce 1731 Giuseppe Guarneri del Gesù, známý jako del Gesù, a svůj název získaly od jedné z rodin, která je v minulosti vlastnila.

Obrazy pověšené nakřivo

Kurátoři vídeňského Leopoldova muzea se rozhodli upozornit na globální oteplování tím, že pověsili nakřivo slavná díla Egona Schieleho, Gustava Klimta nebo Gustava Courbeta. Nový „sklon“ děl by měl odpovídat počtu stupňů, o které by měla vzrůst průměrná teplota na místech, která tato díla vyobrazují. Leopoldovo muzeum bylo jedním z terčů klimatických aktivistů, kteří tu polili jednu z maleb Gustava Klimta olejem. Zda se jedná o shodu okolností, nebo se právě vlivem této zkušenosti muzeum snaží ukázat klidnější formy protestu, zůstává otázkou.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.