Unikátní projekt Magnus Art Residency se přesouvá do Prahy

4-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Unikátní projekt Magnus Art Residency se přesouvá do Prahy
RadostiUmění

Galerie Display v Karlových Varech nabídla sérii unikátních výstav. Ty byly součástí většího projektu Magnus Art Residency, který nabídl sedmi dvojicím umělců možnost strávit v inspirativním prostředí Karlových Varů a zrekonstruovaného secesního paláce Sparkasse několik týdnů. Během rezidenčního pobytu vznikla řada cenných uměleckých děl, která nyní jako první představí Galerie Magnus Art sídlící v budově J&T Banky na pražské Invalidovně.


Anna Jožová, Lucie Rosická, Anežka a Jakub Hoškovi nebo Radka Bodzewicz a Petra Švecová patří k nejzajímavějším jménům současného mladého českého umění. Díla těchto tvůrců a dalších umělců inspirovaná Karlovými Vary nyní nabídne Galerie Magnus Art. Jedná se o završení projektu Magnus Art Residency, v rámci nějž vždy dva umělci strávili měsíc ve zrekonstruovaném paláci Sparkasse v Karlových Varech a mohli se soustředit na vlastní i společnou tvorbu. Projekt podpořila J&T Banka v rámci svého Art Servisu.

„Sedm uměleckých dvojic, které se v průběhu roku 2024 na rezidenci setkaly, často propojovalo autory a autorky pracující zcela odlišně. Sklářka tak tvořila s textilní výtvarnicí, sochařka zase s malířem. Umělci a umělkyně díky tomu získávali cenné zkušenosti s novými materiály nebo technologickými postupy. Nezřídka dvojice dokonce v průběhu rezidence pracovaly na společném díle,“ říká spoluautorka projektu Valérie Horváth z Art Servisu J&T Banky. „Karlovy Vary, jakožto město se zcela specifickou atmosférou, mísící historického lázeňského ducha s charakteristickou nedávnou minulostí a současností, se rezidentům staly výraznou inspirací a někdy i zcela explicitním tématem děl,“ dodává Horváth.


Radka Bodzewicz a Petra Švecová - série Pramen

Radka Bodzewicz a Petra Švecová ze série Pramen


Inspirativní město

Karlovy Vary se svou specifickou atmosférou okouzlily všechny zúčastněné umělce. Například Anežku Hoškovou, která se na rezidenci opět setkala se svým bratrem Jakubem, ve Varech zaujaly zejména kostely. „Hodně jsem si tam užila svoje romantické tendence, třeba při výhledu na přírodu z okna nebo při návštěvě Goethovy vyhlídky. Ale fascinovaly mě také vzorky hornin i toho, jak se místní voda usazuje na různých materiálech. To už je docela blízko akvarelu, tedy mé primární technice,“ popisuje umělkyně. Výsledná série obrazů odráží jak její osobní vjem z krajiny, tak i hloubku meditativního prožitku spojeného s tvorbou v tomto inspirativním prostředí.

Důležité bylo také období, v němž umělci svou rezidenci v Karlových Varech strávili. Zachytili tak měnící se, stále však specifickou atmosféru města, které nejvíc tepe v průběhu červencového filmového festivalu, ale i v další části roku má návštěvníkům i umělcům co nabídnout.

Vedle atmosféry pak umělci velmi často jako zdroj inspirace zmiňovali vodu a prameny nebo místní architekturu, v níž se propojuje honosnost stylů z přelomu 19. a 20. století se strohostí brutalismu.

Právě kolize těchto dvou architektonických přístupů fascinovala například Jakuba Tytykala, který se ve Varech potkal s umělkyní Néphéli Barbas.

„Fascinovala mě přítomnost architektonických gest, jako jsou Vřídelní kolonáda a hotel Thermal, vedle architektury z konce 19. století, která je pro lázeňské město typická. Obě architektury, ačkoli jsou naprosto protikladné, se dobře hodí k procházkám, společenskému setkávání a trávení volného času, což je pro pobyt v lázeňském městě typické,“ připomněl Tytykalo.


Různé přístupy

Pro celý rezidenční program byla důležitým motivem různorodost. Velmi často se tu setkali tvůrci, kteří spolu nikdy nepracovali ani nevystavovali, nespojovaly je ani společné techniky a umělecké přístupy. Například hvězda české sklářské školy Anna Jožová spolupracovala s Lucií Rosickou, která tvoří zejména s textilem.

Díky tomu se však umělci shodli na tom, že pro ně byly rezidence mimořádně přínosné. „Když člověk tráví s někým čas na jednom místě, v ateliéru, tak se určité ovlivnění projeví,“ myslí si Stanislav Zábrodský, který se zúčastnil hned první rezidence spolu s Danou Bartoníčkovou.

Specifická situace pak nastala při setkání sourozenců Hoškových, kteří spolu sice již spolupracovali, bylo to však již před dlouhou dobou. „Bylo skvělé být znovu pohromadě a moci spolu mluvit o tom, co děláme,“ shodli se sourozenci.


Anna Jožová a Lucie Rosická - Anima Fragilis

Anna Jožová & Lucie Rosická - Anima Fragilis


Poprvé pohromadě

Rezidence Magnus Art daly vzniknout nový nápadům, zážitkům, přátelstvím a v neposlední řadě mimořádnému souboru uměleckých děl. Ta byla vždy po proběhlé rezidenci představena na výstavě v komorní galerii Display, která byla přímo v budově karlovarského paláce Sparkasse.

Nyní se však všechna díla ukážou poprvé pohromadě, a to v Galerii Magnus Art, která je součástí sídla J&T Banky na pražské Invalidovně.

Výstava s názvem Potkali se ve Varech bude v galerii k vidění od 13. února.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.