Znovunalezený Cimabue a rekordní Mehretuová

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Znovunalezený Cimabue a rekordní Mehretuová
#Radosti#Umění

Uplynulý týden přinesl řadu novinek z trhu s uměním jak u nás, tak v zahraničí. V New Yorku padl nový autorský rekord americko-etiopské malířky Julie Mehretuové. Zatímco v zahraničí platí za superstar, u nás ji zná málokdo. A tak trochu úmyslně tento týden vypichuji právě její úspěšnou aukci v naději, že alespoň pár z vás její jméno vygooglí a seznámí se s její fenomenální tvorbou.


Nový Cimabue nakonec putuje do Louvru

Francii se podařilo odkoupit vzácnou Cimabueho malbu, která byla před čtyřmi lety náhodně objevena v kuchyni nic netušící postarší dámy kdesi ve Francii. Zatímco majitelka měla za to, že se jedná o starou řeckou ikonu, a první „znalec“ odhadl její hodnotu na úsměvných 400 tisíc eur, trh měl jasno. Dávno ztracená drobná malba s výjevem Posmívání Kristu pochází z dílny jednoho z nejvýznamnějších předrenesančních malířů, Giottova učitele Cimabue. Tomu odpovídala i cena dosažená v aukci – krátce po svém nálezu v roce 2019 byla vydražena za 24 milionů eur. Francie ale dílo označila za národní kulturní památku, zastavila jeho vývoz a dala Louvru 30 měsíců na to, aby získal finance na jeho odkup. To se nakonec podařilo: ředitel Louvru minulý týden oznámil zařazení vzácné malby do sbírek instituce.


Trh s collectibles se možná ochlazuje

Minulý týden proběhla společná aukce aukční síně Christie’s a módního domu Gucci, která překvapila nízkým zájmem o vzácné kabelky. Nejdražší z nich se vydražila za 138 600 eur včetně aukčních poplatků, přičemž předaukční odhad začínal na 150 000 a končil na 200 000 eur. Očekávání od dražby přitom byla vysoká, bezpochyby i vzhledem k tomu, jak dobře se v poslední době dařilo trhu s takzvanými „collectibles“, do kterých právě třeba luxusní kabelky spadají. Zdá se, že studená fronta se blíží i sem.


Rekordní Julie Mehretuová

Na newyorské aukci Sotheby’s padl mimo jiné další autorský rekord Julie Mehretuové. Její abstraktní malba s názvem Walkers With the Dawn and Morning se vydražila za 9,5 milionu dolarů. S aukčními poplatky se cena za Mehretuovou poprvé vyšplhala přes osmicifernou hranici na 10,7 milionu dolarů. Zatímco česká veřejnost pravděpodobně ani nezná její jméno, v zahraničí platí Julie Mehretuová za uměleckou superstar a magazín Time ji před třemi lety zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí. Vřele doporučuji podrobně prozkoumat její tvorbu.


Milionové položky pražských aukcí

Podzimní aukční sezóna pokračuje i v Česku. Minulou neděli dokonce rovnou dvěma dražbami ve stejný den. Zatímco v Topičově saloně tradičně dražila aukční síň 1. Art Consulting, na v letenském pavilonu Expo se konala aukce Adolf Loos Apartment and Gallery (ALAG). Na hezké zhodnocení si přišel (dnes již bývalý) majitel malby Ludvík XVI. Aloise Wachsmana, který ho před dvaceti lety koupil za 1,58 milionu korun a minulý týden v ALAG vydražil za 12,4 milionu (vč. aukčních poplatků) a stanovil tak Wachsmanovi nový autorský rekord. Nejdražším dílem aukce u Topiče se stalo Město v noci Kamila Lhotáka, které si nový majitel koupil za vyvolávací cenu 3,32 milionu korun.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.