Meziroční míra inflace v ČR v červnu podle předběžného odhadu dosáhla 2,9 %
Zrychlení inflace, rychlý růst cen potravin a služeb
Podle předběžného odhadu míra inflace v červnu dosáhla meziročně 2,9 %, což je v souladu s očekáváním trhu. Vůči květnu (2,4 % r/r) došlo k znatelnému nárůstu, způsobenému především efektem základny z loňského roku.
V červnu pokračoval rychlý růst cen potravin, alkoholu a tabáku (5,5 % r/r, v květnu 4,8 %), což odpovídá pokračujícímu svižnému růstu cen zemědělské produkce. Předběžná data naznačují také pokračující znatelný a mírně zrychlující růst cen služeb (5,0 % oproti 4,9 % v květnu) a oproti květnu zrychlil také meziroční růst cen zboží (1,6 % r/r za červen vs. 0,9 % v květnu). V meziměsíčním vyjádření celková inflace zpomalila. Detailnější pohled přinesou až finální výsledky, které ČSÚ zveřejní 10. července.
Inflační výhled se nemění
Celkově výsledky naplňují naše očekávání, že odeznívání inflace bude pozvolný proces, kdy inflační tlaky zůstávají relativně perzistentní a v letošním roce se míra inflace bude stále držet na dosah 3% hranice (tj. zhruba 2,5-3,0 %) tolerančního pásma ČNB (1-3 %). Zejména další mírné zrychlení inflace ve službách může být důvodem pro pomalejší návrat inflace k inflačnímu cíli 2 %.
Dopady na měnovou politiku
Výsledky inflace za květen a červen byly oproti očekávání ČNB mírně vyšší, což nahrává komunikaci o minimálně dočasném přerušení snižování sazeb. Nadále čekáme, že letos bude ČNB velmi opatrná s dalším snižováním sazeb, přičemž se nedá vyloučit jejich stabilita až do konce roku (současná úroveň 2T reposazby je 3,5 %). Koruna reagovala na dnešní předběžný výsledek inflace drobným posílením na 24,60 CZK/EUR a vůči euru se nachází na 12měsíčních maximech.