Dění na světovém trhu
- Týden na finančních trzích byl zkrácený o páteční Den nezávislosti v USA, kdy se na zámořských trzích neobchodovalo. Tématem týdne bylo finální schválení Trumpova významného daňového a výdajového balíku zákonů, které finanční trhy přijaly pozitivně především díky prodloužení daňových škrtů z Trumpova prvního prezidentského mandátu. Relativně dobře dopadl i přírůstek zaměstnanosti v USA za červen, kdy ekonomika přidala 147 tis. pracovních míst, nad očekáváním trhu 106 tis. Ve čtvrtek, když už byly zámořské trhy před pátečním svátkem zavřené, nicméně prezident Trump oznámil, že rozešle obchodním partnerům oznámení o jednostranném uvalení cel na importy do USA. Cla se budou pohybovat od 10 – 20 % v nejnižších případech po 60 – 70 % v nejvyšších a budou vybírána od 1. srpna. Tato zpráva zkazila náladu na trzích a překlopila na evropských burzách výkonnost za celý týden do záporu.
- Americký index S&P 500 proto přidal za kratší obchodní týden +1,72 % t/t, zatímco panevropský Stoxx Europe 600 za týden v důsledku pátečního efektu cel odepsal -0,47 %. Domácí index PX však přidal +0,77 % t/t na 2152 bodů, tažený mimo jiné slušným růstem akcií Komerční banky (+2,67 % t/t) a mírnějším nárůstem VIG (+1,13 %) a ČEZu (+1,50 %).
Společnosti na BCPP
- Erste Group – zvýšení bankovní daně v Rumunsku. Rumunská vláda představila balíček opatření, jehož cílem je snížit schodek státního rozpočtu pod 6 % HDP. Plán zahrnuje mimo jiné například zvýšení DPH, vyšší spotřební daně, dočasné zmrazení platů a důchodů ve veřejném sektoru, vyšší bankovní daň či zvýšení daně z dividend. Bankovní daň je v současné daně nastavena jako 2 % z tržeb pro roky 2024 a 2025, s plánovaným snížením na 1 % pro rok 2026. Podle projednávaného návrhu by se sazba daně měla místo snížení naopak zdvojnásobit na 4 %. V roce 2024 Erste Group na této dani zaplatila přibližně 37 mil. EUR, případné schválení návrhu by tak znamenalo zvýšení daňové zátěže přibližně o tuto částku, což představuje přibližně 1,2 % očekávaného konsolidovaného zisku Erste Group v tomto roce. Akcie Erste za týden odepsaly 1,46 % na 1752 Kč/akcie.
- Akcie Colt CZ Group se od 3.7. obchodují bez nároku na dividendu 15 Kč/akcie ze zisku roku 2024. Dividenda představuje hrubý dividendový výnos cca 2,1 % p.a. a její výplata začne 31. 7. Společnost rovněž oznámila, že od 7. 7. spustí svůj první zpětný odkup akcií na pražské burze (viz níže). Akcie Colt CZ navzdory obchodování bez dividendy zůstaly za celý týden poblíž úrovně 720 Kč/akcie.
- Schůze věřitelů dluhopisů Colt CZ u emisí CZG VAR/2027, CZG VAR/2029 a CZG VAR/2030 schválila změnu hranice pro tzv. kontrolu společnosti v emisních podmínkách. Ty doposud stanovovaly, že změna kontroly společnosti by nastala tehdy, pokud by podíl největšího akcionáře Reného Holečka na akciovém kapitálu Colt CZ Group klesl pod 51 %. V takovém případě by držitelé dluhopisů mohli požadovat předčasné splacení. Schůze nově schválily, že se tato hranice snižuje na 30 %. Tuto změnu chápeme tak, že Colt CZ chce mít možnost v budoucnu emitovat akcie na případné další akvizice, čímž by podíl R. Holečka mohl klesnout pod 51 %. Domníváme se, že snížení prahu pro změnu kontroly zvyšuje pravděpodobnost dalších akvizic ve střednědobém horizontu.
- Od 3.7. se bez nároku na dividendu obchodují i akcie Kofoly. Dividenda ve výši 13,5 Kč/akcii (2,5% hrubý dividendový výnos) je finální dividendou za loňský rok, která dohromady činila 21 Kč/akcie. Samotná výplata dividendy proběhne od 11. srpna. Akcie Kofoly navzdory obchodování bez nároku na dividendu za týden přidaly 4,8 % na 541 Kč/akcie.
- Akcionáři Karo Leather, její akcie se obchodují na trhu Start pražské burzy, rozhodli o přesunu akcií společnosti na hlavní trh (Prime Market). Představenstvo získalo mandát k realizaci nezbytných kroků. Firma odhaduje, že by se s akciemi KARO Leather mohlo začít obchodovat na hlavním trhu burzy již od ledna 2026. Přesun akcií Karo na hlavní trh se očekávalo, nicméně potvrzení tohoto záměru a poměrně rychlý harmonogram je pro trh mírně pozitivní informací vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu ze strany většího množství investorů.
Výhled na příští týden
- Téma cel na obchodní partnery USA podle nás významně ovlivní finanční trhy i příští týden. Středa 9. 7. je totiž termínem, do nějž chtěl prezident USA Donald Trump finalizovat jednotlivé obchodní dohody. Vzhledem k tomu, že USA nedosáhly dohody s EU, Japonskem ani řadou dalších zemí, je podle nás pravděpodobné, že D. Trump oznámí uvalení jednostranných celních sazeb. Tato cla by se měla podle jeho čerstvého vyjádření začít vybírat od 1. srpna. Trump podle zpráv již neplánuje znova odložit platnost cel, proto může být vývoj v příštím týdnu významný. Druhým tématem týdne bude záznam ze zasedání amerického Fedu 18. června, jenž bude zveřejněn ve středu. Investoři budou hledat potvrzení, že Fed může postupně inklinovat k obnovení snižování úrokových sazeb poté, co sazby naposledy ponechal mezi 4,25 – 4,50 %. Jakýkoli výhled na měnovou politiku je však podmíněn právě vývojem cel, která jsou negativní pro hospodářský růst USA a zároveň stimulují inflaci.
- Na pražské burze zahájí v pondělí 7. 7. společnost Colt CZ Group svůj historicky první zpětný odkup akcií. Společnost koupí v příštích 12 měsících na pražské burze akcie až za 847 mil. Kč. Jde o stejný objem, jaký firma alokovala na dividendu ze zisku loňského roku (15 Kč/akcie či 847 mil. Kč). Dividenda a zpětný odkup tak nově tvoří dva způsoby distribuce zisku akcionářům.
- Týden bude celkově velmi skromný na zveřejňovaná makrodata. V pondělí budeme sledovat v Německu průmyslovou výrobu za květen (oček. -0,2 % m/m po -1,4 %) a o den později i květnové vývozy (oček. -0,5 % m/m po -1,7 %) a dovozy (oček. -1,3 % po +3,9 %). Ve středu bude v USA publikován uvedený zápis ze zasedání Fedu a ve čtvrtek pak tradiční data z trhu práce.