Startupový svět po kocovině: Nové paradigma

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
David PolachStartupový svět po kocovině: Nové paradigma
#Příběhy#Trendy#Byznys

Startupový ekosystém si docela dlouho užíval divokou party. Ta ale trvala jen do začátku roku 2022. Tehdy přišla studená sprcha – zvýšení úrokových sazeb a pokles na burze NASDAQ. V tu chvíli nastoupila těžká kocovina, která se postupně rozšířila ze Spojených států do Evropy a probublala až do startupů v raných fázích. Klesala dostupnost peněz od venture kapitálových fondů, peníze se staly dražšími a venture kapitálové fondy současně snížily ochotu nést investiční riziko. Jak paradoxní…


V posledních měsících tak startupy neřešily, za jakých podmínek se jim podaří investice vyjednat, ale jestli vůbec budou schopny si na nějaké financování sáhnout. Na přelomu roku trh celosvětově prostě zamrzl a investorům trvalo, než se zorientovali v novém prostředí (čest výjimkám). Startupy, kterým se podařilo uzavřít investiční kolo začátkem roku 2022, měly tu výhodu, že nabraly dostatek kapitálu na to, aby kocovinu zvládly obstojně bez větších nevolností. Některé startupy ale takové štěstí neměly a byly tak nuceny svou činnost ukončit nebo firmu prodat za velmi nízkou cenu. Papírová hodnota odepsaná venture kapitálovými fondy jde v globálním měřítku aktuálně do desítek miliard USD.

Nemluvíme ale jen o Spojených státech a západní Evropě. Stejná situace panuje i v regionu střední a východní Evropy, i když v mnohem menším měřítku. Do konce roku pravděpodobně uvidíme padajících startupů bohužel ještě relativně dost. Mnoha z nich dojde kapitál a nebudou se schopny přepnout do profitabilního módu. Zároveň nebudou mít dostatečně silné metriky na to, aby přilákaly další investory.


Oživení, ale s novými pravidly

Na trhu aktuálně pozorujeme znaky jistého oživení. Jsem přesvědčen, že to nejhorší je za námi a že už jen čekáme na chvíli, kdy trh začne znovu růst. V druhém čtvrtletí letošního roku jsme, věřím, narazili na pomyslné dno. Nyní se už ale počet investic a jejich objem pomalu stabilizují, ba i mírně rostou. Díky pravidelnému kontaktu s ostatními investory po delší době opět vnímám, že investiční apetit je zpět. Investoři aktivně vyhledávají vhodné příležitosti, jenže již nejsou ochotni navracet se k podmínkám z roku 2021.

Na trhu panuje tak trochu zákopová válka. Investoři sice chtějí investovat, ale za podmínek, na které startupy nejsou zvyklé. Při vyjednávání se představy jednotlivých stran často diametrálně liší a nabídka investorů se nepotkává s poptávkou zakladatelů. Investoři mají zkrátka vyšší nároky (i oni musí doručit výsledky pro své investory). Pro startupy je mnohem náročnější investici získat a to se do budoucna nezmění. Obecně se investují nižší částky, za nižší valuace a od firem se očekává vyšší výkonnost.


Uspěje pouze ten, kdo se přizpůsobí

Startupová zima je tu s námi již rok a půl, což je zhruba průměrná doba mezi investičními koly. Spousta startupů bude v blízké době potřebovat další kapitál na dynamický růst, a ačkoli zvládnou vyrůst i dvakrát a více, budou muset akceptovat valuaci ne nepodobnou té z předchozího investičního kola.

I to je v očích investorů úspěch, jelikož dle Pitchbooku H1 2023 se počet investičních kol propadl o více než 50 % a dle průzkumu Carta Q2 2023 dokonce pětina z nich byla kola s nižší valuací než poslední investiční kolo. Proinvestovaný kapitál za druhé čtvrtletí roku 2023 je navíc pouze na 40 % objemu ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2022, kdy jsme již pozorovali značné ochlazení trhu.

Čas v tomto případě hraje spíše do karet investičním fondům, které nemusí nutně sedět na velkém množství kapitálu. Jednoduše se dohodly se svými investory na prodloužení investičního horizontu fondu nebo nenabrali další kapitál. Pokud si startupy budou chtít udržet svůj venture kapitálový příběh, budou muset nové tržní podmínky dříve či později akceptovat a zajistit si tak financování na další růst. Zkrátka je nutné si uvědomit, že je lepší mít menší kus většího koláče než obří kus koláče malého. Firmy, které nevyrostou meziročně alespoň dvakrát, budou mít problém sehnat další růstový kapitál, ovšem zajistit takový růst bez externího financování je náročné. Alternativou je pro ně investici nevzít a stát se malou nebo středně velkou firmou, firmu celou prodat nebo zkrachovat. Žádný z těchto scénářů však nevykresluje to, s jakou vizí startupisté své společnosti zakládají.

Věřím, že v následujícím období valuace startupů zase o trochu povyskočí. Horečka z předešlých let se ale zcela jistě nevrátí. Nová realita je však hořkou pilulkou především pro startupy, které byly zvyklé na neustálý přísun levných peněz od investorů a nesmyslně vysoké papírové valuace.

Obecně už investoři nehledají pouze velký potenciál. Dívají se i na zdravý a udržitelný byznys model. Pravdou je, že i venture kapitálové fondy jsou na konci dne zavázány svým vlastním investorům, kterým musí zajistit zhodnocení a určitou likviditu kapitálu. A tu doručí pouze tím, že budou schopni své podíly se zhodnocením prodat. Do té doby je vše jenom na papíře, který může rychle shořet. Jedním příkladem za všechny je společnost Hopin, která měla hodnotu přes 7 miliard USD a prodala se za pouhé desítky milionů USD. Naštěstí startupy v našem regionu těmto tlakům relativně odolávají, jelikož mají zdravé základy, což vidíme i v našem portfoliu.


Náš region bude mít navrch

V tomto ohledu má náš region bezesporu výhodu. Startupy jsou zde většinou schopny fungovat kapitálově efektivně, generovat více tržeb s menším množstvím kapitálu a budovat hodnotu, která se dá prodat. Tento udržitelný model, ve kterém hraje náš region prim, ale v minulosti často zabraňoval překotnému růstu, který vyhledávali především zahraniční investoři. Dnes se však situace změnila a udržitelný model je na trhu sexy. V rámci našeho portfolio vidíme, že naše startupy zvládly meziročně vyrůst, a dvě třetiny dokonce s nižšími náklady. To ukazuje na kapitálovou efektivitu, která je a bude investory vyhledávána.

Věřím, že v následujících měsících skončí „startupová zima“, mašina se rozjede a pojede ne na plný, ale na udržitelný výkon. Investoři budou obezřetnější, startupy budou efektivněji vynakládat získaný kapitál a soustředit se na budování rychle rostoucí firmy – ne za každou cenu, ale s udržitelným fundamentem.  


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.