Jak na hledání investičních příležitostí

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
Jakub KudýnJak na hledání investičních příležitostí
#Trendy#Komodity#Akcie

Rok 2023 je zatím jako jízda na horské dráze, pokud jde o světový trh s akciemi. Na začátku roku hrozila recese, ale nyní jsou trhy skoro na historickém vrcholu. Tento zvrat ukazuje, jak jsou krátkodobé predikce nejisté, a zdůrazňuje důležitost pohledu na dlouhodobé trendy.


V tom mi pomáhá menší mentální cvičení, na základě kterého si pak filtruji akciový trh. První krok v tomto procesu nazývám identifikace „zřejmého trendu“. Jde o trend, který vnímám já, a myslím si, že bych se na něm shodl s většinou populace.

Dobrým příkladem je oblast umělé inteligence (AI). Věřím, že mnoho lidí bylo překvapeno rychlostí, s jakou se ChatGPT rozšířil. Pouhé dva měsíce stačily, aby ChatGPT dosáhlo 100 milionů uživatelů, což je absolutní rekord. Druhému TikToku trvalo nabrat 100 milionů uživatelů 9 měsíců. Kolem AI panuje takové nadšení investorů, že například start-upu Mistral.ai se povedlo vysbírat 105 milionů eur na projekt, který ještě nemá žádný produkt a první zaměstnance nabral pár týdnů před získáním fundingu. Prezentace pro investory měla pouhých 7 stránek. S ohledem na rychlost, s jakou se AI v poslední době vyvíjí, očekávám mnoho dalších příležitostí. Nicméně je třeba mít na paměti, že v současné době investice do AI pravděpodobně nebude na levné valuaci.

Další krok bych nazval „hledání skryté příležitosti“. Snažím se najít trend, který by v příštích 3–5 letech mohl významně ovlivnit svět, avšak v současné době ho většina lidí nevnímá či by se se mnou na jeho významu neshodla. Jako příklad takového trendu lze uvést narůstající míru obezity a související vývoj léků zaměřených na tuto problematiku.

Pro kontext uvedu pár čísel. Jen v USA se míra obezity od roku 1960 více než ztrojnásobila. Zatímco na začátku 1960 bylo 13,6 % populace obézních, na konci roku byl tento poměr téměř 43 %. WHO zároveň upozorňuje, že jde i o celosvětový problém, a pokud by měl tento trend pokračovat, bude polovina světové populace v roce 2035 obézní nebo s nadváhou.

Z tohohle pohledu mohou léky na obezitu představovat nejen záchranu pro zdravotní systémy, ale i atraktivní investiční příležitost. Není cílem profitovat z cizího neštěstí, ale pokud se i alokace kapitálu přesune do tohoto odvětví, může to urychlit vývoj účinných léků. Jedna z prvních firem, které přinesla na trh lék se zajímavými výsledky, je dánská firma Novo Nordisk. Ačkoli se zdá, že tržní cena tohoto podniku již odráží očekávaný růst v tomto odvětví (k velkému skoku v ceně akcie došlo nedávno), existují i další firmy, které se vývojem léků na obezitu intenzivně zabývají.

Poslední krok spočívá v identifikaci trendu, na němž by se v současnosti většina lidí shodla, avšak osobně předpokládám, že se bude vyvíjet jinak, konkrétně pomaleji. Za mě se jedná o rychlost penetrace automobilového trhu s elektromobily. Níže přikládám tabulku, jež zobrazuje, kolik různých kovů a množství by Tesla potřebovala k výrobě 20 milionů aut ročně. U některých kovů dokonce celosvětová produkce nedosahuje takový veličin, aby pokryla budoucí potřeby Tesly. Vzhledem k tomu se domnívám, že i když trend elektromobility je silný a bude pokračovat, penetrace trhu nebude tak rychlá, jak nyní trhy předpokládají kvůli nedostatku nebo budoucí vysoké ceně těchto kovů. Na druhou stranu zde může být zajímavá příležitost investovat do společností, jež tyto vzácné kovy produkují. 


Potřeba různých kovů k výrobě 20 mil. Tesel

KomoditaMateriál potřebný pro 20 mil. vozidel (t)Globální produkce 2021 (t)Podíl z produkce 2021 (%)
Lithium755,4 tis.532 tis.142 %
Kobalt61,4 tis.170 tis.36 %
Hliník (baterie)14,6 tis.68 mil.0 %
Hliník (vozidlo)6,6 mil.68 mil.10 %
Měď (vozidlo)1,8 mil.21 mil.9 %
MagREO (NdPr, Dy, Tb)18 tis.58 tis.31 %
Mangan19 tis.7,5 mil.0 %
Nikl670,4 tis.2,7 mil.25 %
Grafit1,1 mil.1 mil.113 %

Zdroj: Mining.com; Adamas Intelligence, EVMETAL INDEX

Výše se nejedná o investiční tipy, ale spíše o demonstraci kroků, jak nad investováním a alokací osobně přemýšlím. Doporučují každému, aby si toto cvičení vyzkoušel, a budu rád, pokud se se mnou na e-mailové adrese o nějako tipy podělíte: kudyn@jtfg.com.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.