William George Kubik: Dominanci Nvidie zatím nikdo nenaruší. Její podíl na trhu s čipy pro umělou inteligenci klesne jen mírně

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceWilliam George Kubik: Dominanci Nvidie zatím nikdo nenaruší. Její podíl na trhu s čipy pro umělou inteligenci klesne jen mírně
#Trendy#Akcie#Ekonomika

Technologické akcie rostou rychleji než zbytek trhu. A to výrazně. Jsou poháněny zájmem firem i jednotlivců o umělou inteligenci, která má čím dál výraznější vliv na naše životy osobní i profesní. Zdaleka ne všechny firmy působící v oblasti AI však dokážou naplnit potenciál a některé dokonce propadají. Jaké oblasti umělé inteligence jsou v současnosti na vzestupu a jaký je budoucí potenciál růstu konkrétních firem? Odpovídá analytik J&T Banky William George Kubik.Ukazuje nedávno uzavřená výsledková sezóna, že vlna zájmu o AI pokračuje, nebo už mírně opadá?

Poslední výsledková sezóna jasně ukázala, že vlna zájmu o AI a s ní spojené AI čipy nadále pokračuje a drží se na nových nejvyšších úrovních. Například poptávka po AI čipech nadále převyšuje nabídku, což dle mého předpokladu bude nadále pokračovat i do roku 2025. S novými generacemi AI čipů se objevuje místo i pro ostatní technologické firmy, které předtím na nejvyspělejší AI čipy nedosáhly, neboť byly všechny vykoupeny největšími technologickými giganty. Kromě AI čipů jsme také sledovali zájem o komponenty do AI datových center, tedy zejména servery a chlazení, a po AI softwaru, kdy spěji k názoru, že je poptávka taktéž extrémně vysoká, především ze strany korporací.


Výsledky tedy byly všude dobré?

Ne úplně. Samotné výsledky ne vždy investory potěšily, neboť jak bylo zvykem posledních několik kvartálů, výsledky vždy překonaly odhady s velkou rezervou. Společnosti jako Nvidia, Microsoft nebo Alphabet, které jsou plně spojené s AI, nezklamaly a jejich akcie šly po výsledcích nahoru. Naopak výrobci čipů i pro jiné segmenty než jen AI jako AMD či Intel zklamaly svými výhledy a akcie šly po výsledcích dolu. Stejně tak tomu bylo u dodavatelů AI serverů SuperMicro, jejichž akcie po zveřejnění klesaly o více než deset procent.


Stále tedy v AI hrají prim Nvidia, Microsoft a OpenAI? Nebo se již prosazují i další firmy?

Zde bude záležet, v jaké kategorii ten prim myslíme. V rámci AI GPU čipů to je jednoznačně Nvidia, která drží téměř 90% tržní podíl v rámci čipů do datových center, které následně slouží k vytrénování AI modelů jako GPT (Open AI), Gemini (Alphabet – Google), Liama 3 (Meta) a další. V návaznosti na nově zveřejněný plán AI čipů kategorie „B“ (Blackwell) a později kategorie „R“ (Rubin) nepředpokládám, že by je mohl nyní někdo ohrozit, avšak odhaduji, že se tržní podíl Nvidie usadí mezi 80-85 %.


A v dalších segmentech?

U AI CPU čipů do počítačů se bude trh dělit mezi Intel, který momentálně drží přibližně 70 % trhu, AMD a Qualcomm. Ačkoli Qualcomm drží prim v rámci nových AI CPU čipů Snapdragon X Elite, AMD se ho snaží dohnat nově zveřejněnými čipy AMD Ryzen AI 300 a Intel novými AI CPU čipy Lunar Lake. Zde však bude docházet k tvrdému konkurenčnímu boji. AI počítače by již příští měly představovat okolo 22 % prodaných počítačů a v roce 2026 by to mohly být již dvě třetiny. Do konce dekády by mohly být téměř všechny prodané počítače AI.

Naopak v oblasti softwaru došlo k výrazným změnám, kdy dominance OpenAI podporované Microsoftem je ohrožena Alphabetem, který se vcelku vzpamatoval k opožděného rozjezdu, Anthropicem, který je podporován Amazonem, nebo například Metou a jejich AI modelem. S AI modely se roztrhl pytel a již nejde zcela jednoznačně určit, která společnost bude nadále držet top pozici. Další změnou hry mohou být malé AI modely určené právě pro AI počítače, které by fungovaly offline bez nutnosti připojení k internetu.


Jak se daří významným AI firmám na burze, a tedy investorům, kteří chtějí na boomu AI vydělat?

Nejen významným AI firmám, ale celkově akciím spojeným se slovem „AI“ se od začátku roku daří velmi dobře, kdy velká část z nich dosáhla svých historických maxim. Během března u několika došlo k vrcholu a od té doby se lehce stáhly, avšak stále drží úctyhodné výkony. Pro představu index polovodičového sektoru od začátku roku přinesl okolo 39 % oproti indexu S&P500, který za tu samou dobu přinesl lehce pod 11,5 %. Celkově jsou výkony vysoce nadprůměrné. V rámci jednotlivých titulů to je od začátku roku například Nvidia (151 %), SuperMicro (172 %), ARM (+100 %), Micron (+58 %) nebo QUALCOMM (+50 %).


Jaký další vývoj v AI očekáváte? Technologický, ale také ze strany byznysu.

Očekáváme, že se budou AI modely nadále implementovat do širších systémů, a to jak ve světě byznysu, tak v soukromých životech, například skrze AI počítače nebo telefony. Tato implementace však nebude stejná ve všech odvětvích a potrvá přinejmenším do konce dekády. Současně očekáváme, že akceptace ze strany společnosti i byznysu bude vřelá. Podle reportu Morgan Stanley přibližně 68 % ředitelů říká, že ve svých firmách významně zvýší investice do AI, kdy u některých firem dle reportu dosahuje zvýšení produktivity práce až 100 %.


Které oblasti byznysu bude AI v nejbližších letech ovlivňovat nejvíce?

Hlavní dopad AI bude jednoznačně na technologie, služby, média a finance, kdy předpokládáme, že se zvýší jak produktivita, tak samotná efektivita práce. Významný dopad v budoucnu bude mít také AI na sektory zdravotnictví nebo zábavní průmysl. Konec konců Microsoft již v roce 2021 akvíroval AI společnost Nuance za téměř 16 miliard dolarů, která se zabývá AI systémy v nemocnicích a u lékařů tím, že funguje jako jejich asistent. Naopak na sektory jako síťová odvětví, potraviny, těžba nerostných surovin nebo reality by AI měla mít dopad vcelku nepatrný.


Jak významně poroste oblast cybersecurity?

Kybernetická bezpečnost s rozvojem AI hraje klíčovou roli, jelikož většina AI dění probíhá na cloudu, který klasické antivirové programy nejsou schopny plně ochránit. Zároveň tyto společnosti využívají AI v rámci své ochrany, která je schopná se učit z historických útoků a dle určitých vzorů a dění na síti dokáže vcelku dobře předvídat skupinový útok. Firmami, které takové ochrany nabízí, jsou CrowdStrike, Palo Alto nebo Fortinet. Kromě těchto vyloženě specialozovaných firem lze v kyb. bezpečnosti nalézt diverzifikované skupiny jako Microsoft, Cisco nebo Broadcom (skrze jejich divizi VMware).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.