Pravidelný týdenní přehled k trhu

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.
Dění na světovém trhu

Poslední únorový týden byl relativně klidný, co se kurzotvorných zpráv týče, a tak se investoři zabývali končící výsledkovou sezónou za 4Q23, průběžnými makrodaty a čtvrtečním technickým převážením indexů MSCI. Z makroekonomických dat překvapilo slabší ISM průmyslu v USA s 47,8 vs. oček. 49,5 bodu (49,1 bodu v lednu). Hodnoty pod 50 bodů naznačují pokles aktivity. Slabší ekonomická data si trh interpretuje jako větší šanci na dřívější zahájení cyklu snižování úrokových sazeb Fedem. Čtvrteční převážení indexů MSCI přineslo jako tradičně zvýšené objemy a volatilitu. Bez větších tržních impulzů se trh spíše převaloval na místě. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden +0,5 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 stagnovala s +0,1 % t/t. Domácí index PX (-2,1 % t/t na 1460,6 bodu) šel protentokrát proti celkovému tržnímu vývoji, což bylo především znát na čtvrtečním převážení indexů MSCI.

 

Společnosti na BCPP

Erste Group měla za 4Q23 čistý zisk ve výši 688 mil. EUR (+33 % r/r), mírně nad odhady trhu (677 mil. EUR). Na provozní úrovni byly výsledky bez výraznějšího překvapení. Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o 15 % zásluhou růstu sazeb spolu s pokračujícím růstem úvěrového portfolia (čisté úvěry +3 % r/r). Management potvrdil návrh dividendy ze zisku minulého roku ve výši 2,7 EUR na akcii (7% hrubý div. výnos) a plánuje dividendu ve stejné výši i ze zisku tohoto roku. Podle očekávání zároveň oznámil nový program zpětného odkupu vlastních akcií ve výši 500 mil. EUR (3,1 % tržní kapitalizace). Ve výhledu na tento rok management počítá s mírným poklesem provozního zisku (v souladu s očekáváním). Rizikové náklady by měly zůstat na nízkých úrovních do 25 b.b. Návratnost hmotného kapitálu (ROTE) by měla zůstat na vysoké úrovni okolo 15 %. Titul zakončil týden na 945,9 Kč (-5,5 % t/t).

 

Poslanecká sněmovna poslala do závěrečného schvalování tzv. lex ČEZ, tedy zákon o přeměnách obchodních společností. A to včetně vyjádření ústavně právního výboru, který navrhl vypustit sporné body ohledně snížení potřebného počtu hlasů pro schválení nerovnoměrného rozdělení společnosti. Vzhledem k opakovanému odkládání projednávání v ústavně-právním výboru a nastavení obdobné legislativy v ostatních zemích EU, kde je nerovnoměrné rozdělení společnosti buď přímo zakázáno, nebo je potřebný počet hlasů pro schválení obdobný jako u vytěsnění minoritních akcionářů (minimálně 90 % všech akcionářů), bylo již delší dobu zřejmé, že je původně navrhovaný bod neprůchozí. Akcie zakončila páteční seanci na 804 Kč (-4,9 % t/t).

 

Agentura S&P zvýšila rating Energo-Pro na stupeň „BB-“ se stabilním výhledem. Jako důvod agentura mimo jiné uvádí, že integrace tureckých a španělských vodních elektráren dále zlepšila rizikový profil společnosti.

 

Společnost CPI Property Group (CPI PG) informovala, že během února provedla několik vybraných prodejů nemovitostí. Došlo k prodeji studentského ubytování Metrogate House v Londýně, kancelářské budovy Concept Tower ve Varšavě a další kancelářské budovy Grand Center Zagreb v Záhřebu. Celkový výtěžek z prodejů byl cca 80 mil. EUR, přičemž prodejní ceny byly blízko valuacím z června 2023, tj. zatím posledního ocenění portfolia. CPI PG se dále dohodla se společností S Immo, že jí prodá portfolio kancelářských a maloobchodních ploch v ČR v hodnotě 495 mil. EUR. Vzhledem k tomu, že CPI PG vlastní většinu akcií v S Immo, touto transakcí nedojde ke změně celkového konsolidovaného portfolia ani dluhu, ale mateřská firma CPI PG tak bude moci získat hotovost z S Immo na své účty. CPI PG uvedla, že výnos z divestic poslouží k redukci dluhu. Firma potvrdila cíl splatit významný překlenovací úvěr maturující v r. 2026 již letos do poloviny roku.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze bylo CTP (395 Kč, +2,1 % t/t). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Investoři již mohou spekulovat na výsledky (7. 3.), kde firma ukáže, jak se jí dařilo ve 4Q23. Investoři se zaměří na vývoj realitního portfolia, resp. jeho potenciální přecenění a na vývoj nájmů. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Erste Group (-5,5 % t/t na 945,9 Kč). Banka zveřejnila dobrá čísla za 4Q23, potvrdila dividendu (2,7 EUR/akcii) a navýšila zpětný odkup vlastních akcií na 500 z loňských 300 mil. EUR. Výhled byl v souladu s očekáváním. Ani tyto dobré zprávy nezabránily vybírání zisků, které titul v poslední době nabral. Odhadujeme, že se jedná o přechodný vývoj.

 

Výhled na příští týden

V nadcházejícím týdnu se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB. Konsensus trhu je, že ECB se svými úrokovými sazbami hýbat nebude, a tak se bude čekat na tiskovou konferenci. Vzhledem k průběžným inflačním výsledkům a slábnoucím makrodatům v eurozóně se trh přiklání k tomu, že by ECB mohla být se zahájením cyklu snižování úrokových sazeb blíže. A to i přes poměrně jestřábí poslední vyjádření Lagardeové, která uvedla, že o snižování sazeb se zatím v ECB nediskutuje a že jej vnímá jako možné zřejmě až v polovině roku. Zachování více jestřábí rétoriky může trh vnímat lehce nepříznivě a může způsobit volatilitu na trhu.

 

Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna a svá čísla představí ve čtvrtek CTP. Zde se bude sledovat možný pohyb v rámci valuací realitního portfolia a pak míra růstu nájmů. Limitovaný dopad vyšších sazeb na hodnotu portfolia společnosti by trh ocenil příznivě.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní podnikové objednávky za leden (oček. -3,0 po 0,2 % m/m), ISM služeb za únor (52,9 po 53,4 bodech m/m) a páteční měsíční data o zaměstnanosti za únor (oček. +190 po 353 tis. nových pracovních místech m/m). v Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky za leden (oček. -6,5 po +8,9 % m/m) a páteční průmyslovou produkci za leden (oček. +0,6 po -1,6 % m/m).

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.