J&T ARCH INVESTMENTS uzavřel druhý kvartál s objemem aktiv přes miliardu euro a výkonem za posledních dvanáct měsíců 9,4 %

1-minutové čtení

Fond kvalifikovaných investorů J&T ARCH INVESTMENTS uzavřel druhé čtvrtletí roku 2022 s objemem aktiv přesahujícím psychologickou hranici miliardy euro (25,26 miliard korun) a definitivně tak potvrdil svou pozici mezi největšími FKI v Česku a na Slovensku. Za posledních dvanáct měsíců pak dosáhl zhodnocení investičních akcií o 9,4 % v případě korunové třídy, resp. 7,2 % v případě třídy eurové.

Ve druhém kvartále letošního roku byla výkonnost fondu ovlivněna především důsledky vysokých cen a obecné nejistoty panující na trhu s energiemi. Korunová třída investičních akcií se tak zhodnotila o 0,97 % na 1,2056 Kč za akcii, eurová třída pak poprvé dosáhla negativního zhodnocení -0,33 % a uzavřela kvartál na hodnotě 1,1786 euro za akcii. Rozdíl mezi zhodnocením korunové a eurové třídy investičních akcií je způsoben přetrvávajícím rozdílem mezi úrokovými sazbami denominovanými v české koruně a euru.

„Přestože aktuálně dosažené výnosy jsou za našimi dlouhodobými očekáváními, je třeba je posuzovat v širším kontextu. Akciové indexy i akciové fondy jsou od začátku roku ve výrazném, mnohdy dvojciferném minusu. V tomto srovnání vyznívá výkonnost našeho fondu stále poměrně příznivě,“ hodnotí kvartál Adam Tomis, investiční ředitel J&T a člen investičního výboru J&T ARCH INVESTMENTS.

Ve druhém čtvrtletí se J&T ARCH INVESTMENTS prostřednictvím fondu JTFG FUND I účastnil investičního kola D ve skupině Rohlik Group a připsal si další investici do sektoru energetiky, když JTFG FUND I pořídil 850 tisíc kusů akcií energetického giganta ČEZ. Do hospodaření fondu se negativně promítlo přecenění podílu ve fondu Sandberg Private Equity 2 Fund, resp. jeho jediné investice, společnosti TERNO real estate.

Složení portfolia k 30.6. 2022 naleznete zde: www.jtarchinvestments.cz