Co se v článku dozvíte:
Během července může na finančních trzích trochu překvapivě pokračovat pozitivní nálada. Důvodem by mohl být průběh vyjednávání o celní politice USA, neutrální geopolitika s měnovou politikou a také výsledková sezóna, která se postupně rozjede.
První prázdninový měsíc bude nadále pod taktovkou celních vyjednávání s USA. Důvodem je blížící se datum 9. 7. 2025, kdy by měl vypršet odložený termín pro zvýšená cla ze strany USA pro většinu obchodních partnerů kromě Číny.
„Očekáváme, že kolem tohoto termínu může na trhu panovat nervozita, ale v základním scénáři očekáváme, že buď dojde k dohodě s USA, nebo k prodloužení termínu. Již prosakují informace, že plné znění dohod se nestihne do září a že obě strany nemají problém termín prodloužit. Pro trh by byl negativní scénář, kdyby začala zvýšená cla platit bez odložení. Naopak rychlé uzavření dohod by trh přijal kladně,“ popisuje Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Měnová politika v souladu s očekáváním
Zasedání ECB (24. 7.) může být pro trh protentokrát mírným oříškem. Lagardeová se vyjádřila na posledním zasedání, že je ECB již blízko ke konci cyklu snižování sazeb. Avšak průběžná data naznačují, že pro další 1 až 2 snížení po 25 bazických bodech letos je ještě prostor. Pro to nejbližší zasedání si ale ECB zřejmě vybere oddychový čas a ponechá základní sazbu na 2,0 %.
Fed (30. 7.) by měl stále ponechat sazby beze změny na 4,25–4,50 %. „Očekáváme, že šéf Fedu Jerome Powell zopakuje svůj konzervativní postoj, avšak již může být více nakloněn uvolnění vzhledem k posledním datům o spotřebiteli a potenciálně vyřešení celních tarifů. Pokud by se zmírnila Powellova rétorika směrem k nehybným sazbám, tak by to mohla být pozitivní zpráva pro riziková aktiva,“ konstatuje Milan Vaníček.
U ČNB (7. 8.) se očekává, že se sazby nezmění a 2T-repo by tak mělo být ponecháno na 3,5 %. Vyznění by mělo zůstat neutrální, až lehce jestřábí s ohledem na poslední výroky centrálních bankéřů.
Geopolitika stále v hledáčku
Situace kolem Íránu naznačila, že geopolitika dokáže překvapit. V červenci by mohla být obnovena jednání o íránském jaderném programu a finálně zpečetit tuto událost. Na Ukrajině bohužel zřejmě k dalšímu posunu nedojde. Avšak tyto scénáře má trh již započítány ve svých základních scénářích.
Výsledková sezóna za 2Q25
V červenci bude zahájena výsledková sezóna za druhý kvartál. V průběhu kvartálu docházelo k postupnému snižování odhadů v návaznosti na nejistotu kolem celní politiky USA. Poslední odhady očekávají růst čistého zisku na akcii (EPS) v rámci indexu S&P 500 o 5,0 % r/r, což by byla nejnižší dynamika růstu od 3Q23. Na druhou stranu to dává větší šanci na samotné překonání odhadů.
„Současně se domníváme, že průběh vyjednávání o amerických clech by mohl uvolnit nervozitu z některých výhledů, které se na novou celní politiku USA odvolávaly. Avšak tady může být ještě brzy. Celkově jsme tedy mírně pozitivní s ohledem na nadcházející výsledkovou sezónu,“ uvádí Vaníček.
Červencový výhled
Celní politika USA a její další vývoj budou i pro začátek prázdnin nadále jednou z hlavních událostí pro finanční trhy. Nervozitu se čeká kolem data odloženého termínu 9. 7. pro vypršení výjimky ze zvýšených cel USA. Podle Vaníčka nicméně základní scénář počítá buď s dokončením dohod včas, či s prodloužením termínu pro vyjednávání. Geopolitika by protentokrát neměla zvyšovat riziko. Ani měnová politika by pro trh neměla být výraznějším překvapením. „Za pozitivní impulz pro riziková aktiva bychom vnímali, kdyby šéf Fedu naznačil přiblížení se ke stádiu dalšímu uvolnění měnové politiky,“ říká Vaníček.
V neposlední řadě bude sledována výsledková sezóna za 2Q25, která by mohla díky průběžnému snižování odhadů na úkor nové celní politiky USA pozitivně překvapit. Navíc v případě uzavření aspoň některých obchodních dohod s USA by se mohl odstranit z výhledů rizikový faktor asociovaný s celní politikou USA.
„Celkově se tedy v základním scénáři domníváme, že by mohla pokračovat na finančních trzích pozitivní nálada. Důvodem by mohl být průběh vyjednávání o celní politice USA, neutrální geopolitika s měnovou politikou, kde by mohl rovněž zaznít lehce pozitivní impulz. A na pozadí celého měsíce by mohla pozitivně překvapit výsledková sezóna vzhledem ke stále se snižujícím odhadům,“ dodává Milan Vaníček.