Co Německu přinese balík 500 miliard eur? Němci nemyslí jen na zbrojení

2-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Co Německu přinese balík 500 miliard eur? Němci nemyslí jen na zbrojení
TrendyEkonomika

0:00
J&T BANKA Talks - Stane se Německo suverénní velmocí.mp3

Německo se může začít výrazně proměňovat, alespoň tomu podle odborníků naznačují plány, které pravděpodobný budoucí kancléř Friedrich Merz představil jako klíčové pro nastupující vládu CDU a německé sociální demokracie SPD. Aby se ambiciózní plán skutečně mohl stát realitou, musí ještě starý německý spolkový parlament schválit změnu ústavy. A k tomu zatím není vůle. Jaká tedy bude budoucnost Německa v dalších letech? Na to odpovídají hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář a novinář dlouho působící v Německu Martin Jonáš v nejnovější epizodě pořadu J&T BANKA Talks.


Čekají Německo dalekosáhlé změny, nebo půjde spíše o drobné úpravy „v mezích zákona“? Papírově by se nová vláda, kterou pravděpodobně sestaví dvě největší partaje CDU a SPD pod vedením šéfa CDU Friedricha Merze, měla pokusit o velké činy. Odpovídá tomu plán, který Merz již představil a v rámci něhož by Německo v nadcházejících letech investovalo půl bilionu eur zejména do podfinancované infrastruktury, ale také do zbrojení.

„V Německu neměly prioritu, zejména za vlády Angely Merkelové, výraznější investice do ekonomické transformace, do digitalizace, zkrátka do změn, které by německou ekonomiku posunuly do 21. století. Prioritu měl například sociální systém a také cíl zůstat v černé nule,“ uvedl Martin Jonáš. To by se podle něj nyní mohlo změnit s chystaným balíkem investic.

Jenomže právě tomu brání stále aktivní dluhová brzda, která německé vládě zamezuje pokořit hranici 60 procent HDP. Merz se kvůli tomu pokouší protlačit ještě starým parlamentem ústavní změnu, protože po ustavení parlamentu nového na základě únorových voleb, již nebude disponovat potřebnými hlasy. A i nyní má Merz problém, protože plán nechtějí podpořit Zelení, bez jejichž hlasů změna neprojde. Šéf CDU tak nejspíš bude muset přijít s dalšími ústupky.


Nejmenší velká koalice

Podle Petra Sklenáře by tak Německo trochu přestalo být tím pedantským premiantem Evropy, jakým od konce druhé světové války bylo.

„Každá dosavadní německá vláda při podobných velkých projektech vždy přišla také s nějakými strukturálními změnami. To se však nyní nejspíš nestane,“ uvedl Sklenář. Důvodem podle něj je i to, že pokud vše půjde dle očekávaného scénáře, příští vládu sestaví CDU a německá sociální demokracie SPD. „Chápu, že pro politology to je možná dobrá zpráva, pro nás, kdo sledujeme zejména hospodářství, to však je docela zklamání. Půjde o nejmenší velkou koalici, protože obě strany jsou značně oslabeny. V důsledku toho nelze očekávat výraznější změny, ale spíše drobné úpravy v mezích zákona,“ připomíná Sklenář.

Jak se chystané změny projeví na příležitostech pro investory do německých, potažmo evropských aktiv? Jaké plány chystá Německo v oblasti zbrojení? Může Friedrich Merz z Německa opět vytvořit suverénní globální velmoc a obnovit „motor“ evropské ekonomiky? Poslechněte si nejnovější epizodu pořadu J&T BANKA Talks na webu nebo oblíbených podcastových platformách.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.