Kujal a Ševčík: Snižování sazeb zpomaluje. Největší porce přijde příští rok

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceKujal a Ševčík: Snižování sazeb zpomaluje. Největší porce přijde příští rok
#Trendy#Dluhopisy#Fondy

Na investice do dluhopisů nebo realitních akcií mají největší vliv úrokové sazby centrálních bank. Aktuální situace klesajících sazeb tak je pro ně pozitivní. Pro akcie realitních firem jsou nižší sazby dobrou zprávou vždy, protože se usnadňuje financování developmentu. Dluhopisy se pak při snižování sazeb přeceňují směrem nahoru, což je pro držitele dobrá zpráva. V nejnovější epizodě J&T Banka Talks se na tom shodli zástupci J&T Investiční společnosti Martin Kujal a Marek Ševčík.Evropská centrální banka před několika dny snížila své úrokové sazby. Učinila tak poprvé od roku 2019. Česká národní banka bude zasedat až koncem června a zda opět přistoupí ke snížení sazeb, není v tuto chvíli vůbec jisté.

Jak Česko, tak eurozóna totiž nadále bojují s inflací. Celková inflace se sice pohybuje v tolerančním pásmu centrálních bank, problémem ale zůstává inflace v sektoru služeb.

„Ukazuje se, že trvanlivost inflace v oblasti služeb je daleko vyšší než u inflace všeobecné. Nicméně si nadále myslíme, že také ceny ve službách se sladí s aktuální hladinou. Příkladem budou typické služby, jako je kadeřník nebo oprava auta,“ vysvětlil v nejnovější epizodě pořadu J&T Banka Talks Martin Kujal, ředitel odboru správy fondů J&T Investiční společnosti.

„Souvisí s tím také mzdová hladina a otázka, zda se podaří mzdy ve službách udržet na uzdě. Samozřejmě požadavek na růst mzdy je po dlouhém období vysoké inflace přirozený, ale pokud nebudou ustřelovat do absurdních výšin, měla by se inflace i ve službách ve druhé polovině letošního roku nebo začátkem příštího roku ‚umravnit‘,“ dodal Kujal.

Právě inflační očekávání přitom mají největší vliv na to, jak se budou centrální banky chovat na svých zasedáních o měnové politice. To pak má ohromný vliv na jednotlivé investiční nástroje.

„Trend snižování sazeb se pravděpodobně mírně zpomalí. Očekávalo se, že hlavní porce snižování sazeb proběhne již tento rok a příští rok budou dozvuky. Nyní například Česká národní banka chce v rozvolňování měnové politiky zpomalit a velmi pravděpodobně se tento cyklus protáhne hluboko do příštího roku,“ připomněl Kujal.


Nemovitostní sektor v kurzu

Na změnu sazeb směrem dolů jsou přitom zvlášť citlivé zejména dluhopisy. Se snížením sazeb totiž jejich cena roste, jejich držitelé tak mohou dluhopisy prodat se ziskem, případně využít úroků, které byly v předchozím období na vyšší úrovni. A rozhodně budou překonávat inflaci v nadcházejících měsících. Očekává se, že se inflace bude pohybovat do úrovně čtyř procent. Ale výnosy bondů, které investoři nakupovali v druhé polovině loňského roku, byly i na úrovni osmi procent.

Nižší sazby pak mají vliv také na akcie. A zvlášť pozitivně se pokles sazeb projevuje v oblasti realit. Právě na ty se zaměřil fond, který řídí Marek Ševčík z J&T Investiční společnosti.

„Realitní akcie na pokles sazeb reagují pozitivně. To je dáno tím, že nemovitostní sektor je závislý na externím financování. Výše úrokových sazeb tak pro ně bývá mnohdy alfa i omega, co se týče toho, kolik daná firma vydělá,“ myslí si Ševčík.

„Trh se zmítá mezi optimismem a pesimismem. Nyní jsme ve fázi toho pesimismu, že se inflaci nedaří snižovat tak, jak se očekávalo. Nicméně trend je zřejmý: inflace klesá, centrální banky vyhlížejí pokles sazeb, na tom se nic nemění. Možná se mění dynamika, s jakou sazby klesnou. Ale reálně jde o to, že realitním firmám klesnou náklady na financování, takže my zůstáváme optimističtí, co se týče následujícího vývoje,“ dodal portfolio manažer J&T Investiční společnosti.

Do kterých společností působícím na realitním trhu se v současnosti vyplatí investovat? Má nyní smysl investovat spíše do státních, nebo korporátních dluhopisů? A jaké výnosy lze nyní očekávat při investicích do dluhopisů?

Na to vše odpovídají zkušení investoři z J&T Investiční společnosti Martin Kujal a Marek Ševčík v nové epizodě pořadu J&T Banka Talks, kterou si můžete poslechnout na svých oblíbených podcastových platformách (Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts) nebo si ji stáhnout jako mp3.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.