Co se v článku dozvíte:
I ve střední Evropě včetně České republiky se v posledních 10 letech etablovaly úspěšné venture kapitálové (VC) fondy, které poskytují financování startupům, tedy rychle rostoucím inovativním firmám. Svým investorům zase zajišťují napojení na špičku technického pokroku a díky nízké korelaci s veřejnými trhy také stabilitu a diverzifikaci portfolia s potenciálem nadprůměrného dlouhodobého výnosu.
Makroekonomická nejistota, inflace a geopolitické napětí se pochopitelně promítly i do světa venture kapitálu, na rozdíl od tradičních aktiv (jako jsou veřejné akcie či buyout fondy) však výsledkem není volatilita, ale pravý opak. Výrazně klesla ochota podstupovat riziko, fondy jsou opatrnější a preferují firmy s jasnou cestou k ziskovosti. Hůře pro startupy, lépe pro koncové investory.
Navzdory zpomalení fundraisingu, menšímu počtu zainvestovaných firem a výraznému poklesu technologických IPO ostatně AUM (Assets Under Management, tržní hodnota spravovaných investic) dosáhlo rekordních 3,1 bilionu USD. Silnou podporu VC strategii vykazují i přední institucionální investoři. Například CalPERS, největší veřejný penzijní fond v USA s aktivy okolo 544 miliard USD, loni ve své private equity složce zaznamenal návratnost 11,3 % a 43 % všech nových závazků alokoval právě do venture a growth capital.
Zkušené VC fondy dokážou i v náročném prostředí identifikovat transformační příležitosti, což podtrhuje jejich význam jako strategické složky portfolia. Region CEE a SEE je navíc stále podfinancovaný, což spolu s nižšími valuacemi firem vytváří vysoce atraktivní investiční příležitosti. Technický a podnikatelský talent přitom už za Západem v ničem nezaostává a očekává se významný růst trhu.
VC sektor táhnou technologické inovace
Celý VC sektor táhnou vpřed technologické inovace, což aktuálně znamená především umělou inteligenci – ta podle reportu CB Insights: State of Venture 2024 představovala 37 % veškerého investovaného kapitálu. Primárně jde o generativní modely nebo AI ve zdravotnictví, průmyslu a kyberbezpečnosti.
Významně rostou také klimatické technologie, zejména v oblastech dekarbonizace a obnovitelných zdrojů, biotech a healthtech zase těží z demografických změn a využití AI v diagnostice i léčbě. Stabilní oblastí zájmu je fintech, hlavně B2B řešení a regtech. Všechny tyto sektory přitahují VC kapitál díky své škálovatelnosti, komerčnímu využití a potenciálu generovat rychlou návratnost investic.
Venture kapitál se tak stává stále atraktivnější složkou portfolia zkušených investorů. I přes silnou konkurenci a vysoké valuace zůstává klíčovým nástrojem pro diverzifikaci a účast na dlouhodobých tržních trendech. Pro snížení rizika a podporu hodnoty je ale klíčová důkladná due diligence a aktivní řízení portfolia. Při výběru fondů tak věnujte pozornost jejich dlouhodobým výsledkům, kvalitě zainvestovaných portfolio společností a reputaci na trhu.