Co se v článku dozvíte:
Galerie Magnus Art pokračuje v představování českých soukromých sbírek. Tentokrát díla poskytla uznávaná šperkařka a sběratelka Janja Prokić, v jejíž sbírce je řada slovutných jmen meziválečné avantgardy, ale také současných hvězd umělecké scény.
„Jsem ten typ, co jde na procházku a přinese si čtyři šišky, kus mechu a větvičku. Sbírám všechno možné, třeba kachny a labutě, ty umělecké, ale i cetky z Kolbenky za pět korun,“ říká šperkařka. „Na AVU jsem si začala vyměňovat věci se spolužáky a barteruju dodneška. Vybarterovaný je velký základ mé sbírky. Je to mnohem osobnější než nákup. Dáváte tím druhé osobě také kus sebe zpátky,“ dodává.
Díla klasiků meziválečné avantgardy Toyen, Štyrského či Drtikola, ale také současné tvůrce včetně Josefa Bolfa, Mileny Dopitové nebo Terezy Štětinové můžete nyní zhlédnout v galerii Magnus Art v rámci expozice nazvané Oči zavřít a přece uvidět. Jde o průřez soukromou sbírkou šperkařky a sběratelky Janji Prokić, kterou galerie Magnus Art pokračuje ve svém projektu představování mimořádných soukromých sbírek českých sběratelů umění.
„Na výstavě Oči zavřít a přece uvidět se propojují tři světy – svět umění, které si Janja vybírá do své sbírky, svět šperků, které sama tvoří, a nakonec i samotná Janja a její osobnost. Ukazuje se totiž, že tyto světy jsou od sebe vlastně neoddělitelné,“ říká kurátorka Magnus Art Valérie Horváth, která zároveň působí v Art Servisu J&T Banky.
„Jako sběratelka Janja prokazuje mimořádnou citlivost. Soustředí se výhradně na podstatu uměleckého díla. Nezajímá ji investiční hodnota, hledá hloubku, emoci, propojení s vlastním vnitřním světem. Výsledný soubor děl tak není ohraničen přesným časovým obdobím, nemapuje žádné umělecké trendy, nesoustředí se na konkrétní téma, ale je odrazem své sběratelky,“ dodává kurátorka.
Zasáhnout nitro
Sbírka Janji Prokić se na rozdíl od jiných soukromých sbírek nezaměřuje na konkrétní éru, tvůrce, styl ani téma. Podle slov sběratelky se jí díla musejí prostě a jednoduše něčím dotknout.
„Oslovuje mě tvorba, která čerpá z nejhlubšího nitra. Taková je například Louise Bourgeoisová, Kiki Smithová nebo Tereza Štětinová. Je hodně ženská a nehraje si na to, že není. Nová díla ke mně přijdou, když mě osloví. Zároveň mám ale takové pravidlo – když prodám svůj originální šperk, což se stává párkrát do roka, koupím si umění,“ přiznává šperkařka a sběratelka. Prý vždy chtěla mít galerii, což se jí nyní částečně splňuje. Zároveň otevírá nový showroom, kde také chystá pořádat výstavy.
I tak ale pozvání veřejnosti, aby nahlédla do její sbírky, byl pro Janju Prokić velmi osobní, až intimní okamžik. „Je to pohled do mé duše,“ dodává.
Josef Bolf
Zaměřeno na drobné formáty
Pro pravidelné návštěvníky galerie Magnus Art může být aktuální výstava trochu odlišná. Doposud se zde představovaly sbírky mužů sběratelů, nyní přichází sběratelka. A jedním ze specifik sbírky Janji Prokić jsou častější menší formáty.
„Ve sbírce mám spoustu malých věcí. Přijdou mi intimnější a mám pocit, že udělat něco drobného je mnohem těžší, než udělat velkou věc, která oslní. Musí mít v sobě více síly, aby dokázala obstát a promlouvat k divákovi,“ vysvětluje sběratelka.
A podle kurátorky Valérie Horváth v sobě drobný formát skutečně nese specifickou hodnotu. Na malém prostoru si autor nemůže pomoct pompézními gesty, rozmáchlými tahy ani prvoplánovou estetikou. Drobný formát svazuje, ale zároveň dává prostor zvláštní formě intimity. „Janjin vztah k ‚malým dílům‘ je ale možné nahlížet na ještě osobnější úrovni. Jako šperkařka pracuje vlastně s drobnými sochami, které nosíme jako mimořádně osobní talismany plné niterných emocí,“ připomíná kurátorka.
Umělkyně o Janje Prokić
Tereza Štětinová
Náš vztah bych nazvala inspirujícím, upřímným přátelstvím, které vzniklo díky vzájemné fascinaci uměním, jež vytváří ta druhá. Díky umění jsme se poznaly a možná díky němu jsme už předem věděly, že si budeme rozumět.
Monika Pascoe Mikyšková
S Janjou sme sa zoznámili na otvorení výstavy mňa a Veroniky Vlkovej v Jiri Svestka Gallery. Bolo to asi v roku 2019 a odvtedy sme zostali v kontakte, sme kamarátky. Janja mi asi mesiac po otvorení napísala, že sa jej veľmi páčia moje práce a ja som odpovedala, že to mám rovnako s jej šperkami. Tak sme sa dohodli na výmene – ja som poslala dielo, ktoré sa jej páčilo, ona mne zas šperky.
Karolína Rossí
Janju vnímám nejen jako sběratelku, kamarádku a kolegyni z branže, ale také třeba jako někoho, s kým mohu konzultovat svoji tvorbu. Rovněž jsem velkou obdivovatelkou její práce a v podstatě na denní bázi nosím její šperk jako svůj ochranný amulet.
Kateřina Ondrušková
Myslím, že moje tvorba oslovuje především díky hlubokému propojení s přírodou, která je pro mě nekonečným zdrojem inspirace. Tato tematika oslovuje i Janju, která dokáže v mé práci vnímat a ocenit její atmosféru, jemnost i symboliku. Možná je to právě citlivost k detailu a schopnost vyprávět příběhy skrze obrazy, které lidi na mé tvorbě přitahují.